83% home win
12% draw
5% away win
Head-to-head before 1995/01/08
22FC Porto
3draws
1SC Salgueiros
| Competition | P | W | D | L | Goals | ⌀ FC Porto | ⌀ SC Salgueiros | ⌀ Elo | ∑ Elo |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Total | 26 | 22 | 3 | 1 | 61:10 | 1992 | 1599 | +1 | +26 |
Primeira Liga![]() |
26 | 22 | 3 | 1 | 61:10 | 1992 | 1599 | +1 | +26 |
Rating comparison
FC PortoSC Salgueiros
Previous meetings
| Season | Date | Competition | Home | Result | Away | Probabilities |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1993/94 | 1994/03/13 | Primeira Liga![]() |
FC Porto1971 → 1973 (+2) | 1 - 0 | SC Salgueiros1650 → 1648 (-2) | 79 / 14 / 7 % |
| 1993/94 | 1993/10/03 | Primeira Liga![]() |
SC Salgueiros1600 → 1593 (-7) | 0 - 3 | FC Porto1956 → 1963 (+7) | 15 / 21 / 65 % |
| 1992/93 | 1993/02/27 | Primeira Liga![]() |
SC Salgueiros1635 → 1629 (-6) | 0 - 3 | FC Porto2006 → 2012 (+6) | 14 / 20 / 66 % |
| 1992/93 | 1992/09/20 | Primeira Liga![]() |
FC Porto1992 → 1995 (+3) | 4 - 1 | SC Salgueiros1657 → 1654 (-3) | 80 / 14 / 7 % |
| 1991/92 | 1992/04/25 | Primeira Liga![]() |
SC Salgueiros1606 → 1603 (-3) | 0 - 1 | FC Porto2029 → 2032 (+3) | 11 / 17 / 71 % |
| 1991/92 | 1991/12/08 | Primeira Liga![]() |
FC Porto2005 → 2007 (+2) | 2 - 0 | SC Salgueiros1601 → 1599 (-2) | 83 / 12 / 5 % |
| 1990/91 | 1991/01/12 | Primeira Liga![]() |
FC Porto2061 → 2062 (+1) | 3 - 0 | SC Salgueiros1594 → 1593 (-1) | 86 / 11 / 3 % |
| 1990/91 | 1990/08/26 | Primeira Liga![]() |
SC Salgueiros1537 → 1534 (-3) | 1 - 3 | FC Porto2015 → 2018 (+3) | 9 / 15 / 76 % |
| 1987/88 | 1988/04/30 | Primeira Liga![]() |
SC Salgueiros1571 → 1567 (-4) | 1 - 5 | FC Porto2065 → 2069 (+4) | 8 / 15 / 77 % |
| 1987/88 | 1988/01/02 | Primeira Liga![]() |
FC Porto2069 → 2070 (+1) | 5 - 0 | SC Salgueiros1572 → 1571 (-1) | 87 / 10 / 3 % |
| 1986/87 | 1987/02/22 | Primeira Liga![]() |
SC Salgueiros1592 → 1587 (-5) | 0 - 3 | FC Porto2023 → 2028 (+5) | 11 / 17 / 72 % |
| 1986/87 | 1986/09/21 | Primeira Liga![]() |
FC Porto2024 → 2026 (+2) | 4 - 0 | SC Salgueiros1589 → 1587 (-2) | 85 / 11 / 4 % |
| 1985/86 | 1986/01/12 | Primeira Liga![]() |
FC Porto2014 → 2016 (+2) | 2 - 0 | SC Salgueiros1615 → 1613 (-2) | 83 / 12 / 5 % |
| 1985/86 | 1985/08/31 | Primeira Liga![]() |
SC Salgueiros1590 → 1598 (+8) | 1 - 1 | FC Porto2050 → 2042 (-8) | 9 / 16 / 75 % |
| 1984/85 | 1985/03/31 | Primeira Liga![]() |
FC Porto2037 → 2038 (+1) | 2 - 0 | SC Salgueiros1567 → 1566 (-1) | 86 / 11 / 3 % |
| 1984/85 | 1984/10/28 | Primeira Liga![]() |
SC Salgueiros1556 → 1553 (-3) | 0 - 1 | FC Porto1985 → 1988 (+3) | 11 / 17 / 72 % |
| 1983/84 | 1984/02/05 | Primeira Liga![]() |
SC Salgueiros1571 → 1578 (+7) | 0 - 0 | FC Porto1969 → 1962 (-7) | 12 / 19 / 69 % |
| 1983/84 | 1983/08/28 | Primeira Liga![]() |
FC Porto1961 → 1962 (+1) | 1 - 0 | SC Salgueiros1590 → 1589 (-1) | 82 / 13 / 5 % |
| 1982/83 | 1983/03/06 | Primeira Liga![]() |
FC Porto1943 → 1945 (+2) | 5 - 1 | SC Salgueiros1552 → 1550 (-2) | 83 / 12 / 5 % |
| 1982/83 | 1982/10/24 | Primeira Liga![]() |
SC Salgueiros1496 → 1504 (+8) | 0 - 0 | FC Porto1959 → 1951 (-8) | 9 / 16 / 75 % |
| 1961/62 | 1962/02/18 | Primeira Liga![]() |
SC Salgueiros1579 → 1575 (-4) | 0 - 1 | FC Porto1947 → 1951 (+4) | 14 / 20 / 66 % |
| 1961/62 | 1961/10/29 | Primeira Liga![]() |
FC Porto1873 → 1876 (+3) | 1 - 0 | SC Salgueiros1653 → 1650 (-3) | 71 / 18 / 11 % |
| 1960/61 | 1961/05/28 | Primeira Liga![]() |
FC Porto1914 → 1896 (-18) | 1 - 2 | SC Salgueiros1637 → 1655 (+18) | 76 / 16 / 9 % |
| 1960/61 | 1961/01/01 | Primeira Liga![]() |
SC Salgueiros1624 → 1619 (-5) | 1 - 2 | FC Porto1916 → 1921 (+5) | 19 / 24 / 57 % |
| 1957/58 | 1958/01/05 | Primeira Liga![]() |
SC Salgueiros1657 → 1653 (-4) | 1 - 2 | FC Porto2018 → 2022 (+4) | 15 / 20 / 65 % |
| 1957/58 | 1957/09/29 | Primeira Liga![]() |
FC Porto1989 → 1992 (+3) | 5 - 1 | SC Salgueiros1682 → 1679 (-3) | 78 / 15 / 7 % |
