55% home win
25% draw
20% away win
Head-to-head before 1966/10/16
13FK Pirmasens
7draws
21. FSV Mainz 05
| Competition | P | W | D | L | Goals | ⌀ FK Pirmasens | ⌀ 1. FSV Mainz 05 | ⌀ Elo | ∑ Elo |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Total | 22 | 13 | 7 | 2 | 68:26 | 1815 | 1642 | +2 | +49 |
Deutsche Meisterschaft![]() |
16 | 11 | 4 | 1 | 55:18 | 1831 | 1651 | +4 | +59 |
Regionalliga (2nd level)![]() |
6 | 2 | 3 | 1 | 13:8 | 1773 | 1619 | -2 | -10 |
Rating comparison
FK Pirmasens1. FSV Mainz 05
Previous meetings
| Season | Date | Competition | Home | Result | Away | Probabilities |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1965/66 | 1966/02/13 | Regionalliga (2nd level)![]() |
1. FSV Mainz 051602 → 1602 (0) | 1 - 1 | FK Pirmasens1717 → 1717 (0) | 34 / 29 / 37 % |
| 1965/66 | 1965/10/31 | Regionalliga (2nd level)![]() |
FK Pirmasens1669 → 1665 (-4) | 1 - 1 | 1. FSV Mainz 051617 → 1621 (+4) | 52 / 26 / 22 % |
| 1964/65 | 1964/12/20 | Regionalliga (2nd level)![]() |
1. FSV Mainz 051567 → 1587 (+20) | 3 - 1 | FK Pirmasens1785 → 1765 (-20) | 25 / 27 / 48 % |
| 1964/65 | 1964/08/09 | Regionalliga (2nd level)![]() |
FK Pirmasens1798 → 1792 (-6) | 1 - 1 | 1. FSV Mainz 051631 → 1637 (+6) | 66 / 20 / 14 % |
| 1963/64 | 1964/04/26 | Regionalliga (2nd level)![]() |
1. FSV Mainz 051641 → 1627 (-14) | 1 - 5 | FK Pirmasens1825 → 1839 (+14) | 27 / 28 / 44 % |
| 1963/64 | 1963/12/08 | Regionalliga (2nd level)![]() |
FK Pirmasens1842 → 1848 (+6) | 4 - 1 | 1. FSV Mainz 051653 → 1647 (-6) | 68 / 19 / 13 % |
| 1962/63 | 1963/04/07 | Deutsche Meisterschaft![]() |
1. FSV Mainz 051611 → 1615 (+4) | 1 - 1 | FK Pirmasens1874 → 1870 (-4) | 21 / 25 / 54 % |
| 1962/63 | 1962/11/04 | Deutsche Meisterschaft![]() |
FK Pirmasens1870 → 1872 (+2) | 1 - 0 | 1. FSV Mainz 051631 → 1629 (-2) | 73 / 17 / 10 % |
| 1961/62 | 1962/04/01 | Deutsche Meisterschaft![]() |
1. FSV Mainz 051661 → 1655 (-6) | 4 - 5 | FK Pirmasens1889 → 1895 (+6) | 24 / 27 / 50 % |
| 1961/62 | 1961/11/12 | Deutsche Meisterschaft![]() |
FK Pirmasens1908 → 1912 (+4) | 8 - 1 | 1. FSV Mainz 051605 → 1601 (-4) | 78 / 15 / 8 % |
| 1960/61 | 1961/01/08 | Deutsche Meisterschaft![]() |
FK Pirmasens1840 → 1847 (+7) | 8 - 1 | 1. FSV Mainz 051649 → 1642 (-7) | 68 / 19 / 13 % |
| 1960/61 | 1960/09/04 | Deutsche Meisterschaft![]() |
1. FSV Mainz 051618 → 1621 (+3) | 0 - 0 | FK Pirmasens1827 → 1824 (-3) | 25 / 27 / 47 % |
| 1959/60 | 1960/02/14 | Deutsche Meisterschaft![]() |
FK Pirmasens1921 → 1925 (+4) | 7 - 2 | 1. FSV Mainz 051634 → 1630 (-4) | 76 / 15 / 8 % |
| 1959/60 | 1959/09/27 | Deutsche Meisterschaft![]() |
1. FSV Mainz 051626 → 1649 (+23) | 3 - 1 | FK Pirmasens1932 → 1909 (-23) | 18 / 23 / 59 % |
| 1958/59 | 1959/03/22 | Deutsche Meisterschaft![]() |
FK Pirmasens1937 → 1940 (+3) | 4 - 1 | 1. FSV Mainz 051626 → 1623 (-3) | 78 / 15 / 7 % |
| 1958/59 | 1958/11/09 | Deutsche Meisterschaft![]() |
1. FSV Mainz 051661 → 1646 (-15) | 1 - 6 | FK Pirmasens1851 → 1866 (+15) | 27 / 28 / 45 % |
| 1957/58 | 1957/12/15 | Deutsche Meisterschaft![]() |
FK Pirmasens1851 → 1856 (+5) | 1 - 0 | 1. FSV Mainz 051741 → 1736 (-5) | 59 / 23 / 18 % |
| 1957/58 | 1957/08/18 | Deutsche Meisterschaft![]() |
1. FSV Mainz 051675 → 1652 (-23) | 2 - 7 | FK Pirmasens1722 → 1745 (+23) | 41 / 29 / 30 % |
| 1956/57 | 1957/04/04 | Deutsche Meisterschaft![]() |
1. FSV Mainz 051637 → 1636 (-1) | 1 - 1 | FK Pirmasens1695 → 1696 (+1) | 40 / 29 / 31 % |
| 1956/57 | 1956/11/04 | Deutsche Meisterschaft![]() |
FK Pirmasens1715 → 1723 (+8) | 2 - 0 | 1. FSV Mainz 051634 → 1626 (-8) | 56 / 25 / 20 % |
| 1955/56 | 1956/01/22 | Deutsche Meisterschaft![]() |
FK Pirmasens1764 → 1772 (+8) | 2 - 0 | 1. FSV Mainz 051700 → 1692 (-8) | 54 / 25 / 21 % |
| 1955/56 | 1955/09/11 | Deutsche Meisterschaft![]() |
1. FSV Mainz 051700 → 1697 (-3) | 1 - 1 | FK Pirmasens1695 → 1698 (+3) | 47 / 28 / 26 % |
