90% home win
9% draw
1% away win
Head-to-head before 2017/01/18
37SL Benfica
8draws
2Leixões SC
| Competition | P | W | D | L | Goals | ⌀ SL Benfica | ⌀ Leixões SC | ⌀ Elo | ∑ Elo |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Total | 47 | 37 | 8 | 2 | 131:23 | 2038 | 1675 | +1 | +30 |
Primeira Liga![]() |
44 | 35 | 7 | 2 | 127:22 | 2042 | 1678 | +1 | +28 |
Portugal Cup![]() |
2 | 1 | 1 | 0 | 2:1 | 1911 | 1660 | +1 | +2 |
Portugal League Cup![]() |
1 | 1 | 0 | 0 | 2:0 | 2113 | 1543 | 0 | 0 |
Rating comparison
SL BenficaLeixões SC
Previous meetings
| Season | Date | Competition | Home | Result | Away | Probabilities |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2013/14 | 2014/01/15 | Portugal League Cup![]() |
SL Benfica2113 → 2113 (0) | 2 - 0 | Leixões SC1543 → 1543 (0) | 89 / 9 / 2 % |
| 2009/10 | 2010/02/27 | Primeira Liga![]() |
Leixões SC1625 → 1619 (-6) | 0 - 4 | SL Benfica2013 → 2019 (+6) | 13 / 19 / 68 % |
| 2009/10 | 2009/09/26 | Primeira Liga![]() |
SL Benfica1918 → 1923 (+5) | 5 - 0 | Leixões SC1676 → 1671 (-5) | 73 / 17 / 10 % |
| 2008/09 | 2009/02/27 | Primeira Liga![]() |
SL Benfica1889 → 1892 (+3) | 2 - 1 | Leixões SC1714 → 1711 (-3) | 66 / 20 / 14 % |
| 2008/09 | 2008/12/13 | Portugal Cup![]() |
Leixões SC1690 → 1693 (+3) | 0 - 0 | SL Benfica1904 → 1901 (-3) | 25 / 27 / 48 % |
| 2008/09 | 2008/10/06 | Primeira Liga![]() |
Leixões SC1639 → 1644 (+5) | 1 - 1 | SL Benfica1914 → 1909 (-5) | 20 / 25 / 55 % |
| 2007/08 | 2008/01/12 | Primeira Liga![]() |
SL Benfica1952 → 1944 (-8) | 0 - 0 | Leixões SC1651 → 1659 (+8) | 77 / 15 / 8 % |
| 2007/08 | 2007/08/18 | Primeira Liga![]() |
Leixões SC1633 → 1639 (+6) | 1 - 1 | SL Benfica1973 → 1967 (-6) | 16 / 21 / 63 % |
| 2005/06 | 2005/10/26 | Portugal Cup![]() |
Leixões SC1629 → 1624 (-5) | 1 - 2 | SL Benfica1917 → 1922 (+5) | 19 / 24 / 57 % |
| 1988/89 | 1989/03/19 | Primeira Liga![]() |
SL Benfica1964 → 1965 (+1) | 2 - 1 | Leixões SC1582 → 1581 (-1) | 82 / 12 / 5 % |
| 1988/89 | 1988/10/29 | Primeira Liga![]() |
Leixões SC1621 → 1615 (-6) | 0 - 2 | SL Benfica1956 → 1962 (+6) | 16 / 22 / 62 % |
| 1976/77 | 1977/04/30 | Primeira Liga![]() |
Leixões SC1626 → 1623 (-3) | 1 - 2 | SL Benfica2020 → 2023 (+3) | 13 / 19 / 69 % |
| 1976/77 | 1976/12/19 | Primeira Liga![]() |
SL Benfica1982 → 1984 (+2) | 3 - 1 | Leixões SC1631 → 1629 (-2) | 81 / 13 / 6 % |
| 1975/76 | 1976/01/25 | Primeira Liga![]() |
Leixões SC1672 → 1688 (+16) | 1 - 0 | SL Benfica2034 → 2018 (-16) | 14 / 20 / 65 % |
| 1975/76 | 1975/09/21 | Primeira Liga![]() |
SL Benfica2047 → 2050 (+3) | 9 - 1 | Leixões SC1675 → 1672 (-3) | 82 / 13 / 5 % |
| 1974/75 | 1975/01/26 | Primeira Liga![]() |
SL Benfica2049 → 2051 (+2) | 3 - 0 | Leixões SC1681 → 1679 (-2) | 82 / 13 / 6 % |
| 1974/75 | 1974/09/29 | Primeira Liga![]() |
Leixões SC1622 → 1620 (-2) | 1 - 2 | SL Benfica2071 → 2073 (+2) | 10 / 16 / 74 % |
| 1973/74 | 1974/01/13 | Primeira Liga![]() |
Leixões SC1638 → 1635 (-3) | 0 - 1 | SL Benfica2043 → 2046 (+3) | 12 / 18 / 70 % |
| 1973/74 | 1973/09/16 | Primeira Liga![]() |
SL Benfica2103 → 2104 (+1) | 3 - 0 | Leixões SC1648 → 1647 (-1) | 86 / 11 / 4 % |
| 1972/73 | 1972/12/31 | Primeira Liga![]() |
Leixões SC1668 → 1663 (-5) | 1 - 5 | SL Benfica2104 → 2109 (+5) | 10 / 17 / 73 % |
| 1972/73 | 1972/09/10 | Primeira Liga![]() |
SL Benfica2105 → 2106 (+1) | 6 - 0 | Leixões SC1619 → 1618 (-1) | 87 / 10 / 3 % |
| 1971/72 | 1972/04/16 | Primeira Liga![]() |
Leixões SC1659 → 1656 (-3) | 0 - 1 | SL Benfica2086 → 2089 (+3) | 11 / 17 / 72 % |
| 1971/72 | 1971/12/12 | Primeira Liga![]() |
SL Benfica2063 → 2065 (+2) | 6 - 0 | Leixões SC1636 → 1634 (-2) | 84 / 11 / 4 % |
| 1970/71 | 1971/03/28 | Primeira Liga![]() |
Leixões SC1649 → 1645 (-4) | 1 - 2 | SL Benfica1988 → 1992 (+4) | 16 / 21 / 63 % |
| 1970/71 | 1970/11/22 | Primeira Liga![]() |
SL Benfica1972 → 1976 (+4) | 5 - 0 | Leixões SC1665 → 1661 (-4) | 78 / 15 / 7 % |
| 1969/70 | 1970/01/04 | Primeira Liga![]() |
SL Benfica2006 → 2009 (+3) | 3 - 0 | Leixões SC1699 → 1696 (-3) | 78 / 15 / 7 % |
| 1969/70 | 1969/09/06 | Primeira Liga![]() |
Leixões SC1693 → 1716 (+23) | 2 - 0 | SL Benfica1992 → 1969 (-23) | 18 / 23 / 58 % |
| 1968/69 | 1969/02/02 | Primeira Liga![]() |
Leixões SC1704 → 1709 (+5) | 0 - 0 | SL Benfica2010 → 2005 (-5) | 18 / 23 / 59 % |
| 1968/69 | 1968/10/06 | Primeira Liga![]() |
SL Benfica2039 → 2042 (+3) | 4 - 0 | Leixões SC1703 → 1700 (-3) | 80 / 14 / 6 % |
| 1967/68 | 1968/03/10 | Primeira Liga![]() |
Leixões SC1729 → 1722 (-7) | 0 - 2 | SL Benfica2025 → 2032 (+7) | 19 / 24 / 58 % |
| 1967/68 | 1967/10/29 | Primeira Liga![]() |
SL Benfica2027 → 2031 (+4) | 6 - 0 | Leixões SC1717 → 1713 (-4) | 78 / 15 / 7 % |
| 1966/67 | 1967/02/12 | Primeira Liga![]() |
Leixões SC1729 → 1724 (-5) | 1 - 2 | SL Benfica2024 → 2029 (+5) | 19 / 24 / 58 % |
| 1966/67 | 1966/09/25 | Primeira Liga![]() |
SL Benfica2066 → 2068 (+2) | 3 - 1 | Leixões SC1697 → 1695 (-2) | 82 / 13 / 5 % |
| 1965/66 | 1966/03/06 | Primeira Liga![]() |
SL Benfica2106 → 2107 (+1) | 2 - 0 | Leixões SC1685 → 1684 (-1) | 84 / 12 / 4 % |
| 1965/66 | 1965/12/05 | Primeira Liga![]() |
Leixões SC1665 → 1662 (-3) | 0 - 1 | SL Benfica2077 → 2080 (+3) | 12 / 18 / 70 % |
| 1964/65 | 1965/02/07 | Primeira Liga![]() |
SL Benfica2124 → 2126 (+2) | 5 - 0 | Leixões SC1731 → 1729 (-2) | 83 / 12 / 5 % |
| 1964/65 | 1964/10/25 | Primeira Liga![]() |
Leixões SC1740 → 1747 (+7) | 1 - 1 | SL Benfica2129 → 2122 (-7) | 13 / 19 / 68 % |
| 1963/64 | 1964/04/12 | Primeira Liga![]() |
Leixões SC1745 → 1738 (-7) | 1 - 5 | SL Benfica2112 → 2119 (+7) | 14 / 20 / 66 % |
| 1963/64 | 1964/01/05 | Primeira Liga![]() |
SL Benfica2081 → 2084 (+3) | 7 - 0 | Leixões SC1750 → 1747 (-3) | 79 / 14 / 7 % |
| 1962/63 | 1963/03/24 | Primeira Liga![]() |
SL Benfica2122 → 2124 (+2) | 2 - 0 | Leixões SC1751 → 1749 (-2) | 82 / 13 / 5 % |
| 1962/63 | 1962/12/16 | Primeira Liga![]() |
Leixões SC1729 → 1735 (+6) | 0 - 0 | SL Benfica2094 → 2088 (-6) | 14 / 20 / 66 % |
| 1961/62 | 1962/01/21 | Primeira Liga![]() |
SL Benfica2098 → 2100 (+2) | 7 - 1 | Leixões SC1701 → 1699 (-2) | 83 / 12 / 5 % |
| 1961/62 | 1961/09/24 | Primeira Liga![]() |
Leixões SC1690 → 1688 (-2) | 1 - 2 | SL Benfica2148 → 2150 (+2) | 9 / 16 / 75 % |
| 1960/61 | 1961/02/12 | Primeira Liga![]() |
Leixões SC1739 → 1733 (-6) | 0 - 3 | SL Benfica2099 → 2105 (+6) | 15 / 20 / 65 % |
| 1960/61 | 1960/10/23 | Primeira Liga![]() |
SL Benfica2089 → 2091 (+2) | 4 - 1 | Leixões SC1688 → 1686 (-2) | 83 / 12 / 5 % |
| 1959/60 | 1960/04/14 | Primeira Liga![]() |
Leixões SC1688 → 1685 (-3) | 1 - 2 | SL Benfica2078 → 2081 (+3) | 13 / 19 / 68 % |
| 1959/60 | 1959/12/20 | Primeira Liga![]() |
SL Benfica2051 → 2042 (-9) | 1 - 1 | Leixões SC1644 → 1653 (+9) | 84 / 12 / 5 % |
