52% home win
26% draw
22% away win
Head-to-head before 1981/05/05
6Preußen Münster
10draws
13Rot-Weiß Oberhausen
| Competition | P | W | D | L | Goals | ⌀ Preußen Münster | ⌀ Rot-Weiß Oberhausen | ⌀ Elo | ∑ Elo |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Total | 29 | 6 | 10 | 13 | 33:49 | 1616 | 1649 | -3 | -75 |
Deutsche Meisterschaft![]() |
12 | 2 | 7 | 3 | 15:18 | 1695 | 1677 | -2 | -27 |
Regionalliga (2nd level)![]() |
12 | 2 | 1 | 9 | 12:26 | 1540 | 1649 | -5 | -55 |
2. Bundesliga![]() |
5 | 2 | 2 | 1 | 6:5 | 1610 | 1579 | +1 | +7 |
Rating comparison
Preußen MünsterRot-Weiß Oberhausen
Previous meetings
| Season | Date | Competition | Home | Result | Away | Probabilities |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1980/81 | 1980/11/15 | 2. Bundesliga![]() |
Rot-Weiß Oberhausen1501 → 1500 (-1) | 3 - 3 | Preußen Münster1579 → 1580 (+1) | 38 / 29 / 33 % |
| 1979/80 | 1980/04/11 | 2. Bundesliga![]() |
Preußen Münster1660 → 1654 (-6) | 0 - 0 | Rot-Weiß Oberhausen1531 → 1537 (+6) | 61 / 22 / 16 % |
| 1979/80 | 1979/10/19 | 2. Bundesliga![]() |
Rot-Weiß Oberhausen1546 → 1537 (-9) | 0 - 1 | Preußen Münster1676 → 1685 (+9) | 32 / 29 / 38 % |
| 1974/75 | 1975/05/07 | 2. Bundesliga![]() |
Preußen Münster1620 → 1626 (+6) | 1 - 0 | Rot-Weiß Oberhausen1574 → 1568 (-6) | 52 / 26 / 22 % |
| 1974/75 | 1974/09/27 | 2. Bundesliga![]() |
Rot-Weiß Oberhausen1745 → 1748 (+3) | 2 - 1 | Preußen Münster1514 → 1511 (-3) | 72 / 18 / 11 % |
| 1973/74 | 1974/01/06 | Regionalliga (2nd level)![]() |
Preußen Münster1484 → 1473 (-11) | 0 - 3 | Rot-Weiß Oberhausen1731 → 1742 (+11) | 22 / 26 / 52 % |
| 1973/74 | 1973/09/09 | Regionalliga (2nd level)![]() |
Rot-Weiß Oberhausen1750 → 1752 (+2) | 3 - 2 | Preußen Münster1474 → 1472 (-2) | 76 / 16 / 9 % |
| 1968/69 | 1968/12/22 | Regionalliga (2nd level)![]() |
Rot-Weiß Oberhausen1718 → 1720 (+2) | 4 - 3 | Preußen Münster1472 → 1470 (-2) | 73 / 17 / 10 % |
| 1968/69 | 1968/08/25 | Regionalliga (2nd level)![]() |
Preußen Münster1498 → 1485 (-13) | 0 - 3 | Rot-Weiß Oberhausen1679 → 1692 (+13) | 28 / 28 / 44 % |
| 1967/68 | 1968/03/24 | Regionalliga (2nd level)![]() |
Rot-Weiß Oberhausen1669 → 1672 (+3) | 1 - 0 | Preußen Münster1476 → 1473 (-3) | 68 / 19 / 13 % |
| 1967/68 | 1967/10/08 | Regionalliga (2nd level)![]() |
Preußen Münster1490 → 1481 (-9) | 0 - 1 | Rot-Weiß Oberhausen1616 → 1625 (+9) | 33 / 29 / 38 % |
| 1966/67 | 1966/12/11 | Regionalliga (2nd level)![]() |
Preußen Münster1523 → 1512 (-11) | 1 - 2 | Rot-Weiß Oberhausen1593 → 1604 (+11) | 38 / 29 / 32 % |
| 1966/67 | 1966/08/14 | Regionalliga (2nd level)![]() |
Rot-Weiß Oberhausen1610 → 1589 (-21) | 2 - 4 | Preußen Münster1565 → 1586 (+21) | 52 / 26 / 22 % |
| 1965/66 | 1966/02/20 | Regionalliga (2nd level)![]() |
Rot-Weiß Oberhausen1578 → 1590 (+12) | 5 - 1 | Preußen Münster1547 → 1535 (-12) | 50 / 27 / 23 % |
| 1965/66 | 1965/10/24 | Regionalliga (2nd level)![]() |
Preußen Münster1559 → 1567 (+8) | 1 - 0 | Rot-Weiß Oberhausen1590 → 1582 (-8) | 43 / 29 / 29 % |
| 1964/65 | 1965/04/11 | Regionalliga (2nd level)![]() |
Preußen Münster1655 → 1634 (-21) | 0 - 2 | Rot-Weiß Oberhausen1620 → 1641 (+21) | 50 / 27 / 23 % |
| 1964/65 | 1964/11/01 | Regionalliga (2nd level)![]() |
Rot-Weiß Oberhausen1638 → 1638 (0) | 0 - 0 | Preußen Münster1731 → 1731 (0) | 36 / 29 / 35 % |
| 1962/63 | 1963/05/01 | Deutsche Meisterschaft![]() |
Preußen Münster1786 → 1782 (-4) | 1 - 1 | Rot-Weiß Oberhausen1747 → 1751 (+4) | 51 / 26 / 23 % |
| 1962/63 | 1962/10/28 | Deutsche Meisterschaft![]() |
Rot-Weiß Oberhausen1799 → 1795 (-4) | 3 - 3 | Preußen Münster1741 → 1745 (+4) | 53 / 26 / 21 % |
| 1961/62 | 1961/12/10 | Deutsche Meisterschaft![]() |
Rot-Weiß Oberhausen1728 → 1726 (-2) | 0 - 0 | Preußen Münster1759 → 1761 (+2) | 43 / 29 / 29 % |
| 1961/62 | 1961/08/06 | Deutsche Meisterschaft![]() |
Preußen Münster1668 → 1667 (-1) | 1 - 1 | Rot-Weiß Oberhausen1719 → 1720 (+1) | 40 / 29 / 31 % |
| 1960/61 | 1961/01/29 | Deutsche Meisterschaft![]() |
Rot-Weiß Oberhausen1725 → 1720 (-5) | 1 - 1 | Preußen Münster1640 → 1645 (+5) | 56 / 24 / 19 % |
| 1960/61 | 1960/08/21 | Deutsche Meisterschaft![]() |
Preußen Münster1657 → 1654 (-3) | 2 - 2 | Rot-Weiß Oberhausen1661 → 1664 (+3) | 46 / 28 / 26 % |
| 1959/60 | 1960/02/07 | Deutsche Meisterschaft![]() |
Rot-Weiß Oberhausen1655 → 1642 (-13) | 1 - 2 | Preußen Münster1638 → 1651 (+13) | 48 / 27 / 25 % |
| 1959/60 | 1959/10/11 | Deutsche Meisterschaft![]() |
Preußen Münster1716 → 1724 (+8) | 2 - 0 | Rot-Weiß Oberhausen1638 → 1630 (-8) | 55 / 25 / 20 % |
| 1958/59 | 1959/02/15 | Deutsche Meisterschaft![]() |
Preußen Münster1737 → 1708 (-29) | 2 - 6 | Rot-Weiß Oberhausen1627 → 1656 (+29) | 59 / 23 / 18 % |
| 1958/59 | 1958/10/05 | Deutsche Meisterschaft![]() |
Rot-Weiß Oberhausen1634 → 1642 (+8) | 1 - 0 | Preußen Münster1660 → 1652 (-8) | 43 / 29 / 28 % |
| 1957/58 | 1958/03/30 | Deutsche Meisterschaft![]() |
Rot-Weiß Oberhausen1607 → 1616 (+9) | 2 - 1 | Preußen Münster1673 → 1664 (-9) | 39 / 29 / 32 % |
| 1957/58 | 1957/11/10 | Deutsche Meisterschaft![]() |
Preußen Münster1666 → 1661 (-5) | 0 - 0 | Rot-Weiß Oberhausen1588 → 1593 (+5) | 55 / 25 / 20 % |
