61% home win
22% draw
17% away win
Head-to-head before 2011/01/06
24Juventus
15draws
10Parma Calcio 1913
| Competition | P | W | D | L | Goals | ⌀ Juventus | ⌀ Parma Calcio 1913 | ⌀ Elo | ∑ Elo |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Total | 49 | 24 | 15 | 10 | 78:47 | 2080 | 1957 | 0 | +10 |
Serie A![]() |
36 | 16 | 13 | 7 | 62:37 | 2079 | 1954 | 0 | +2 |
Coppa Italia![]() |
9 | 6 | 1 | 2 | 12:7 | 2075 | 1944 | +2 | +14 |
Europa League![]() |
2 | 0 | 1 | 1 | 1:2 | 2114 | 2067 | -8 | -16 |
Supercoppa![]() |
2 | 2 | 0 | 0 | 3:1 | 2088 | 1968 | +5 | +10 |
Rating comparison
JuventusParma Calcio 1913
Previous meetings
| Season | Date | Competition | Home | Result | Away | Probabilities |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2009/10 | 2010/05/09 | Serie A![]() |
Juventus1959 → 1944 (-15) | 2 - 3 | Parma Calcio 1913 (as Parma FC)1854 → 1869 (+15) | 59 / 23 / 18 % |
| 2009/10 | 2010/01/06 | Serie A![]() |
Parma Calcio 1913 (as Parma FC)1887 → 1878 (-9) | 1 - 2 | Juventus2008 → 2017 (+9) | 33 / 29 / 37 % |
| 2007/08 | 2008/04/16 | Serie A![]() |
Juventus2057 → 2061 (+4) | 3 - 0 | Parma Calcio 1913 (as Parma FC)1820 → 1816 (-4) | 72 / 17 / 10 % |
| 2007/08 | 2007/11/11 | Serie A![]() |
Parma Calcio 1913 (as Parma FC)1817 → 1821 (+4) | 2 - 2 | Juventus2058 → 2054 (-4) | 23 / 26 / 51 % |
| 2007/08 | 2007/08/29 | Coppa Italia![]() |
Parma Calcio 1913 (as Parma FC)1844 → 1834 (-10) | 1 - 3 | Juventus2053 → 2063 (+10) | 25 / 27 / 47 % |
| 2005/06 | 2006/02/08 | Serie A![]() |
Juventus2186 → 2177 (-9) | 1 - 1 | Parma Calcio 1913 (as Parma FC)1817 → 1826 (+9) | 82 / 13 / 5 % |
| 2005/06 | 2005/09/24 | Serie A![]() |
Parma Calcio 1913 (as Parma FC)1876 → 1870 (-6) | 1 - 2 | Juventus2126 → 2132 (+6) | 22 / 26 / 52 % |
| 2004/05 | 2005/05/15 | Serie A![]() |
Juventus2102 → 2106 (+4) | 2 - 0 | Parma Calcio 1913 (as Parma FC)1886 → 1882 (-4) | 70 / 18 / 11 % |
| 2004/05 | 2005/01/06 | Serie A![]() |
Parma Calcio 1913 (as Parma FC)1846 → 1850 (+4) | 1 - 1 | Juventus2112 → 2108 (-4) | 21 / 25 / 54 % |
| 2003/04 | 2004/04/18 | Serie A![]() |
Parma Calcio 1913 (as Parma AC)1941 → 1942 (+1) | 2 - 2 | Juventus2061 → 2060 (-1) | 33 / 29 / 37 % |
| 2003/04 | 2003/12/14 | Serie A![]() |
Juventus2106 → 2116 (+10) | 4 - 0 | Parma Calcio 1913 (as Parma AC)2035 → 2025 (-10) | 55 / 25 / 20 % |
| 2002/03 | 2003/02/16 | Serie A![]() |
Parma Calcio 1913 (as Parma AC)1942 → 1934 (-8) | 1 - 2 | Juventus2097 → 2105 (+8) | 30 / 29 / 41 % |
| 2002/03 | 2002/09/28 | Serie A![]() |
Juventus2135 → 2128 (-7) | 2 - 2 | Parma Calcio 1913 (as Parma AC)1915 → 1922 (+7) | 71 / 18 / 11 % |
| 2002/03 | 2002/08/25 | Supercoppa neutral ground |
Juventus2104 → 2109 (+5) | 2 - 1 | Parma Calcio 1913 (as Parma AC)1932 → 1927 (-5) | 55 / 25 / 20 % |
| 2001/02 | 2002/05/10 | Coppa Italia![]() |
Parma Calcio 1913 (as Parma AC)1919 → 1932 (+13) | 1 - 0 | Juventus2117 → 2104 (-13) | 26 / 28 / 46 % |
| 2001/02 | 2002/04/25 | Coppa Italia![]() |
Juventus2099 → 2102 (+3) | 2 - 1 | Parma Calcio 1913 (as Parma AC)1910 → 1907 (-3) | 68 / 19 / 13 % |
| 2001/02 | 2002/03/23 | Serie A![]() |
Parma Calcio 1913 (as Parma AC)1906 → 1918 (+12) | 1 - 0 | Juventus2091 → 2079 (-12) | 27 / 28 / 45 % |
| 2001/02 | 2001/11/18 | Serie A![]() |
Juventus2077 → 2084 (+7) | 3 - 1 | Parma Calcio 1913 (as Parma AC)1981 → 1974 (-7) | 58 / 24 / 19 % |
| 2000/01 | 2001/04/22 | Serie A![]() |
Parma Calcio 1913 (as Parma AC)2030 → 2028 (-2) | 0 - 0 | Juventus2068 → 2070 (+2) | 42 / 29 / 29 % |
| 2000/01 | 2000/12/10 | Serie A![]() |
Juventus2012 → 2020 (+8) | 1 - 0 | Parma Calcio 1913 (as Parma AC)2048 → 2040 (-8) | 42 / 29 / 29 % |
| 1999/00 | 2000/05/07 | Serie A![]() |
Juventus2083 → 2089 (+6) | 1 - 0 | Parma Calcio 1913 (as Parma AC)2034 → 2028 (-6) | 52 / 26 / 22 % |
| 1999/00 | 2000/01/09 | Serie A![]() |
Parma Calcio 1913 (as Parma AC)2096 → 2093 (-3) | 1 - 1 | Juventus2089 → 2092 (+3) | 47 / 28 / 25 % |
| 1998/99 | 1999/02/07 | Serie A![]() |
Juventus2021 → 2003 (-18) | 2 - 4 | Parma Calcio 1913 (as Parma AC)2043 → 2061 (+18) | 44 / 28 / 28 % |
| 1998/99 | 1998/09/26 | Serie A![]() |
Parma Calcio 1913 (as Parma AC)1982 → 1993 (+11) | 1 - 0 | Juventus2113 → 2102 (-11) | 32 / 29 / 39 % |
| 1997/98 | 1998/03/22 | Serie A![]() |
Parma Calcio 1913 (as Parma AC)2012 → 2012 (0) | 2 - 2 | Juventus2123 → 2123 (0) | 34 / 29 / 36 % |
| 1997/98 | 1997/11/23 | Serie A![]() |
Juventus2155 → 2150 (-5) | 2 - 2 | Parma Calcio 1913 (as Parma AC)2058 → 2063 (+5) | 58 / 24 / 19 % |
| 1996/97 | 1997/05/18 | Serie A![]() |
Juventus2168 → 2161 (-7) | 1 - 1 | Parma Calcio 1913 (as Parma AC)1991 → 1998 (+7) | 67 / 20 / 14 % |
| 1996/97 | 1997/01/05 | Serie A![]() |
Parma Calcio 1913 (as Parma AC)1930 → 1943 (+13) | 1 - 0 | Juventus2123 → 2110 (-13) | 27 / 28 / 46 % |
| 1995/96 | 1996/03/31 | Serie A![]() |
Juventus2105 → 2109 (+4) | 1 - 0 | Parma Calcio 1913 (as Parma AC)1977 → 1973 (-4) | 61 / 22 / 16 % |
| 1995/96 | 1996/01/17 | Supercoppa![]() |
Juventus2072 → 2077 (+5) | 1 - 0 | Parma Calcio 1913 (as Parma AC)2003 → 1998 (-5) | 54 / 25 / 21 % |
| 1995/96 | 1995/11/26 | Serie A![]() |
Parma Calcio 1913 (as Parma AC)2008 → 2008 (0) | 1 - 1 | Juventus2107 → 2107 (0) | 35 / 29 / 35 % |
| 1994/95 | 1995/06/11 | Coppa Italia![]() |
Parma Calcio 1913 (as Parma AC)2052 → 2035 (-17) | 0 - 2 | Juventus2100 → 2117 (+17) | 41 / 29 / 30 % |
| 1994/95 | 1995/06/07 | Coppa Italia![]() |
Juventus2094 → 2100 (+6) | 1 - 0 | Parma Calcio 1913 (as Parma AC)2058 → 2052 (-6) | 50 / 26 / 23 % |
| 1994/95 | 1995/05/21 | Serie A![]() |
Juventus2096 → 2108 (+12) | 4 - 0 | Parma Calcio 1913 (as Parma AC)2075 → 2063 (-12) | 49 / 27 / 24 % |
| 1994/95 | 1995/05/17 | Europa League![]() |
Juventus2101 → 2096 (-5) | 1 - 1 | Parma Calcio 1913 (as Parma AC)2070 → 2075 (+5) | 50 / 27 / 23 % |
| 1994/95 | 1995/05/03 | Europa League![]() |
Parma Calcio 1913 (as Parma AC)2064 → 2075 (+11) | 1 - 0 | Juventus2127 → 2116 (-11) | 39 / 29 / 32 % |
| 1994/95 | 1995/01/08 | Serie A![]() |
Parma Calcio 1913 (as Parma AC)2052 → 2034 (-18) | 1 - 3 | Juventus2082 → 2100 (+18) | 43 / 29 / 29 % |
| 1993/94 | 1994/03/20 | Serie A![]() |
Juventus1998 → 2015 (+17) | 4 - 0 | Parma Calcio 1913 (as Parma AC)2062 → 2045 (-17) | 39 / 29 / 32 % |
| 1993/94 | 1993/11/07 | Serie A![]() |
Parma Calcio 1913 (as Parma AC)2046 → 2057 (+11) | 2 - 0 | Juventus2049 → 2038 (-11) | 46 / 28 / 26 % |
| 1992/93 | 1993/05/16 | Serie A![]() |
Parma Calcio 1913 (as Parma AC)2007 → 2016 (+9) | 2 - 1 | Juventus2085 → 2076 (-9) | 38 / 29 / 33 % |
| 1992/93 | 1993/02/10 | Coppa Italia![]() |
Parma Calcio 1913 (as Parma AC)1913 → 1914 (+1) | 1 - 1 | Juventus2040 → 2039 (-1) | 33 / 29 / 38 % |
| 1992/93 | 1993/01/27 | Coppa Italia![]() |
Juventus2042 → 2047 (+5) | 2 - 1 | Parma Calcio 1913 (as Parma AC)1933 → 1928 (-5) | 59 / 23 / 18 % |
| 1992/93 | 1993/01/03 | Serie A![]() |
Juventus2046 → 2040 (-6) | 2 - 2 | Parma Calcio 1913 (as Parma AC)1931 → 1937 (+6) | 60 / 23 / 17 % |
| 1991/92 | 1992/05/14 | Coppa Italia![]() |
Parma Calcio 1913 (as Parma AC)1931 → 1948 (+17) | 2 - 0 | Juventus2067 → 2050 (-17) | 32 / 29 / 39 % |
| 1991/92 | 1992/05/10 | Serie A![]() |
Parma Calcio 1913 (as Parma AC)1930 → 1931 (+1) | 0 - 0 | Juventus2068 → 2067 (-1) | 32 / 29 / 39 % |
| 1991/92 | 1992/05/07 | Coppa Italia![]() |
Juventus2064 → 2068 (+4) | 1 - 0 | Parma Calcio 1913 (as Parma AC)1934 → 1930 (-4) | 61 / 22 / 16 % |
| 1991/92 | 1992/01/05 | Serie A![]() |
Juventus2019 → 2023 (+4) | 1 - 0 | Parma Calcio 1913 (as Parma AC)1894 → 1890 (-4) | 61 / 22 / 17 % |
| 1990/91 | 1991/01/27 | Serie A![]() |
Juventus2034 → 2041 (+7) | 5 - 0 | Parma Calcio 1913 (as Parma AC)1857 → 1850 (-7) | 67 / 20 / 14 % |
| 1990/91 | 1990/09/09 | Serie A![]() |
Parma Calcio 1913 (as Parma AC)1759 → 1753 (-6) | 1 - 2 | Juventus2025 → 2031 (+6) | 21 / 25 / 54 % |

