2 - 1
79% home win
14% draw
7% away win
Head-to-head before 1968/12/01
17RSC Anderlecht
3draws
4Daring Club de Bruxelles
| Competition | P | W | D | L | Goals | ⌀ RSC Anderlecht | ⌀ Daring Club de Bruxelles | ⌀ Elo | ∑ Elo |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Total | 24 | 17 | 3 | 4 | 59:16 | 1858 | 1652 | +3 | +62 |
Eerste Klasse A![]() |
24 | 17 | 3 | 4 | 59:16 | 1858 | 1652 | +3 | +62 |
Rating comparison
RSC AnderlechtDaring Club de Bruxelles
Previous meetings
| Season | Date | Competition | Home | Result | Away | Probabilities |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1967/68 | 1968/03/30 | Eerste Klasse A![]() |
RSC Anderlecht1949 → 1952 (+3) | 2 - 0 | Daring Club de Bruxelles1653 → 1650 (-3) | 77 / 15 / 8 % |
| 1967/68 | 1967/12/10 | Eerste Klasse A![]() |
Daring Club de Bruxelles1632 → 1647 (+15) | 1 - 0 | RSC Anderlecht1941 → 1926 (-15) | 18 / 23 / 59 % |
| 1966/67 | 1967/04/09 | Eerste Klasse A![]() |
Daring Club de Bruxelles1626 → 1621 (-5) | 2 - 3 | RSC Anderlecht1913 → 1918 (+5) | 19 / 24 / 57 % |
| 1966/67 | 1966/12/11 | Eerste Klasse A![]() |
RSC Anderlecht1910 → 1914 (+4) | 5 - 0 | Daring Club de Bruxelles1633 → 1629 (-4) | 76 / 16 / 9 % |
| 1965/66 | 1966/02/27 | Eerste Klasse A![]() |
RSC Anderlecht1989 → 1992 (+3) | 5 - 0 | Daring Club de Bruxelles1636 → 1633 (-3) | 81 / 13 / 6 % |
| 1965/66 | 1965/11/21 | Eerste Klasse A![]() |
Daring Club de Bruxelles1624 → 1630 (+6) | 0 - 0 | RSC Anderlecht1939 → 1933 (-6) | 17 / 23 / 60 % |
| 1964/65 | 1965/02/07 | Eerste Klasse A![]() |
Daring Club de Bruxelles1616 → 1606 (-10) | 0 - 5 | RSC Anderlecht1913 → 1923 (+10) | 19 / 23 / 58 % |
| 1964/65 | 1965/01/03 | Eerste Klasse A![]() |
RSC Anderlecht1907 → 1910 (+3) | 4 - 0 | Daring Club de Bruxelles1603 → 1600 (-3) | 78 / 15 / 8 % |
| 1963/64 | 1964/03/15 | Eerste Klasse A![]() |
RSC Anderlecht1898 → 1890 (-8) | 1 - 1 | Daring Club de Bruxelles1622 → 1630 (+8) | 76 / 16 / 9 % |
| 1963/64 | 1963/10/13 | Eerste Klasse A![]() |
Daring Club de Bruxelles1712 → 1703 (-9) | 0 - 1 | RSC Anderlecht1848 → 1857 (+9) | 32 / 29 / 39 % |
| 1962/63 | 1963/05/05 | Eerste Klasse A![]() |
Daring Club de Bruxelles1705 → 1720 (+15) | 2 - 0 | RSC Anderlecht1811 → 1796 (-15) | 35 / 29 / 36 % |
| 1962/63 | 1962/12/16 | Eerste Klasse A![]() |
RSC Anderlecht1899 → 1902 (+3) | 2 - 1 | Daring Club de Bruxelles1665 → 1662 (-3) | 72 / 17 / 11 % |
| 1961/62 | 1962/03/18 | Eerste Klasse A![]() |
RSC Anderlecht1933 → 1936 (+3) | 2 - 0 | Daring Club de Bruxelles1660 → 1657 (-3) | 75 / 16 / 9 % |
| 1961/62 | 1961/10/15 | Eerste Klasse A![]() |
Daring Club de Bruxelles1627 → 1617 (-10) | 0 - 2 | RSC Anderlecht1847 → 1857 (+10) | 24 / 27 / 49 % |
| 1960/61 | 1961/03/29 | Eerste Klasse A![]() |
RSC Anderlecht1844 → 1848 (+4) | 1 - 0 | Daring Club de Bruxelles1690 → 1686 (-4) | 64 / 21 / 15 % |
| 1960/61 | 1961/03/05 | Eerste Klasse A![]() |
Daring Club de Bruxelles1685 → 1697 (+12) | 1 - 0 | RSC Anderlecht1852 → 1840 (-12) | 29 / 29 / 43 % |
| 1959/60 | 1960/03/20 | Eerste Klasse A![]() |
RSC Anderlecht1787 → 1790 (+3) | 2 - 1 | Daring Club de Bruxelles1598 → 1595 (-3) | 68 / 19 / 13 % |
| 1959/60 | 1959/11/22 | Eerste Klasse A![]() |
Daring Club de Bruxelles1602 → 1615 (+13) | 1 - 0 | RSC Anderlecht1807 → 1794 (-13) | 26 / 27 / 47 % |
| 1957/58 | 1958/01/19 | Eerste Klasse A![]() |
RSC Anderlecht1804 → 1797 (-7) | 2 - 2 | Daring Club de Bruxelles1624 → 1631 (+7) | 67 / 20 / 13 % |
| 1957/58 | 1957/09/15 | Eerste Klasse A![]() |
Daring Club de Bruxelles1700 → 1681 (-19) | 1 - 5 | RSC Anderlecht1792 → 1811 (+19) | 36 / 29 / 34 % |
| 1956/57 | 1957/02/03 | Eerste Klasse A![]() |
Daring Club de Bruxelles1708 → 1688 (-20) | 1 - 5 | RSC Anderlecht1789 → 1809 (+20) | 37 / 29 / 33 % |
| 1956/57 | 1956/09/30 | Eerste Klasse A![]() |
RSC Anderlecht1752 → 1762 (+10) | 4 - 1 | Daring Club de Bruxelles1684 → 1674 (-10) | 54 / 25 / 21 % |
| 1955/56 | 1956/03/04 | Eerste Klasse A![]() |
Daring Club de Bruxelles1685 → 1667 (-18) | 1 - 4 | RSC Anderlecht1779 → 1797 (+18) | 36 / 29 / 35 % |
| 1955/56 | 1955/11/06 | Eerste Klasse A![]() |
RSC Anderlecht1695 → 1706 (+11) | 4 - 0 | Daring Club de Bruxelles1653 → 1642 (-11) | 51 / 26 / 23 % |
