51% home win
26% draw
22% away win
Head-to-head before 2016/03/05
7KV Kortrijk
5draws
8SV Zulte Waregem
| Competition | P | W | D | L | Goals | ⌀ KV Kortrijk | ⌀ SV Zulte Waregem | ⌀ Elo | ∑ Elo |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Total | 20 | 7 | 5 | 8 | 21:25 | 1701 | 1723 | 0 | 0 |
Eerste Klasse A![]() |
19 | 6 | 5 | 8 | 19:24 | 1705 | 1728 | 0 | -8 |
Belgian Cup![]() |
1 | 1 | 0 | 0 | 2:1 | 1615 | 1635 | +8 | +8 |
Rating comparison
KV KortrijkSV Zulte Waregem
Previous meetings
| Season | Date | Competition | Home | Result | Away | Probabilities |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2015/16 | 2015/11/01 | Eerste Klasse A![]() |
SV Zulte Waregem1724 → 1723 (-1) | 2 - 2 | KV Kortrijk1772 → 1773 (+1) | 41 / 29 / 30 % |
| 2014/15 | 2014/11/23 | Eerste Klasse A![]() |
KV Kortrijk1752 → 1763 (+11) | 3 - 1 | SV Zulte Waregem1761 → 1750 (-11) | 45 / 28 / 27 % |
| 2014/15 | 2014/07/27 | Eerste Klasse A![]() |
SV Zulte Waregem1836 → 1843 (+7) | 2 - 0 | KV Kortrijk1732 → 1725 (-7) | 58 / 23 / 18 % |
| 2013/14 | 2013/12/01 | Eerste Klasse A![]() |
KV Kortrijk1718 → 1719 (+1) | 1 - 1 | SV Zulte Waregem1862 → 1861 (-1) | 31 / 29 / 40 % |
| 2013/14 | 2013/08/03 | Eerste Klasse A![]() |
SV Zulte Waregem1838 → 1842 (+4) | 1 - 0 | KV Kortrijk1674 → 1670 (-4) | 65 / 21 / 14 % |
| 2012/13 | 2012/12/08 | Eerste Klasse A![]() |
KV Kortrijk1764 → 1751 (-13) | 1 - 2 | SV Zulte Waregem1740 → 1753 (+13) | 49 / 27 / 24 % |
| 2012/13 | 2012/08/18 | Eerste Klasse A![]() |
SV Zulte Waregem1706 → 1718 (+12) | 2 - 0 | KV Kortrijk1728 → 1716 (-12) | 44 / 28 / 28 % |
| 2011/12 | 2012/01/28 | Eerste Klasse A![]() |
KV Kortrijk1734 → 1729 (-5) | 0 - 0 | SV Zulte Waregem1649 → 1654 (+5) | 56 / 24 / 19 % |
| 2011/12 | 2011/09/24 | Eerste Klasse A![]() |
SV Zulte Waregem1666 → 1673 (+7) | 1 - 0 | KV Kortrijk1667 → 1660 (-7) | 46 / 28 / 26 % |
| 2010/11 | 2011/04/22 | Eerste Klasse A![]() |
SV Zulte Waregem1681 → 1691 (+10) | 2 - 0 | KV Kortrijk1655 → 1645 (-10) | 49 / 27 / 24 % |
| 2010/11 | 2011/04/16 | Eerste Klasse A![]() |
KV Kortrijk1668 → 1655 (-13) | 0 - 1 | SV Zulte Waregem1668 → 1681 (+13) | 46 / 28 / 26 % |
| 2010/11 | 2011/03/19 | Eerste Klasse A![]() |
KV Kortrijk1686 → 1683 (-3) | 2 - 2 | SV Zulte Waregem1679 → 1682 (+3) | 47 / 28 / 25 % |
| 2010/11 | 2010/11/14 | Eerste Klasse A![]() |
SV Zulte Waregem1709 → 1707 (-2) | 1 - 1 | KV Kortrijk1742 → 1744 (+2) | 42 / 29 / 29 % |
| 2009/10 | 2010/05/08 | Eerste Klasse A![]() |
SV Zulte Waregem1721 → 1709 (-12) | 1 - 2 | KV Kortrijk1733 → 1745 (+12) | 45 / 28 / 27 % |
| 2009/10 | 2010/04/10 | Eerste Klasse A![]() |
KV Kortrijk1719 → 1729 (+10) | 2 - 0 | SV Zulte Waregem1711 → 1701 (-10) | 47 / 28 / 25 % |
| 2009/10 | 2009/12/05 | Eerste Klasse A![]() |
KV Kortrijk1686 → 1695 (+9) | 1 - 0 | SV Zulte Waregem1744 → 1735 (-9) | 40 / 29 / 31 % |
| 2009/10 | 2009/09/12 | Eerste Klasse A![]() |
SV Zulte Waregem1739 → 1717 (-22) | 0 - 2 | KV Kortrijk1651 → 1673 (+22) | 57 / 24 / 19 % |
| 2008/09 | 2009/04/18 | Eerste Klasse A![]() |
SV Zulte Waregem1719 → 1728 (+9) | 5 - 1 | KV Kortrijk1626 → 1617 (-9) | 57 / 24 / 19 % |
| 2008/09 | 2008/12/16 | Eerste Klasse A![]() |
KV Kortrijk1688 → 1695 (+7) | 1 - 0 | SV Zulte Waregem1681 → 1674 (-7) | 47 / 28 / 25 % |
| 2007/08 | 2008/01/12 | Belgian Cup![]() |
KV Kortrijk1615 → 1623 (+8) | 2 - 1 | SV Zulte Waregem1635 → 1627 (-8) | 44 / 28 / 28 % |
