75% home win
16% draw
9% away win
Head-to-head before 2019/04/15
9Atalanta
11draws
5Empoli FC
| Competition | P | W | D | L | Goals | ⌀ Atalanta | ⌀ Empoli FC | ⌀ Elo | ∑ Elo |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Total | 25 | 9 | 11 | 5 | 22:19 | 1849 | 1779 | 0 | -9 |
Serie A![]() |
17 | 7 | 7 | 3 | 17:12 | 1869 | 1814 | +1 | +20 |
Serie B![]() |
6 | 1 | 3 | 2 | 3:6 | 1798 | 1669 | -6 | -37 |
Coppa Italia![]() |
2 | 1 | 1 | 0 | 2:1 | 1831 | 1809 | +4 | +8 |
Rating comparison
AtalantaEmpoli FC
Previous meetings
| Season | Date | Competition | Home | Result | Away | Probabilities |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2018/19 | 2018/11/25 | Serie A![]() |
Empoli FC1814 → 1827 (+13) | 3 - 2 | Atalanta2022 → 2009 (-13) | 25 / 27 / 47 % |
| 2016/17 | 2017/05/21 | Serie A![]() |
Empoli FC1778 → 1771 (-7) | 0 - 1 | Atalanta2004 → 2011 (+7) | 24 / 27 / 49 % |
| 2016/17 | 2016/12/20 | Serie A![]() |
Atalanta1930 → 1934 (+4) | 2 - 1 | Empoli FC1803 → 1799 (-4) | 61 / 22 / 17 % |
| 2015/16 | 2016/02/07 | Serie A![]() |
Atalanta1830 → 1829 (-1) | 0 - 0 | Empoli FC1890 → 1891 (+1) | 39 / 29 / 31 % |
| 2015/16 | 2015/09/24 | Serie A![]() |
Empoli FC1838 → 1825 (-13) | 0 - 1 | Atalanta1842 → 1855 (+13) | 46 / 28 / 26 % |
| 2014/15 | 2015/04/26 | Serie A![]() |
Atalanta1849 → 1846 (-3) | 2 - 2 | Empoli FC1847 → 1850 (+3) | 46 / 28 / 26 % |
| 2014/15 | 2014/11/30 | Serie A![]() |
Empoli FC1796 → 1795 (-1) | 0 - 0 | Atalanta1862 → 1863 (+1) | 39 / 29 / 32 % |
| 2010/11 | 2011/04/16 | Serie B![]() |
Atalanta1844 → 1827 (-17) | 1 - 2 | Empoli FC1674 → 1691 (+17) | 66 / 20 / 14 % |
| 2010/11 | 2010/11/13 | Serie B![]() |
Empoli FC1729 → 1746 (+17) | 3 - 0 | Atalanta1824 → 1807 (-17) | 36 / 29 / 35 % |
| 2007/08 | 2008/03/16 | Serie A![]() |
Atalanta1862 → 1872 (+10) | 4 - 1 | Empoli FC1814 → 1804 (-10) | 52 / 26 / 22 % |
| 2007/08 | 2007/10/28 | Serie A![]() |
Empoli FC1848 → 1836 (-12) | 0 - 1 | Atalanta1866 → 1878 (+12) | 44 / 28 / 28 % |
| 2006/07 | 2007/04/18 | Serie A![]() |
Empoli FC1878 → 1888 (+10) | 2 - 0 | Atalanta1851 → 1841 (-10) | 49 / 27 / 24 % |
| 2006/07 | 2006/09/20 | Serie A![]() |
Atalanta1845 → 1841 (-4) | 0 - 0 | Empoli FC1810 → 1814 (+4) | 50 / 27 / 23 % |
| 2002/03 | 2003/05/10 | Serie A![]() |
Empoli FC1839 → 1836 (-3) | 0 - 0 | Atalanta1846 → 1849 (+3) | 45 / 28 / 27 % |
| 2002/03 | 2002/12/22 | Serie A![]() |
Atalanta1816 → 1814 (-2) | 2 - 2 | Empoli FC1848 → 1850 (+2) | 43 / 29 / 29 % |
| 1999/00 | 2000/05/14 | Serie B![]() |
Atalanta1807 → 1801 (-6) | 1 - 1 | Empoli FC1686 → 1692 (+6) | 60 / 23 / 17 % |
| 1999/00 | 1999/12/10 | Serie B![]() |
Empoli FC1664 → 1666 (+2) | 0 - 0 | Atalanta1846 → 1844 (-2) | 28 / 28 / 44 % |
| 1998/99 | 1998/09/23 | Coppa Italia![]() |
Empoli FC1805 → 1803 (-2) | 0 - 0 | Atalanta1819 → 1821 (+2) | 45 / 28 / 27 % |
| 1998/99 | 1998/09/09 | Coppa Italia![]() |
Atalanta1843 → 1849 (+6) | 2 - 1 | Empoli FC1812 → 1806 (-6) | 50 / 27 / 23 % |
| 1997/98 | 1998/03/22 | Serie A![]() |
Atalanta1820 → 1827 (+7) | 1 - 0 | Empoli FC1794 → 1787 (-7) | 49 / 27 / 24 % |
| 1997/98 | 1997/11/23 | Serie A![]() |
Empoli FC1747 → 1757 (+10) | 1 - 0 | Atalanta1858 → 1848 (-10) | 34 / 29 / 36 % |
| 1986/87 | 1987/02/22 | Serie A![]() |
Empoli FC1744 → 1743 (-1) | 0 - 0 | Atalanta1826 → 1827 (+1) | 37 / 29 / 33 % |
| 1986/87 | 1986/10/05 | Serie A![]() |
Atalanta1848 → 1853 (+5) | 1 - 0 | Empoli FC1756 → 1751 (-5) | 57 / 24 / 19 % |
| 1983/84 | 1984/04/15 | Serie B![]() |
Atalanta1763 → 1767 (+4) | 1 - 0 | Empoli FC1612 → 1608 (-4) | 64 / 21 / 15 % |
| 1983/84 | 1983/11/20 | Serie B![]() |
Empoli FC1650 → 1649 (-1) | 0 - 0 | Atalanta1704 → 1705 (+1) | 40 / 29 / 31 % |
