73% home win
17% draw
10% away win
Head-to-head before 2013/08/10
69FC Porto
27draws
16Vitória Guimarães
| Competition | P | W | D | L | Goals | ⌀ FC Porto | ⌀ Vitória Guimarães | ⌀ Elo | ∑ Elo |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Total | 112 | 69 | 27 | 16 | 211:84 | 1990 | 1749 | 0 | -7 |
Primeira Liga![]() |
108 | 66 | 27 | 15 | 200:78 | 1986 | 1750 | 0 | 0 |
Portugal Cup![]() |
3 | 2 | 0 | 1 | 9:5 | 2067 | 1705 | -3 | -9 |
Portugal Supercup![]() |
1 | 1 | 0 | 0 | 2:1 | 2183 | 1750 | +2 | +2 |
Rating comparison
FC PortoVitória Guimarães
Previous meetings
| Season | Date | Competition | Home | Result | Away | Probabilities |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2012/13 | 2013/02/02 | Primeira Liga![]() |
Vitória Guimarães1766 → 1759 (-7) | 0 - 4 | FC Porto2125 → 2132 (+7) | 15 / 20 / 65 % |
| 2012/13 | 2012/08/25 | Primeira Liga![]() |
FC Porto2089 → 2092 (+3) | 4 - 0 | Vitória Guimarães1739 → 1736 (-3) | 81 / 13 / 6 % |
| 2011/12 | 2012/01/22 | Primeira Liga![]() |
FC Porto2105 → 2107 (+2) | 3 - 1 | Vitória Guimarães1730 → 1728 (-2) | 82 / 13 / 5 % |
| 2011/12 | 2011/08/14 | Primeira Liga![]() |
Vitória Guimarães1748 → 1745 (-3) | 0 - 1 | FC Porto2185 → 2188 (+3) | 10 / 17 / 73 % |
| 2011/12 | 2011/08/07 | Portugal Supercup neutral ground |
FC Porto2183 → 2185 (+2) | 2 - 1 | Vitória Guimarães1750 → 1748 (-2) | 80 / 14 / 7 % |
| 2010/11 | 2011/05/22 | Portugal Cup neutral ground |
FC Porto2180 → 2183 (+3) | 6 - 2 | Vitória Guimarães1744 → 1741 (-3) | 80 / 14 / 6 % |
| 2010/11 | 2011/03/05 | Primeira Liga![]() |
FC Porto2112 → 2114 (+2) | 2 - 0 | Vitória Guimarães1742 → 1740 (-2) | 82 / 13 / 5 % |
| 2010/11 | 2010/10/04 | Primeira Liga![]() |
Vitória Guimarães1766 → 1772 (+6) | 1 - 1 | FC Porto2121 → 2115 (-6) | 15 / 21 / 65 % |
| 2009/10 | 2010/04/18 | Primeira Liga![]() |
FC Porto2046 → 2049 (+3) | 3 - 0 | Vitória Guimarães1757 → 1754 (-3) | 77 / 15 / 8 % |
| 2009/10 | 2009/12/04 | Primeira Liga![]() |
Vitória Guimarães1761 → 1752 (-9) | 1 - 4 | FC Porto2041 → 2050 (+9) | 20 / 24 / 56 % |
| 2008/09 | 2009/04/04 | Primeira Liga![]() |
Vitória Guimarães1763 → 1755 (-8) | 1 - 3 | FC Porto2036 → 2044 (+8) | 20 / 25 / 55 % |
| 2008/09 | 2008/11/15 | Primeira Liga![]() |
FC Porto1981 → 1986 (+5) | 2 - 0 | Vitória Guimarães1783 → 1778 (-5) | 69 / 19 / 12 % |
| 2007/08 | 2008/04/27 | Primeira Liga![]() |
Vitória Guimarães1786 → 1775 (-11) | 0 - 5 | FC Porto2052 → 2063 (+11) | 21 / 25 / 54 % |
| 2007/08 | 2007/12/15 | Primeira Liga![]() |
FC Porto2034 → 2037 (+3) | 2 - 0 | Vitória Guimarães1750 → 1747 (-3) | 76 / 15 / 8 % |
| 2005/06 | 2006/04/30 | Primeira Liga![]() |
FC Porto1966 → 1970 (+4) | 3 - 1 | Vitória Guimarães1719 → 1715 (-4) | 73 / 17 / 10 % |
| 2005/06 | 2005/12/22 | Primeira Liga![]() |
Vitória Guimarães1689 → 1680 (-9) | 0 - 2 | FC Porto1923 → 1932 (+9) | 23 / 26 / 50 % |
| 2004/05 | 2005/02/13 | Primeira Liga![]() |
FC Porto1980 → 1972 (-8) | 0 - 0 | Vitória Guimarães1697 → 1705 (+8) | 76 / 15 / 8 % |
| 2004/05 | 2004/10/27 | Portugal Cup![]() |
Vitória Guimarães1652 → 1669 (+17) | 2 - 1 | FC Porto2028 → 2011 (-17) | 14 / 20 / 67 % |
| 2004/05 | 2004/09/25 | Primeira Liga![]() |
Vitória Guimarães1659 → 1656 (-3) | 0 - 1 | FC Porto2047 → 2050 (+3) | 13 / 19 / 68 % |
| 2003/04 | 2004/02/21 | Primeira Liga![]() |
FC Porto2074 → 2075 (+1) | 3 - 0 | Vitória Guimarães1621 → 1620 (-1) | 85 / 11 / 4 % |
| 2003/04 | 2003/09/27 | Primeira Liga![]() |
Vitória Guimarães1651 → 1648 (-3) | 1 - 2 | FC Porto2032 → 2035 (+3) | 13 / 19 / 67 % |
| 2002/03 | 2003/02/09 | Primeira Liga![]() |
FC Porto2006 → 2008 (+2) | 2 - 1 | Vitória Guimarães1720 → 1718 (-2) | 76 / 15 / 8 % |
| 2002/03 | 2003/01/29 | Portugal Cup![]() |
Vitória Guimarães1719 → 1714 (-5) | 1 - 2 | FC Porto1994 → 1999 (+5) | 20 / 25 / 55 % |
| 2002/03 | 2002/09/23 | Primeira Liga![]() |
Vitória Guimarães1685 → 1676 (-9) | 0 - 2 | FC Porto1925 → 1934 (+9) | 23 / 26 / 51 % |
| 2001/02 | 2002/04/13 | Primeira Liga![]() |
FC Porto1880 → 1885 (+5) | 3 - 0 | Vitória Guimarães1671 → 1666 (-5) | 70 / 18 / 12 % |
| 2001/02 | 2001/12/08 | Primeira Liga![]() |
Vitória Guimarães1686 → 1708 (+22) | 2 - 0 | FC Porto1974 → 1952 (-22) | 19 / 24 / 57 % |
| 2000/01 | 2001/03/12 | Primeira Liga![]() |
Vitória Guimarães1651 → 1656 (+5) | 2 - 2 | FC Porto1959 → 1954 (-5) | 18 / 23 / 59 % |
| 2000/01 | 2000/10/15 | Primeira Liga![]() |
FC Porto1977 → 1980 (+3) | 2 - 0 | Vitória Guimarães1699 → 1696 (-3) | 76 / 16 / 9 % |
| 1999/00 | 2000/03/11 | Primeira Liga![]() |
FC Porto1999 → 2002 (+3) | 2 - 1 | Vitória Guimarães1788 → 1785 (-3) | 70 / 18 / 12 % |
| 1999/00 | 1999/10/23 | Primeira Liga![]() |
Vitória Guimarães1789 → 1792 (+3) | 1 - 1 | FC Porto2011 → 2008 (-3) | 24 / 27 / 49 % |
| 1998/99 | 1999/02/13 | Primeira Liga![]() |
Vitória Guimarães1731 → 1745 (+14) | 3 - 2 | FC Porto1974 → 1960 (-14) | 23 / 26 / 51 % |
| 1998/99 | 1998/09/26 | Primeira Liga![]() |
FC Porto1958 → 1963 (+5) | 2 - 0 | Vitória Guimarães1769 → 1764 (-5) | 68 / 19 / 13 % |
| 1997/98 | 1998/04/18 | Primeira Liga![]() |
Vitória Guimarães1784 → 1777 (-7) | 0 - 1 | FC Porto1983 → 1990 (+7) | 26 / 28 / 46 % |
| 1997/98 | 1997/12/13 | Primeira Liga![]() |
FC Porto1993 → 1996 (+3) | 1 - 0 | Vitória Guimarães1803 → 1800 (-3) | 68 / 19 / 13 % |
| 1996/97 | 1997/05/17 | Primeira Liga![]() |
Vitória Guimarães1770 → 1761 (-9) | 0 - 4 | FC Porto2074 → 2083 (+9) | 18 / 23 / 59 % |
| 1996/97 | 1997/01/04 | Primeira Liga![]() |
FC Porto2110 → 2112 (+2) | 3 - 1 | Vitória Guimarães1755 → 1753 (-2) | 81 / 13 / 6 % |
| 1995/96 | 1996/04/28 | Primeira Liga![]() |
FC Porto2063 → 2045 (-18) | 2 - 3 | Vitória Guimarães1816 → 1834 (+18) | 73 / 17 / 10 % |
| 1995/96 | 1995/12/23 | Primeira Liga![]() |
Vitória Guimarães1740 → 1733 (-7) | 0 - 2 | FC Porto2055 → 2062 (+7) | 17 / 23 / 60 % |
| 1994/95 | 1995/04/02 | Primeira Liga![]() |
Vitória Guimarães1768 → 1763 (-5) | 0 - 1 | FC Porto2045 → 2050 (+5) | 20 / 24 / 56 % |
| 1994/95 | 1994/11/05 | Primeira Liga![]() |
FC Porto2024 → 2026 (+2) | 3 - 0 | Vitória Guimarães1668 → 1666 (-2) | 81 / 13 / 6 % |
| 1993/94 | 1994/05/15 | Primeira Liga![]() |
Vitória Guimarães1690 → 1696 (+6) | 0 - 0 | FC Porto2022 → 2016 (-6) | 16 / 22 / 62 % |
| 1993/94 | 1993/12/18 | Primeira Liga![]() |
FC Porto1989 → 1981 (-8) | 1 - 1 | Vitória Guimarães1703 → 1711 (+8) | 76 / 15 / 8 % |
| 1992/93 | 1993/05/23 | Primeira Liga![]() |
FC Porto1988 → 1991 (+3) | 2 - 0 | Vitória Guimarães1690 → 1687 (-3) | 77 / 15 / 8 % |
| 1992/93 | 1992/12/13 | Primeira Liga![]() |
Vitória Guimarães1706 → 1698 (-8) | 1 - 3 | FC Porto1989 → 1997 (+8) | 20 / 24 / 56 % |
| 1991/92 | 1992/05/16 | Primeira Liga![]() |
FC Porto2017 → 2019 (+2) | 1 - 0 | Vitória Guimarães1722 → 1720 (-2) | 77 / 15 / 8 % |
| 1991/92 | 1992/01/05 | Primeira Liga![]() |
Vitória Guimarães1703 → 1708 (+5) | 1 - 1 | FC Porto2003 → 1998 (-5) | 18 / 23 / 58 % |
| 1990/91 | 1991/05/19 | Primeira Liga![]() |
FC Porto2041 → 2043 (+2) | 5 - 0 | Vitória Guimarães1659 → 1657 (-2) | 82 / 12 / 5 % |
| 1990/91 | 1990/12/30 | Primeira Liga![]() |
Vitória Guimarães1691 → 1686 (-5) | 0 - 2 | FC Porto2064 → 2069 (+5) | 14 / 20 / 66 % |
| 1989/90 | 1990/05/13 | Primeira Liga![]() |
Vitória Guimarães1750 → 1742 (-8) | 0 - 2 | FC Porto2015 → 2023 (+8) | 21 / 25 / 54 % |
| 1989/90 | 1990/01/14 | Primeira Liga![]() |
FC Porto1993 → 1986 (-7) | 1 - 1 | Vitória Guimarães1767 → 1774 (+7) | 71 / 18 / 11 % |
| 1988/89 | 1989/01/29 | Primeira Liga![]() |
FC Porto1976 → 1968 (-8) | 0 - 0 | Vitória Guimarães1691 → 1699 (+8) | 76 / 15 / 8 % |
| 1988/89 | 1988/09/11 | Primeira Liga![]() |
Vitória Guimarães1654 → 1661 (+7) | 1 - 1 | FC Porto2073 → 2066 (-7) | 11 / 18 / 71 % |
| 1987/88 | 1988/02/13 | Primeira Liga![]() |
FC Porto2080 → 2083 (+3) | 3 - 1 | Vitória Guimarães1767 → 1764 (-3) | 78 / 14 / 7 % |
| 1987/88 | 1987/08/30 | Primeira Liga![]() |
Vitória Guimarães1835 → 1838 (+3) | 0 - 0 | FC Porto2045 → 2042 (-3) | 25 / 27 / 48 % |
| 1986/87 | 1987/01/11 | Primeira Liga![]() |
FC Porto2023 → 2017 (-6) | 2 - 2 | Vitória Guimarães1879 → 1885 (+6) | 63 / 21 / 15 % |
| 1986/87 | 1986/08/31 | Primeira Liga![]() |
Vitória Guimarães1779 → 1783 (+4) | 2 - 2 | FC Porto2034 → 2030 (-4) | 22 / 25 / 53 % |
| 1985/86 | 1986/03/30 | Primeira Liga![]() |
FC Porto2033 → 2035 (+2) | 1 - 0 | Vitória Guimarães1763 → 1761 (-2) | 75 / 16 / 9 % |
| 1985/86 | 1985/12/08 | Primeira Liga![]() |
Vitória Guimarães1711 → 1727 (+16) | 2 - 1 | FC Porto2054 → 2038 (-16) | 16 / 21 / 63 % |
| 1984/85 | 1985/03/03 | Primeira Liga![]() |
Vitória Guimarães1682 → 1676 (-6) | 0 - 2 | FC Porto2028 → 2034 (+6) | 15 / 21 / 64 % |
| 1984/85 | 1984/09/30 | Primeira Liga![]() |
FC Porto1978 → 1980 (+2) | 2 - 1 | Vitória Guimarães1709 → 1707 (-2) | 75 / 16 / 9 % |
| 1983/84 | 1984/03/04 | Primeira Liga![]() |
Vitória Guimarães1750 → 1743 (-7) | 0 - 1 | FC Porto1969 → 1976 (+7) | 24 / 27 / 49 % |
| 1983/84 | 1983/10/01 | Primeira Liga![]() |
FC Porto1965 → 1970 (+5) | 2 - 0 | Vitória Guimarães1782 → 1777 (-5) | 67 / 20 / 13 % |
| 1982/83 | 1983/04/10 | Primeira Liga![]() |
Vitória Guimarães1771 → 1773 (+2) | 0 - 0 | FC Porto1939 → 1937 (-2) | 29 / 29 / 43 % |
| 1982/83 | 1982/11/21 | Primeira Liga![]() |
FC Porto1956 → 1961 (+5) | 3 - 1 | Vitória Guimarães1763 → 1758 (-5) | 68 / 19 / 13 % |
| 1981/82 | 1982/03/01 | Primeira Liga![]() |
Vitória Guimarães1772 → 1784 (+12) | 1 - 0 | FC Porto1944 → 1932 (-12) | 28 / 28 / 43 % |
| 1981/82 | 1981/10/18 | Primeira Liga![]() |
FC Porto1985 → 1977 (-8) | 0 - 0 | Vitória Guimarães1738 → 1746 (+8) | 73 / 17 / 10 % |
| 1980/81 | 1981/05/31 | Primeira Liga![]() |
Vitória Guimarães1727 → 1732 (+5) | 0 - 0 | FC Porto1999 → 1994 (-5) | 20 / 25 / 55 % |
| 1980/81 | 1980/12/28 | Primeira Liga![]() |
FC Porto1986 → 1988 (+2) | 1 - 0 | Vitória Guimarães1736 → 1734 (-2) | 73 / 17 / 10 % |
| 1979/80 | 1980/03/30 | Primeira Liga![]() |
FC Porto2055 → 2058 (+3) | 4 - 0 | Vitória Guimarães1721 → 1718 (-3) | 80 / 14 / 7 % |
| 1979/80 | 1979/10/21 | Primeira Liga![]() |
Vitória Guimarães1722 → 1728 (+6) | 0 - 0 | FC Porto2050 → 2044 (-6) | 17 / 22 / 61 % |
| 1978/79 | 1979/04/08 | Primeira Liga![]() |
Vitória Guimarães1757 → 1747 (-10) | 1 - 3 | FC Porto1986 → 1996 (+10) | 24 / 27 / 50 % |
| 1978/79 | 1978/11/19 | Primeira Liga![]() |
FC Porto1971 → 1963 (-8) | 1 - 1 | Vitória Guimarães1726 → 1734 (+8) | 73 / 17 / 10 % |
| 1977/78 | 1978/04/16 | Primeira Liga![]() |
Vitória Guimarães1743 → 1737 (-6) | 0 - 1 | FC Porto1990 → 1996 (+6) | 22 / 26 / 52 % |
| 1977/78 | 1977/11/20 | Primeira Liga![]() |
FC Porto1952 → 1955 (+3) | 2 - 1 | Vitória Guimarães1759 → 1756 (-3) | 68 / 19 / 13 % |
| 1976/77 | 1977/05/29 | Primeira Liga![]() |
FC Porto1913 → 1918 (+5) | 4 - 2 | Vitória Guimarães1733 → 1728 (-5) | 67 / 20 / 13 % |
| 1976/77 | 1977/01/23 | Primeira Liga![]() |
Vitória Guimarães1761 → 1751 (-10) | 0 - 1 | FC Porto1871 → 1881 (+10) | 34 / 29 / 36 % |
| 1975/76 | 1976/05/09 | Primeira Liga![]() |
Vitória Guimarães1820 → 1829 (+9) | 2 - 1 | FC Porto1901 → 1892 (-9) | 37 / 29 / 33 % |
| 1975/76 | 1975/12/21 | Primeira Liga![]() |
FC Porto1895 → 1890 (-5) | 1 - 1 | Vitória Guimarães1819 → 1824 (+5) | 55 / 25 / 20 % |
| 1974/75 | 1975/02/23 | Primeira Liga![]() |
Vitória Guimarães1786 → 1801 (+15) | 2 - 0 | FC Porto1882 → 1867 (-15) | 36 / 29 / 35 % |
| 1974/75 | 1974/10/27 | Primeira Liga![]() |
FC Porto1927 → 1921 (-6) | 1 - 1 | Vitória Guimarães1790 → 1796 (+6) | 62 / 22 / 16 % |
| 1973/74 | 1974/03/03 | Primeira Liga![]() |
Vitória Guimarães1759 → 1761 (+2) | 0 - 0 | FC Porto1920 → 1918 (-2) | 29 / 29 / 42 % |
| 1973/74 | 1973/10/28 | Primeira Liga![]() |
FC Porto1865 → 1873 (+8) | 3 - 0 | Vitória Guimarães1751 → 1743 (-8) | 60 / 23 / 17 % |
| 1972/73 | 1973/03/11 | Primeira Liga![]() |
Vitória Guimarães1743 → 1744 (+1) | 1 - 1 | FC Porto1873 → 1872 (-1) | 32 / 29 / 38 % |
| 1972/73 | 1972/10/29 | Primeira Liga![]() |
FC Porto1886 → 1870 (-16) | 1 - 2 | Vitória Guimarães1746 → 1762 (+16) | 63 / 22 / 16 % |
| 1971/72 | 1972/03/19 | Primeira Liga![]() |
FC Porto1835 → 1819 (-16) | 1 - 2 | Vitória Guimarães1717 → 1733 (+16) | 60 / 23 / 17 % |
| 1971/72 | 1971/11/07 | Primeira Liga![]() |
Vitória Guimarães1727 → 1709 (-18) | 0 - 4 | FC Porto1833 → 1851 (+18) | 35 / 29 / 36 % |
| 1970/71 | 1971/05/02 | Primeira Liga![]() |
FC Porto1896 → 1889 (-7) | 0 - 0 | Vitória Guimarães1723 → 1730 (+7) | 66 / 20 / 14 % |
| 1970/71 | 1970/12/13 | Primeira Liga![]() |
Vitória Guimarães1767 → 1765 (-2) | 0 - 0 | FC Porto1811 → 1813 (+2) | 41 / 29 / 30 % |
| 1969/70 | 1970/04/19 | Primeira Liga![]() |
Vitória Guimarães1823 → 1830 (+7) | 1 - 0 | FC Porto1807 → 1800 (-7) | 48 / 27 / 25 % |
| 1969/70 | 1969/12/28 | Primeira Liga![]() |
FC Porto1878 → 1884 (+6) | 1 - 0 | Vitória Guimarães1845 → 1839 (-6) | 50 / 27 / 23 % |
| 1968/69 | 1969/03/02 | Primeira Liga![]() |
FC Porto1934 → 1940 (+6) | 2 - 1 | Vitória Guimarães1866 → 1860 (-6) | 54 / 25 / 21 % |
| 1968/69 | 1968/11/10 | Primeira Liga![]() |
Vitória Guimarães1805 → 1822 (+17) | 2 - 0 | FC Porto1952 → 1935 (-17) | 31 / 29 / 40 % |
| 1967/68 | 1968/04/21 | Primeira Liga![]() |
FC Porto1935 → 1941 (+6) | 3 - 1 | Vitória Guimarães1781 → 1775 (-6) | 64 / 21 / 15 % |
| 1967/68 | 1967/12/24 | Primeira Liga![]() |
Vitória Guimarães1780 → 1793 (+13) | 2 - 1 | FC Porto1986 → 1973 (-13) | 26 / 27 / 47 % |
| 1966/67 | 1967/04/30 | Primeira Liga![]() |
FC Porto1968 → 1975 (+7) | 4 - 1 | Vitória Guimarães1815 → 1808 (-7) | 64 / 21 / 15 % |
| 1966/67 | 1967/01/01 | Primeira Liga![]() |
Vitória Guimarães1835 → 1850 (+15) | 2 - 0 | FC Porto1934 → 1919 (-15) | 35 / 29 / 35 % |
| 1965/66 | 1966/03/06 | Primeira Liga![]() |
FC Porto1963 → 1970 (+7) | 3 - 0 | Vitória Guimarães1829 → 1822 (-7) | 62 / 22 / 16 % |
| 1965/66 | 1965/12/05 | Primeira Liga![]() |
Vitória Guimarães1867 → 1856 (-11) | 1 - 2 | FC Porto1947 → 1958 (+11) | 37 / 29 / 33 % |
| 1964/65 | 1965/01/17 | Primeira Liga![]() |
FC Porto1969 → 1975 (+6) | 4 - 2 | Vitória Guimarães1843 → 1837 (-6) | 61 / 22 / 17 % |
| 1964/65 | 1964/10/11 | Primeira Liga![]() |
Vitória Guimarães1837 → 1839 (+2) | 0 - 0 | FC Porto2015 → 2013 (-2) | 28 / 28 / 44 % |
| 1963/64 | 1964/04/05 | Primeira Liga![]() |
FC Porto1997 → 2001 (+4) | 2 - 1 | Vitória Guimarães1830 → 1826 (-4) | 66 / 20 / 14 % |
| 1963/64 | 1963/12/29 | Primeira Liga![]() |
Vitória Guimarães1803 → 1805 (+2) | 2 - 2 | FC Porto1989 → 1987 (-2) | 27 / 28 / 45 % |
| 1962/63 | 1963/02/17 | Primeira Liga![]() |
Vitória Guimarães1757 → 1746 (-11) | 0 - 3 | FC Porto2002 → 2013 (+11) | 22 / 26 / 52 % |
| 1962/63 | 1962/11/11 | Primeira Liga![]() |
FC Porto1962 → 1965 (+3) | 2 - 1 | Vitória Guimarães1738 → 1735 (-3) | 71 / 18 / 11 % |
| 1961/62 | 1962/05/27 | Primeira Liga![]() |
Vitória Guimarães1714 → 1729 (+15) | 1 - 0 | FC Porto1993 → 1978 (-15) | 20 / 24 / 56 % |
| 1961/62 | 1962/01/14 | Primeira Liga![]() |
FC Porto1919 → 1925 (+6) | 3 - 0 | Vitória Guimarães1735 → 1729 (-6) | 67 / 20 / 13 % |
| 1960/61 | 1961/05/14 | Primeira Liga![]() |
Vitória Guimarães1758 → 1776 (+18) | 4 - 2 | FC Porto1932 → 1914 (-18) | 28 / 28 / 43 % |
| 1960/61 | 1960/12/18 | Primeira Liga![]() |
FC Porto1923 → 1916 (-7) | 2 - 2 | Vitória Guimarães1717 → 1724 (+7) | 69 / 19 / 12 % |
| 1959/60 | 1960/01/17 | Primeira Liga![]() |
Vitória Guimarães1783 → 1775 (-8) | 0 - 1 | FC Porto1949 → 1957 (+8) | 29 / 29 / 42 % |
| 1959/60 | 1959/09/27 | Primeira Liga![]() |
FC Porto2022 → 2024 (+2) | 3 - 2 | Vitória Guimarães1736 → 1734 (-2) | 76 / 15 / 8 % |
| 1958/59 | 1959/01/25 | Primeira Liga![]() |
Vitória Guimarães1730 → 1719 (-11) | 0 - 6 | FC Porto2010 → 2021 (+11) | 20 / 24 / 56 % |
| 1958/59 | 1958/10/12 | Primeira Liga![]() |
FC Porto2015 → 2018 (+3) | 6 - 1 | Vitória Guimarães1663 → 1660 (-3) | 81 / 13 / 6 % |
