84% home win
12% draw
4% away win
Head-to-head before 2017/03/04
28FC Porto
4draws
7CD Nacional
| Competition | P | W | D | L | Goals | ⌀ FC Porto | ⌀ CD Nacional | ⌀ Elo | ∑ Elo |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Total | 39 | 28 | 4 | 7 | 81:30 | 2042 | 1707 | -1 | -48 |
Primeira Liga![]() |
35 | 26 | 4 | 5 | 74:26 | 2035 | 1703 | -1 | -33 |
Portugal League Cup![]() |
3 | 1 | 0 | 2 | 4:4 | 2096 | 1737 | -7 | -21 |
Portugal Cup![]() |
1 | 1 | 0 | 0 | 3:0 | 2122 | 1745 | +6 | +6 |
Rating comparison
FC PortoCD Nacional
Previous meetings
| Season | Date | Competition | Home | Result | Away | Probabilities |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2016/17 | 2016/10/01 | Primeira Liga![]() |
CD Nacional1685 → 1676 (-9) | 0 - 4 | FC Porto1985 → 1994 (+9) | 18 / 23 / 58 % |
| 2015/16 | 2016/04/17 | Primeira Liga![]() |
FC Porto1958 → 1963 (+5) | 4 - 0 | CD Nacional1723 → 1718 (-5) | 72 / 17 / 10 % |
| 2015/16 | 2015/12/14 | Primeira Liga![]() |
CD Nacional1743 → 1739 (-4) | 1 - 2 | FC Porto2085 → 2089 (+4) | 16 / 21 / 63 % |
| 2014/15 | 2015/03/21 | Primeira Liga![]() |
CD Nacional1734 → 1740 (+6) | 1 - 1 | FC Porto2103 → 2097 (-6) | 14 / 20 / 66 % |
| 2014/15 | 2014/11/01 | Primeira Liga![]() |
FC Porto2045 → 2047 (+2) | 2 - 0 | CD Nacional1726 → 1724 (-2) | 79 / 14 / 7 % |
| 2013/14 | 2014/03/30 | Primeira Liga![]() |
CD Nacional1786 → 1800 (+14) | 2 - 1 | FC Porto2043 → 2029 (-14) | 22 / 25 / 53 % |
| 2013/14 | 2013/11/23 | Primeira Liga![]() |
FC Porto2105 → 2097 (-8) | 1 - 1 | CD Nacional1777 → 1785 (+8) | 79 / 14 / 7 % |
| 2012/13 | 2013/05/04 | Primeira Liga![]() |
CD Nacional1744 → 1738 (-6) | 1 - 3 | FC Porto2102 → 2108 (+6) | 15 / 20 / 65 % |
| 2012/13 | 2013/01/05 | Primeira Liga![]() |
FC Porto2113 → 2114 (+1) | 1 - 0 | CD Nacional1719 → 1718 (-1) | 83 / 12 / 5 % |
| 2012/13 | 2012/12/19 | Portugal League Cup![]() |
CD Nacional1734 → 1730 (-4) | 0 - 2 | FC Porto2115 → 2119 (+4) | 13 / 19 / 67 % |
| 2012/13 | 2012/11/17 | Portugal Cup![]() |
CD Nacional1745 → 1739 (-6) | 0 - 3 | FC Porto2122 → 2128 (+6) | 14 / 20 / 67 % |
| 2011/12 | 2012/03/16 | Primeira Liga![]() |
CD Nacional1724 → 1718 (-6) | 0 - 2 | FC Porto2068 → 2074 (+6) | 16 / 21 / 63 % |
| 2011/12 | 2011/10/23 | Primeira Liga![]() |
FC Porto2135 → 2137 (+2) | 5 - 0 | CD Nacional1712 → 1710 (-2) | 84 / 12 / 4 % |
| 2010/11 | 2011/01/26 | Primeira Liga![]() |
FC Porto2135 → 2137 (+2) | 3 - 0 | CD Nacional1750 → 1748 (-2) | 83 / 12 / 5 % |
| 2010/11 | 2011/01/02 | Portugal League Cup![]() |
FC Porto2143 → 2129 (-14) | 1 - 2 | CD Nacional1737 → 1751 (+14) | 84 / 12 / 5 % |
| 2010/11 | 2010/09/20 | Primeira Liga![]() |
CD Nacional1738 → 1733 (-5) | 0 - 2 | FC Porto2111 → 2116 (+5) | 14 / 20 / 66 % |
| 2009/10 | 2010/01/30 | Primeira Liga![]() |
CD Nacional1779 → 1769 (-10) | 0 - 4 | FC Porto2054 → 2064 (+10) | 20 / 25 / 55 % |
| 2009/10 | 2009/08/23 | Primeira Liga![]() |
FC Porto2042 → 2046 (+4) | 3 - 0 | CD Nacional1800 → 1796 (-4) | 73 / 17 / 10 % |
| 2008/09 | 2009/05/10 | Primeira Liga![]() |
FC Porto2044 → 2046 (+2) | 1 - 0 | CD Nacional1789 → 1787 (-2) | 74 / 17 / 10 % |
| 2008/09 | 2009/01/14 | Portugal League Cup![]() |
CD Nacional1741 → 1752 (+11) | 2 - 1 | FC Porto2031 → 2020 (-11) | 19 / 24 / 57 % |
| 2008/09 | 2009/01/04 | Primeira Liga![]() |
CD Nacional1736 → 1729 (-7) | 2 - 4 | FC Porto2032 → 2039 (+7) | 19 / 24 / 58 % |
| 2007/08 | 2008/05/03 | Primeira Liga![]() |
FC Porto2063 → 2030 (-33) | 0 - 3 | CD Nacional1659 → 1692 (+33) | 83 / 12 / 5 % |
| 2007/08 | 2007/12/21 | Primeira Liga![]() |
CD Nacional1673 → 1689 (+16) | 1 - 0 | FC Porto2037 → 2021 (-16) | 14 / 20 / 65 % |
| 2006/07 | 2007/05/05 | Primeira Liga![]() |
FC Porto2003 → 2005 (+2) | 2 - 0 | CD Nacional1686 → 1684 (-2) | 79 / 14 / 7 % |
| 2006/07 | 2006/12/11 | Primeira Liga![]() |
CD Nacional1723 → 1719 (-4) | 1 - 2 | FC Porto2054 → 2058 (+4) | 16 / 22 / 62 % |
| 2005/06 | 2006/03/05 | Primeira Liga![]() |
FC Porto1917 → 1924 (+7) | 3 - 0 | CD Nacional1761 → 1754 (-7) | 64 / 21 / 15 % |
| 2005/06 | 2005/10/23 | Primeira Liga![]() |
CD Nacional1737 → 1729 (-8) | 0 - 1 | FC Porto1910 → 1918 (+8) | 28 / 28 / 43 % |
| 2004/05 | 2005/03/11 | Primeira Liga![]() |
FC Porto1977 → 1943 (-34) | 0 - 4 | CD Nacional1705 → 1739 (+34) | 75 / 16 / 9 % |
| 2004/05 | 2004/10/30 | Primeira Liga![]() |
CD Nacional1714 → 1719 (+5) | 2 - 2 | FC Porto2011 → 2006 (-5) | 19 / 23 / 58 % |
| 2003/04 | 2004/04/14 | Primeira Liga![]() |
CD Nacional1739 → 1745 (+6) | 0 - 0 | FC Porto2096 → 2090 (-6) | 15 / 21 / 65 % |
| 2003/04 | 2003/10/31 | Primeira Liga![]() |
FC Porto2046 → 2047 (+1) | 1 - 0 | CD Nacional1660 → 1659 (-1) | 83 / 12 / 5 % |
| 2002/03 | 2003/03/24 | Primeira Liga![]() |
CD Nacional1614 → 1611 (-3) | 1 - 2 | FC Porto2017 → 2020 (+3) | 12 / 18 / 69 % |
| 2002/03 | 2002/11/04 | Primeira Liga![]() |
FC Porto1924 → 1927 (+3) | 5 - 2 | CD Nacional1581 → 1578 (-3) | 80 / 14 / 6 % |
| 1990/91 | 1991/03/10 | Primeira Liga![]() |
CD Nacional1603 → 1601 (-2) | 2 - 3 | FC Porto2059 → 2061 (+2) | 10 / 16 / 74 % |
| 1990/91 | 1990/10/07 | Primeira Liga![]() |
FC Porto2035 → 2016 (-19) | 1 - 2 | CD Nacional1643 → 1662 (+19) | 83 / 12 / 5 % |
| 1989/90 | 1990/01/27 | Primeira Liga![]() |
CD Nacional1597 → 1592 (-5) | 0 - 3 | FC Porto1989 → 1994 (+5) | 13 / 19 / 68 % |
| 1989/90 | 1989/08/19 | Primeira Liga![]() |
FC Porto1958 → 1960 (+2) | 2 - 0 | CD Nacional1623 → 1621 (-2) | 80 / 14 / 7 % |
| 1988/89 | 1989/04/30 | Primeira Liga![]() |
CD Nacional1623 → 1619 (-4) | 0 - 1 | FC Porto1971 → 1975 (+4) | 15 / 21 / 64 % |
| 1988/89 | 1988/12/04 | Primeira Liga![]() |
FC Porto1986 → 1988 (+2) | 3 - 0 | CD Nacional1604 → 1602 (-2) | 82 / 12 / 5 % |
