30% home win
29% draw
41% away win
Head-to-head before 2016/02/28
19KRC Genk
11draws
27Club Brugge KV
| Competition | P | W | D | L | Goals | ⌀ KRC Genk | ⌀ Club Brugge KV | ⌀ Elo | ∑ Elo |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Total | 57 | 19 | 11 | 27 | 65:91 | 1757 | 1890 | +2 | +97 |
Eerste Klasse A![]() |
57 | 19 | 11 | 27 | 65:91 | 1757 | 1890 | +2 | +97 |
Rating comparison
KRC GenkClub Brugge KV
Previous meetings
| Season | Date | Competition | Home | Result | Away | Probabilities |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2015/16 | 2015/11/08 | Eerste Klasse A![]() |
Club Brugge KV1883 → 1887 (+4) | 1 - 0 | KRC Genk1756 → 1752 (-4) | 61 / 22 / 17 % |
| 2014/15 | 2014/12/21 | Eerste Klasse A![]() |
Club Brugge KV1990 → 1995 (+5) | 4 - 1 | KRC Genk1769 → 1764 (-5) | 71 / 18 / 11 % |
| 2014/15 | 2014/09/14 | Eerste Klasse A![]() |
KRC Genk1736 → 1738 (+2) | 1 - 1 | Club Brugge KV1909 → 1907 (-2) | 28 / 28 / 43 % |
| 2013/14 | 2014/05/15 | Eerste Klasse A![]() |
KRC Genk1734 → 1746 (+12) | 3 - 2 | Club Brugge KV1906 → 1894 (-12) | 28 / 28 / 43 % |
| 2013/14 | 2014/04/16 | Eerste Klasse A![]() |
Club Brugge KV1889 → 1895 (+6) | 2 - 0 | KRC Genk1742 → 1736 (-6) | 63 / 21 / 15 % |
| 2013/14 | 2014/02/09 | Eerste Klasse A![]() |
KRC Genk1814 → 1797 (-17) | 1 - 3 | Club Brugge KV1860 → 1877 (+17) | 41 / 29 / 30 % |
| 2013/14 | 2013/10/27 | Eerste Klasse A![]() |
Club Brugge KV1894 → 1875 (-19) | 0 - 2 | KRC Genk1902 → 1921 (+19) | 45 / 28 / 27 % |
| 2012/13 | 2013/05/19 | Eerste Klasse A![]() |
Club Brugge KV1887 → 1894 (+7) | 1 - 0 | KRC Genk1885 → 1878 (-7) | 46 / 28 / 26 % |
| 2012/13 | 2013/04/21 | Eerste Klasse A![]() |
KRC Genk1894 → 1873 (-21) | 0 - 2 | Club Brugge KV1851 → 1872 (+21) | 51 / 26 / 23 % |
| 2012/13 | 2013/02/03 | Eerste Klasse A![]() |
KRC Genk1855 → 1867 (+12) | 4 - 1 | Club Brugge KV1831 → 1819 (-12) | 49 / 27 / 24 % |
| 2012/13 | 2012/10/07 | Eerste Klasse A![]() |
Club Brugge KV1916 → 1912 (-4) | 1 - 1 | KRC Genk1883 → 1887 (+4) | 50 / 27 / 23 % |
| 2011/12 | 2012/05/10 | Eerste Klasse A![]() |
KRC Genk1861 → 1848 (-13) | 1 - 2 | Club Brugge KV1866 → 1879 (+13) | 46 / 28 / 26 % |
| 2011/12 | 2012/03/30 | Eerste Klasse A![]() |
Club Brugge KV1871 → 1880 (+9) | 2 - 0 | KRC Genk1817 → 1808 (-9) | 53 / 26 / 22 % |
| 2011/12 | 2012/02/26 | Eerste Klasse A![]() |
KRC Genk1815 → 1830 (+15) | 3 - 0 | Club Brugge KV1867 → 1852 (-15) | 40 / 29 / 31 % |
| 2011/12 | 2011/10/29 | Eerste Klasse A![]() |
Club Brugge KV1871 → 1857 (-14) | 4 - 5 | KRC Genk1825 → 1839 (+14) | 52 / 26 / 22 % |
| 2010/11 | 2011/05/10 | Eerste Klasse A![]() |
Club Brugge KV1825 → 1841 (+16) | 3 - 0 | KRC Genk1891 → 1875 (-16) | 39 / 29 / 32 % |
| 2010/11 | 2011/04/20 | Eerste Klasse A![]() |
KRC Genk1851 → 1861 (+10) | 3 - 1 | Club Brugge KV1837 → 1827 (-10) | 48 / 27 / 25 % |
| 2010/11 | 2011/02/06 | Eerste Klasse A![]() |
KRC Genk1851 → 1857 (+6) | 1 - 0 | Club Brugge KV1809 → 1803 (-6) | 51 / 26 / 23 % |
| 2010/11 | 2010/09/12 | Eerste Klasse A![]() |
Club Brugge KV1811 → 1809 (-2) | 2 - 2 | KRC Genk1833 → 1835 (+2) | 44 / 28 / 28 % |
| 2009/10 | 2010/01/24 | Eerste Klasse A![]() |
KRC Genk1688 → 1705 (+17) | 2 - 0 | Club Brugge KV1841 → 1824 (-17) | 30 / 29 / 41 % |
| 2009/10 | 2009/09/13 | Eerste Klasse A![]() |
Club Brugge KV1747 → 1743 (-4) | 1 - 1 | KRC Genk1697 → 1701 (+4) | 52 / 26 / 22 % |
| 2008/09 | 2009/02/15 | Eerste Klasse A![]() |
Club Brugge KV1761 → 1740 (-21) | 0 - 2 | KRC Genk1722 → 1743 (+21) | 51 / 26 / 23 % |
| 2008/09 | 2008/09/21 | Eerste Klasse A![]() |
KRC Genk1695 → 1685 (-10) | 0 - 1 | Club Brugge KV1778 → 1788 (+10) | 37 / 29 / 34 % |
| 2007/08 | 2008/03/30 | Eerste Klasse A![]() |
Club Brugge KV1773 → 1745 (-28) | 2 - 6 | KRC Genk1687 → 1715 (+28) | 56 / 24 / 19 % |
| 2007/08 | 2007/10/28 | Eerste Klasse A![]() |
KRC Genk1797 → 1784 (-13) | 1 - 2 | Club Brugge KV1794 → 1807 (+13) | 47 / 28 / 26 % |
| 2006/07 | 2007/04/22 | Eerste Klasse A![]() |
Club Brugge KV1785 → 1773 (-12) | 0 - 1 | KRC Genk1827 → 1839 (+12) | 41 / 29 / 30 % |
| 2006/07 | 2006/11/19 | Eerste Klasse A![]() |
KRC Genk1873 → 1870 (-3) | 0 - 0 | Club Brugge KV1864 → 1867 (+3) | 47 / 27 / 25 % |
| 2005/06 | 2006/05/05 | Eerste Klasse A![]() |
Club Brugge KV1856 → 1866 (+10) | 3 - 0 | KRC Genk1800 → 1790 (-10) | 53 / 26 / 22 % |
| 2005/06 | 2005/12/11 | Eerste Klasse A![]() |
KRC Genk1829 → 1829 (0) | 2 - 2 | Club Brugge KV1928 → 1928 (0) | 35 / 29 / 35 % |
| 2004/05 | 2005/03/13 | Eerste Klasse A![]() |
KRC Genk1804 → 1817 (+13) | 2 - 1 | Club Brugge KV1993 → 1980 (-13) | 27 / 28 / 45 % |
| 2004/05 | 2004/10/03 | Eerste Klasse A![]() |
Club Brugge KV1971 → 1964 (-7) | 1 - 1 | KRC Genk1788 → 1795 (+7) | 67 / 20 / 13 % |
| 2003/04 | 2004/01/16 | Eerste Klasse A![]() |
KRC Genk1814 → 1824 (+10) | 1 - 0 | Club Brugge KV1898 → 1888 (-10) | 37 / 29 / 34 % |
| 2003/04 | 2003/08/08 | Eerste Klasse A![]() |
Club Brugge KV1957 → 1961 (+4) | 1 - 0 | KRC Genk1812 → 1808 (-4) | 63 / 21 / 15 % |
| 2002/03 | 2003/04/18 | Eerste Klasse A![]() |
KRC Genk1794 → 1779 (-15) | 0 - 3 | Club Brugge KV1946 → 1961 (+15) | 30 / 29 / 41 % |
| 2002/03 | 2002/11/09 | Eerste Klasse A![]() |
Club Brugge KV1951 → 1960 (+9) | 4 - 0 | KRC Genk1862 → 1853 (-9) | 57 / 24 / 19 % |
| 2001/02 | 2002/02/24 | Eerste Klasse A![]() |
KRC Genk1824 → 1835 (+11) | 3 - 2 | Club Brugge KV1945 → 1934 (-11) | 33 / 29 / 37 % |
| 2001/02 | 2001/09/30 | Eerste Klasse A![]() |
Club Brugge KV1961 → 1944 (-17) | 1 - 2 | KRC Genk1733 → 1750 (+17) | 72 / 18 / 11 % |
| 2000/01 | 2001/05/20 | Eerste Klasse A![]() |
Club Brugge KV1936 → 1942 (+6) | 6 - 0 | KRC Genk1720 → 1714 (-6) | 70 / 18 / 11 % |
| 2000/01 | 2000/12/17 | Eerste Klasse A![]() |
KRC Genk1708 → 1702 (-6) | 0 - 1 | Club Brugge KV1965 → 1971 (+6) | 22 / 25 / 53 % |
| 1999/00 | 2000/03/19 | Eerste Klasse A![]() |
Club Brugge KV1836 → 1845 (+9) | 2 - 0 | KRC Genk1793 → 1784 (-9) | 51 / 26 / 23 % |
| 1999/00 | 1999/10/24 | Eerste Klasse A![]() |
KRC Genk1872 → 1879 (+7) | 1 - 0 | Club Brugge KV1878 → 1871 (-7) | 46 / 28 / 27 % |
| 1998/99 | 1999/04/18 | Eerste Klasse A![]() |
KRC Genk1877 → 1875 (-2) | 1 - 1 | Club Brugge KV1898 → 1900 (+2) | 44 / 28 / 28 % |
| 1998/99 | 1998/10/30 | Eerste Klasse A![]() |
Club Brugge KV1953 → 1960 (+7) | 2 - 0 | KRC Genk1855 → 1848 (-7) | 58 / 24 / 18 % |
| 1997/98 | 1998/03/06 | Eerste Klasse A![]() |
KRC Genk1810 → 1832 (+22) | 3 - 0 | Club Brugge KV1992 → 1970 (-22) | 28 / 28 / 44 % |
| 1997/98 | 1997/10/04 | Eerste Klasse A![]() |
Club Brugge KV1954 → 1959 (+5) | 2 - 0 | KRC Genk1753 → 1748 (-5) | 69 / 19 / 12 % |
| 1996/97 | 1997/02/01 | Eerste Klasse A![]() |
Club Brugge KV1881 → 1883 (+2) | 2 - 1 | KRC Genk1629 → 1627 (-2) | 74 / 17 / 10 % |
| 1996/97 | 1996/08/24 | Eerste Klasse A![]() |
KRC Genk1577 → 1583 (+6) | 1 - 1 | Club Brugge KV1943 → 1937 (-6) | 14 / 20 / 66 % |
| 1993/94 | 1994/05/08 | Eerste Klasse A![]() |
KRC Genk1553 → 1548 (-5) | 2 - 4 | Club Brugge KV1931 → 1936 (+5) | 14 / 20 / 67 % |
| 1993/94 | 1993/12/05 | Eerste Klasse A![]() |
Club Brugge KV1904 → 1906 (+2) | 2 - 1 | KRC Genk1570 → 1568 (-2) | 80 / 14 / 7 % |
| 1992/93 | 1993/05/02 | Eerste Klasse A![]() |
Club Brugge KV1859 → 1865 (+6) | 4 - 0 | KRC Genk1666 → 1660 (-6) | 68 / 19 / 13 % |
| 1992/93 | 1992/12/05 | Eerste Klasse A![]() |
KRC Genk1652 → 1656 (+4) | 0 - 0 | Club Brugge KV1915 → 1911 (-4) | 21 / 25 / 54 % |
| 1991/92 | 1992/03/14 | Eerste Klasse A![]() |
KRC Genk1587 → 1594 (+7) | 0 - 0 | Club Brugge KV1958 → 1951 (-7) | 14 / 20 / 66 % |
| 1991/92 | 1991/09/28 | Eerste Klasse A![]() |
Club Brugge KV1955 → 1958 (+3) | 3 - 0 | KRC Genk1610 → 1607 (-3) | 80 / 13 / 6 % |
| 1990/91 | 1991/04/20 | Eerste Klasse A![]() |
Club Brugge KV1945 → 1926 (-19) | 0 - 1 | KRC Genk1545 → 1564 (+19) | 83 / 12 / 5 % |
| 1990/91 | 1990/11/14 | Eerste Klasse A![]() |
KRC Genk1512 → 1530 (+18) | 2 - 1 | Club Brugge KV1973 → 1955 (-18) | 9 / 16 / 75 % |
| 1988/89 | 1989/05/06 | Eerste Klasse A![]() |
KRC Genk1515 → 1511 (-4) | 0 - 1 | Club Brugge KV1854 → 1858 (+4) | 16 / 21 / 63 % |
| 1988/89 | 1988/11/27 | Eerste Klasse A![]() |
Club Brugge KV1890 → 1893 (+3) | 3 - 0 | KRC Genk1582 → 1579 (-3) | 78 / 15 / 7 % |
