55% home win
25% draw
20% away win
Head-to-head before 2012/03/05
33SC Cambuur
17draws
17FC Dordrecht
| Competition | P | W | D | L | Goals | ⌀ SC Cambuur | ⌀ FC Dordrecht | ⌀ Elo | ∑ Elo |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Total | 67 | 33 | 17 | 17 | 112:82 | 1433 | 1385 | +1 | +97 |
Eerste Divisie![]() |
63 | 32 | 16 | 15 | 105:75 | 1428 | 1380 | +2 | +112 |
Eredivisie![]() |
2 | 1 | 0 | 1 | 5:4 | 1564 | 1517 | -2 | -4 |
Eredivisie rel.![]() |
2 | 0 | 1 | 1 | 2:3 | 1446 | 1436 | -6 | -11 |
Rating comparison
SC CambuurFC Dordrecht
Previous meetings
| Season | Date | Competition | Home | Result | Away | Probabilities |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2011/12 | 2011/09/16 | Eerste Divisie![]() |
FC Dordrecht1368 → 1379 (+11) | 2 - 1 | SC Cambuur1510 → 1499 (-11) | 31 / 29 / 40 % |
| 2010/11 | 2011/01/14 | Eerste Divisie![]() |
SC Cambuur1456 → 1464 (+8) | 3 - 0 | FC Dordrecht1348 → 1340 (-8) | 59 / 23 / 18 % |
| 2010/11 | 2010/08/13 | Eerste Divisie![]() |
FC Dordrecht1355 → 1347 (-8) | 0 - 1 | SC Cambuur1519 → 1527 (+8) | 29 / 29 / 42 % |
| 2009/10 | 2010/03/12 | Eerste Divisie![]() |
SC Cambuur1515 → 1522 (+7) | 3 - 0 | FC Dordrecht1373 → 1366 (-7) | 63 / 22 / 16 % |
| 2009/10 | 2009/09/18 | Eerste Divisie![]() |
FC Dordrecht1514 → 1502 (-12) | 2 - 3 | SC Cambuur1530 → 1542 (+12) | 44 / 28 / 27 % |
| 2008/09 | 2009/04/24 | Eerste Divisie![]() |
FC Dordrecht1435 → 1443 (+8) | 1 - 0 | SC Cambuur1456 → 1448 (-8) | 44 / 28 / 28 % |
| 2008/09 | 2008/10/10 | Eerste Divisie![]() |
SC Cambuur1341 → 1353 (+12) | 2 - 0 | FC Dordrecht1374 → 1362 (-12) | 42 / 29 / 29 % |
| 2007/08 | 2007/12/07 | Eerste Divisie![]() |
FC Dordrecht1481 → 1464 (-17) | 2 - 3 | SC Cambuur1305 → 1322 (+17) | 66 / 20 / 14 % |
| 2007/08 | 2007/08/10 | Eerste Divisie![]() |
SC Cambuur1370 → 1380 (+10) | 2 - 1 | FC Dordrecht1466 → 1456 (-10) | 36 / 29 / 35 % |
| 2006/07 | 2007/03/02 | Eerste Divisie![]() |
SC Cambuur1329 → 1347 (+18) | 4 - 2 | FC Dordrecht1491 → 1473 (-18) | 29 / 29 / 42 % |
| 2006/07 | 2006/10/27 | Eerste Divisie![]() |
FC Dordrecht1444 → 1449 (+5) | 2 - 1 | SC Cambuur1356 → 1351 (-5) | 57 / 24 / 19 % |
| 2005/06 | 2006/03/17 | Eerste Divisie![]() |
FC Dordrecht1413 → 1399 (-14) | 1 - 2 | SC Cambuur1367 → 1381 (+14) | 52 / 26 / 22 % |
| 2005/06 | 2005/11/04 | Eerste Divisie![]() |
SC Cambuur1326 → 1324 (-2) | 0 - 0 | FC Dordrecht1355 → 1357 (+2) | 43 / 29 / 29 % |
| 2004/05 | 2005/02/11 | Eerste Divisie![]() |
FC Dordrecht1361 → 1347 (-14) | 1 - 2 | SC Cambuur1303 → 1317 (+14) | 53 / 26 / 21 % |
| 2004/05 | 2004/08/27 | Eerste Divisie![]() |
SC Cambuur1279 → 1255 (-24) | 1 - 4 | FC Dordrecht1247 → 1271 (+24) | 50 / 27 / 23 % |
| 2003/04 | 2004/02/20 | Eerste Divisie![]() |
SC Cambuur1303 → 1312 (+9) | 2 - 0 | FC Dordrecht1265 → 1256 (-9) | 51 / 26 / 23 % |
| 2003/04 | 2003/09/05 | Eerste Divisie![]() |
FC Dordrecht1276 → 1291 (+15) | 3 - 0 | SC Cambuur1328 → 1313 (-15) | 40 / 29 / 31 % |
| 2002/03 | 2003/03/07 | Eerste Divisie![]() |
SC Cambuur1431 → 1415 (-16) | 0 - 1 | FC Dordrecht1306 → 1322 (+16) | 61 / 22 / 17 % |
| 2002/03 | 2002/09/27 | Eerste Divisie![]() |
FC Dordrecht1362 → 1351 (-11) | 2 - 3 | SC Cambuur1439 → 1450 (+11) | 38 / 29 / 33 % |
| 2001/02 | 2002/05/03 | Eerste Divisie![]() |
FC Dordrecht (as Dordrecht 90)1401 → 1415 (+14) | 3 - 1 | SC Cambuur1476 → 1462 (-14) | 38 / 29 / 33 % |
| 2001/02 | 2001/12/07 | Eerste Divisie![]() |
SC Cambuur1546 → 1540 (-6) | 1 - 1 | FC Dordrecht (as Dordrecht 90)1417 → 1423 (+6) | 61 / 22 / 16 % |
| 2000/01 | 2001/05/12 | Eerste Divisie![]() |
FC Dordrecht (as Dordrecht 90)1422 → 1412 (-10) | 1 - 2 | SC Cambuur1534 → 1544 (+10) | 34 / 29 / 37 % |
| 2000/01 | 2000/12/02 | Eerste Divisie![]() |
SC Cambuur1519 → 1523 (+4) | 1 - 0 | FC Dordrecht (as Dordrecht 90)1384 → 1380 (-4) | 62 / 22 / 16 % |
| 1997/98 | 1997/12/07 | Eerste Divisie![]() |
SC Cambuur1574 → 1567 (-7) | 0 - 0 | FC Dordrecht (as Dordrecht 90)1394 → 1401 (+7) | 67 / 20 / 13 % |
| 1997/98 | 1997/08/20 | Eerste Divisie![]() |
FC Dordrecht (as Dordrecht 90)1477 → 1486 (+9) | 2 - 1 | SC Cambuur1535 → 1526 (-9) | 40 / 29 / 31 % |
| 1996/97 | 1997/04/19 | Eerste Divisie![]() |
SC Cambuur1537 → 1547 (+10) | 4 - 0 | FC Dordrecht (as Dordrecht 90)1465 → 1455 (-10) | 55 / 25 / 20 % |
| 1996/97 | 1996/10/25 | Eerste Divisie![]() |
FC Dordrecht (as Dordrecht 90)1586 → 1570 (-16) | 2 - 3 | SC Cambuur1453 → 1469 (+16) | 62 / 22 / 16 % |
| 1995/96 | 1996/03/23 | Eerste Divisie![]() |
FC Dordrecht (as Dordrecht 90)1527 → 1525 (-2) | 1 - 1 | SC Cambuur1555 → 1557 (+2) | 43 / 29 / 28 % |
| 1995/96 | 1995/10/25 | Eerste Divisie![]() |
SC Cambuur1543 → 1540 (-3) | 2 - 2 | FC Dordrecht (as Dordrecht 90)1531 → 1534 (+3) | 48 / 27 / 25 % |
| 1992/93 | 1993/06/01 | Eredivisie![]() |
FC Dordrecht (as Dordrecht 90)1527 → 1544 (+17) | 4 - 0 | SC Cambuur1587 → 1570 (-17) | 39 / 29 / 31 % |
| 1992/93 | 1993/01/16 | Eredivisie![]() |
SC Cambuur1541 → 1554 (+13) | 5 - 0 | FC Dordrecht (as Dordrecht 90)1506 → 1493 (-13) | 50 / 27 / 23 % |
| 1990/91 | 1991/03/02 | Eerste Divisie![]() |
FC Dordrecht1351 → 1359 (+8) | 1 - 0 | SC Cambuur1390 → 1382 (-8) | 42 / 29 / 29 % |
| 1990/91 | 1990/09/01 | Eerste Divisie![]() |
SC Cambuur1437 → 1431 (-6) | 2 - 2 | FC Dordrecht1306 → 1312 (+6) | 62 / 22 / 16 % |
| 1989/90 | 1990/04/07 | Eerste Divisie![]() |
FC Dordrecht1297 → 1287 (-10) | 0 - 1 | SC Cambuur1398 → 1408 (+10) | 35 / 29 / 35 % |
| 1989/90 | 1989/10/14 | Eerste Divisie![]() |
SC Cambuur1356 → 1367 (+11) | 3 - 1 | FC Dordrecht1363 → 1352 (-11) | 45 / 28 / 27 % |
| 1988/89 | 1989/03/19 | Eerste Divisie![]() |
FC Dordrecht1401 → 1388 (-13) | 0 - 1 | SC Cambuur1398 → 1411 (+13) | 47 / 28 / 26 % |
| 1988/89 | 1988/09/17 | Eerste Divisie![]() |
SC Cambuur1439 → 1426 (-13) | 2 - 3 | FC Dordrecht1433 → 1446 (+13) | 47 / 28 / 25 % |
| 1986/87 | 1987/06/20 | Eredivisie rel.![]() |
SC Cambuur1441 → 1438 (-3) | 1 - 1 | FC Dordrecht1445 → 1448 (+3) | 46 / 28 / 26 % |
| 1986/87 | 1987/06/06 | Eredivisie rel.![]() |
FC Dordrecht1426 → 1434 (+8) | 2 - 1 | SC Cambuur1451 → 1443 (-8) | 43 / 28 / 28 % |
| 1986/87 | 1987/04/25 | Eerste Divisie![]() |
SC Cambuur1433 → 1441 (+8) | 6 - 5 | FC Dordrecht1447 → 1439 (-8) | 45 / 28 / 27 % |
| 1986/87 | 1986/09/14 | Eerste Divisie![]() |
FC Dordrecht1465 → 1459 (-6) | 1 - 1 | SC Cambuur1341 → 1347 (+6) | 61 / 22 / 17 % |
| 1985/86 | 1986/03/18 | Eerste Divisie![]() |
SC Cambuur1348 → 1345 (-3) | 2 - 2 | FC Dordrecht1333 → 1336 (+3) | 48 / 27 / 25 % |
| 1985/86 | 1985/08/18 | Eerste Divisie![]() |
FC Dordrecht1414 → 1412 (-2) | 1 - 1 | SC Cambuur1442 → 1444 (+2) | 43 / 29 / 28 % |
| 1984/85 | 1985/04/27 | Eerste Divisie![]() |
SC Cambuur1458 → 1464 (+6) | 2 - 1 | FC Dordrecht1421 → 1415 (-6) | 51 / 26 / 23 % |
| 1984/85 | 1984/11/04 | Eerste Divisie![]() |
FC Dordrecht1477 → 1475 (-2) | 0 - 0 | SC Cambuur1502 → 1504 (+2) | 43 / 28 / 28 % |
| 1982/83 | 1983/03/15 | Eerste Divisie![]() |
SC Cambuur1453 → 1435 (-18) | 0 - 2 | FC Dordrecht1491 → 1509 (+18) | 42 / 29 / 29 % |
| 1982/83 | 1982/09/08 | Eerste Divisie![]() |
FC Dordrecht1423 → 1403 (-20) | 1 - 3 | SC Cambuur1392 → 1412 (+20) | 50 / 27 / 23 % |
| 1981/82 | 1982/01/31 | Eerste Divisie![]() |
SC Cambuur1458 → 1454 (-4) | 0 - 0 | FC Dordrecht1401 → 1405 (+4) | 53 / 26 / 21 % |
| 1981/82 | 1981/09/09 | Eerste Divisie![]() |
FC Dordrecht1431 → 1429 (-2) | 0 - 0 | SC Cambuur1455 → 1457 (+2) | 43 / 28 / 28 % |
| 1980/81 | 1981/03/22 | Eerste Divisie![]() |
FC Dordrecht1435 → 1447 (+12) | 3 - 1 | SC Cambuur1454 → 1442 (-12) | 44 / 28 / 28 % |
| 1980/81 | 1981/01/31 | Eerste Divisie![]() |
SC Cambuur1460 → 1456 (-4) | 1 - 1 | FC Dordrecht1425 → 1429 (+4) | 50 / 27 / 23 % |
| 1979/80 | 1980/03/02 | Eerste Divisie![]() |
SC Cambuur1458 → 1463 (+5) | 1 - 0 | FC Dordrecht1363 → 1358 (-5) | 57 / 24 / 19 % |
| 1979/80 | 1979/09/09 | Eerste Divisie![]() |
FC Dordrecht1222 → 1239 (+17) | 2 - 0 | SC Cambuur1369 → 1352 (-17) | 31 / 29 / 40 % |
| 1978/79 | 1979/04/01 | Eerste Divisie![]() |
SC Cambuur1379 → 1383 (+4) | 3 - 2 | FC Dordrecht1213 → 1209 (-4) | 65 / 20 / 14 % |
| 1978/79 | 1978/09/10 | Eerste Divisie![]() |
FC Dordrecht1264 → 1266 (+2) | 1 - 1 | SC Cambuur1429 → 1427 (-2) | 29 / 29 / 42 % |
| 1977/78 | 1978/03/19 | Eerste Divisie![]() |
FC Dordrecht1248 → 1250 (+2) | 1 - 1 | SC Cambuur1415 → 1413 (-2) | 29 / 29 / 43 % |
| 1977/78 | 1977/09/24 | Eerste Divisie![]() |
SC Cambuur1414 → 1420 (+6) | 2 - 0 | FC Dordrecht1266 → 1260 (-6) | 63 / 21 / 15 % |
| 1976/77 | 1977/02/13 | Eerste Divisie![]() |
FC Dordrecht1326 → 1309 (-17) | 1 - 3 | SC Cambuur1378 → 1395 (+17) | 40 / 29 / 31 % |
| 1976/77 | 1976/09/01 | Eerste Divisie![]() |
SC Cambuur1388 → 1395 (+7) | 1 - 0 | FC Dordrecht1375 → 1368 (-7) | 48 / 27 / 25 % |
| 1975/76 | 1976/02/15 | Eerste Divisie![]() |
SC Cambuur1372 → 1379 (+7) | 4 - 3 | FC Dordrecht1365 → 1358 (-7) | 47 / 28 / 25 % |
| 1975/76 | 1975/09/14 | Eerste Divisie![]() |
FC Dordrecht1352 → 1331 (-21) | 1 - 4 | SC Cambuur1386 → 1407 (+21) | 42 / 29 / 29 % |
| 1974/75 | 1975/04/13 | Eerste Divisie![]() |
FC Dordrecht1314 → 1327 (+13) | 2 - 0 | SC Cambuur1375 → 1362 (-13) | 39 / 29 / 31 % |
| 1974/75 | 1974/11/10 | Eerste Divisie![]() |
SC Cambuur1394 → 1402 (+8) | 3 - 0 | FC Dordrecht1285 → 1277 (-8) | 59 / 23 / 18 % |
| 1973/74 | 1974/05/12 | Eerste Divisie![]() |
FC Dordrecht1317 → 1328 (+11) | 1 - 0 | SC Cambuur1454 → 1443 (-11) | 32 / 29 / 39 % |
| 1973/74 | 1973/12/09 | Eerste Divisie![]() |
SC Cambuur1474 → 1480 (+6) | 4 - 0 | FC Dordrecht1288 → 1282 (-6) | 67 / 20 / 13 % |
| 1972/73 | 1973/04/15 | Eerste Divisie![]() |
FC Dordrecht1251 → 1255 (+4) | 0 - 0 | SC Cambuur1499 → 1495 (-4) | 22 / 26 / 52 % |
| 1972/73 | 1972/10/15 | Eerste Divisie![]() |
SC Cambuur1460 → 1466 (+6) | 3 - 1 | FC Dordrecht1320 → 1314 (-6) | 63 / 22 / 16 % |
