45% home win
28% draw
27% away win
Head-to-head before 2011/02/02
14KV Mechelen
12draws
4KV Kortrijk
| Competition | P | W | D | L | Goals | ⌀ KV Mechelen | ⌀ KV Kortrijk | ⌀ Elo | ∑ Elo |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Total | 30 | 14 | 12 | 4 | 44:24 | 1749 | 1661 | +2 | +65 |
Eerste Klasse A![]() |
27 | 12 | 11 | 4 | 41:23 | 1761 | 1655 | +1 | +37 |
Belgian Cup![]() |
3 | 2 | 1 | 0 | 3:1 | 1647 | 1722 | +9 | +28 |
Rating comparison
KV MechelenKV Kortrijk
Previous meetings
| Season | Date | Competition | Home | Result | Away | Probabilities |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2010/11 | 2010/11/10 | Belgian Cup![]() |
KV Kortrijk1755 → 1742 (-13) | 1 - 2 | KV Mechelen1730 → 1743 (+13) | 49 / 27 / 24 % |
| 2010/11 | 2010/09/11 | Eerste Klasse A![]() |
KV Kortrijk1765 → 1771 (+6) | 1 - 0 | KV Mechelen1725 → 1719 (-6) | 51 / 26 / 23 % |
| 2009/10 | 2010/02/27 | Eerste Klasse A![]() |
KV Mechelen1670 → 1669 (-1) | 1 - 1 | KV Kortrijk1743 → 1744 (+1) | 38 / 29 / 33 % |
| 2009/10 | 2009/10/31 | Eerste Klasse A![]() |
KV Kortrijk1666 → 1678 (+12) | 2 - 0 | KV Mechelen1693 → 1681 (-12) | 43 / 29 / 28 % |
| 2008/09 | 2009/04/04 | Eerste Klasse A![]() |
KV Mechelen1662 → 1659 (-3) | 1 - 1 | KV Kortrijk1638 → 1641 (+3) | 49 / 27 / 24 % |
| 2008/09 | 2009/02/17 | Belgian Cup![]() |
KV Kortrijk1689 → 1685 (-4) | 0 - 0 | KV Mechelen1624 → 1628 (+4) | 54 / 25 / 21 % |
| 2008/09 | 2009/01/27 | Belgian Cup![]() |
KV Mechelen1586 → 1597 (+11) | 1 - 0 | KV Kortrijk1721 → 1710 (-11) | 32 / 29 / 39 % |
| 2008/09 | 2008/11/08 | Eerste Klasse A![]() |
KV Kortrijk1685 → 1679 (-6) | 0 - 0 | KV Mechelen1535 → 1541 (+6) | 64 / 21 / 15 % |
| 1991/92 | 1992/04/11 | Eerste Klasse A![]() |
KV Kortrijk1586 → 1591 (+5) | 0 - 0 | KV Mechelen1894 → 1889 (-5) | 18 / 23 / 59 % |
| 1991/92 | 1991/11/02 | Eerste Klasse A![]() |
KV Mechelen1924 → 1926 (+2) | 1 - 0 | KV Kortrijk1650 → 1648 (-2) | 75 / 16 / 9 % |
| 1990/91 | 1991/05/12 | Eerste Klasse A![]() |
KV Kortrijk1655 → 1646 (-9) | 0 - 4 | KV Mechelen1965 → 1974 (+9) | 18 / 23 / 59 % |
| 1990/91 | 1990/11/24 | Eerste Klasse A![]() |
KV Mechelen1934 → 1936 (+2) | 3 - 2 | KV Kortrijk1675 → 1673 (-2) | 74 / 16 / 9 % |
| 1989/90 | 1990/05/05 | Eerste Klasse A![]() |
KV Mechelen1984 → 1986 (+2) | 1 - 0 | KV Kortrijk1715 → 1713 (-2) | 75 / 16 / 9 % |
| 1989/90 | 1989/12/10 | Eerste Klasse A![]() |
KV Kortrijk1715 → 1720 (+5) | 0 - 0 | KV Mechelen2023 → 2018 (-5) | 18 / 23 / 59 % |
| 1988/89 | 1989/03/05 | Eerste Klasse A![]() |
KV Kortrijk1745 → 1750 (+5) | 0 - 0 | KV Mechelen2043 → 2038 (-5) | 19 / 23 / 58 % |
| 1988/89 | 1988/09/10 | Eerste Klasse A![]() |
KV Mechelen1977 → 1980 (+3) | 3 - 1 | KV Kortrijk1704 → 1701 (-3) | 75 / 16 / 9 % |
| 1987/88 | 1988/01/31 | Eerste Klasse A![]() |
KV Kortrijk1616 → 1608 (-8) | 2 - 5 | KV Mechelen1930 → 1938 (+8) | 17 / 23 / 60 % |
| 1987/88 | 1987/09/02 | Eerste Klasse A![]() |
KV Mechelen1874 → 1877 (+3) | 2 - 0 | KV Kortrijk1607 → 1604 (-3) | 75 / 16 / 9 % |
| 1986/87 | 1987/05/03 | Eerste Klasse A![]() |
KV Kortrijk1646 → 1640 (-6) | 0 - 1 | KV Mechelen1887 → 1893 (+6) | 23 / 26 / 51 % |
| 1986/87 | 1986/12/03 | Eerste Klasse A![]() |
KV Mechelen1756 → 1763 (+7) | 3 - 0 | KV Kortrijk1630 → 1623 (-7) | 61 / 22 / 17 % |
| 1985/86 | 1986/03/22 | Eerste Klasse A![]() |
KV Mechelen1672 → 1681 (+9) | 3 - 1 | KV Kortrijk1618 → 1609 (-9) | 53 / 26 / 22 % |
| 1985/86 | 1985/10/27 | Eerste Klasse A![]() |
KV Kortrijk1601 → 1599 (-2) | 2 - 2 | KV Mechelen1645 → 1647 (+2) | 41 / 29 / 30 % |
| 1984/85 | 1985/05/11 | Eerste Klasse A![]() |
KV Mechelen1676 → 1672 (-4) | 1 - 1 | KV Kortrijk1621 → 1625 (+4) | 53 / 26 / 22 % |
| 1984/85 | 1984/09/30 | Eerste Klasse A![]() |
KV Kortrijk1647 → 1656 (+9) | 2 - 1 | KV Mechelen1726 → 1717 (-9) | 37 / 29 / 33 % |
| 1983/84 | 1984/03/03 | Eerste Klasse A![]() |
KV Mechelen1613 → 1622 (+9) | 2 - 1 | KV Kortrijk1677 → 1668 (-9) | 39 / 29 / 32 % |
| 1983/84 | 1983/10/23 | Eerste Klasse A![]() |
KV Kortrijk1634 → 1630 (-4) | 1 - 1 | KV Mechelen1583 → 1587 (+4) | 52 / 26 / 22 % |
| 1981/82 | 1982/01/09 | Eerste Klasse A![]() |
KV Mechelen1506 → 1526 (+20) | 3 - 1 | KV Kortrijk1714 → 1694 (-20) | 25 / 27 / 47 % |
| 1981/82 | 1981/09/02 | Eerste Klasse A![]() |
KV Kortrijk1621 → 1616 (-5) | 1 - 1 | KV Mechelen1514 → 1519 (+5) | 59 / 23 / 18 % |
| 1976/77 | 1977/02/06 | Eerste Klasse A![]() |
KV Kortrijk1593 → 1589 (-4) | 0 - 0 | KV Mechelen1566 → 1570 (+4) | 49 / 27 / 24 % |
| 1976/77 | 1976/10/03 | Eerste Klasse A![]() |
KV Mechelen1560 → 1546 (-14) | 2 - 3 | KV Kortrijk1508 → 1522 (+14) | 52 / 26 / 22 % |
