85% home win
11% draw
4% away win
Head-to-head before 2017/08/19
74SL Benfica
24draws
14Os Belenenses
| Competition | P | W | D | L | Goals | ⌀ SL Benfica | ⌀ Os Belenenses | ⌀ Elo | ∑ Elo |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Total | 112 | 74 | 24 | 14 | 231:82 | 1991 | 1733 | 0 | +37 |
Primeira Liga![]() |
110 | 72 | 24 | 14 | 227:81 | 1992 | 1734 | 0 | +31 |
Portugal Cup![]() |
1 | 1 | 0 | 0 | 3:1 | 1923 | 1610 | +3 | +3 |
Portugal League Cup![]() |
1 | 1 | 0 | 0 | 1:0 | 1878 | 1705 | +3 | +3 |
Rating comparison
SL BenficaOs Belenenses
Previous meetings
| Season | Date | Competition | Home | Result | Away | Probabilities |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2016/17 | 2017/03/13 | Primeira Liga![]() |
SL Benfica2097 → 2099 (+2) | 4 - 0 | Os Belenenses1703 → 1701 (-2) | 83 / 12 / 5 % |
| 2016/17 | 2016/10/23 | Primeira Liga![]() |
Os Belenenses1677 → 1674 (-3) | 0 - 2 | SL Benfica2142 → 2145 (+3) | 9 / 16 / 75 % |
| 2015/16 | 2016/02/05 | Primeira Liga![]() |
Os Belenenses1719 → 1712 (-7) | 0 - 5 | SL Benfica2077 → 2084 (+7) | 15 / 20 / 65 % |
| 2015/16 | 2015/09/11 | Primeira Liga![]() |
SL Benfica2069 → 2072 (+3) | 6 - 0 | Os Belenenses1731 → 1728 (-3) | 80 / 14 / 6 % |
| 2014/15 | 2015/04/18 | Primeira Liga![]() |
Os Belenenses1705 → 1700 (-5) | 0 - 2 | SL Benfica2090 → 2095 (+5) | 13 / 19 / 68 % |
| 2014/15 | 2014/12/06 | Primeira Liga![]() |
SL Benfica2088 → 2090 (+2) | 3 - 0 | Os Belenenses1694 → 1692 (-2) | 83 / 12 / 5 % |
| 2013/14 | 2014/03/02 | Primeira Liga![]() |
Os Belenenses1628 → 1626 (-2) | 0 - 1 | SL Benfica2130 → 2132 (+2) | 8 / 14 / 78 % |
| 2013/14 | 2013/09/28 | Primeira Liga![]() |
SL Benfica2093 → 2084 (-9) | 1 - 1 | Os Belenenses1615 → 1624 (+9) | 86 / 11 / 3 % |
| 2009/10 | 2010/02/13 | Primeira Liga![]() |
SL Benfica2008 → 2009 (+1) | 1 - 0 | Os Belenenses1591 → 1590 (-1) | 84 / 12 / 4 % |
| 2009/10 | 2009/09/13 | Primeira Liga![]() |
Os Belenenses1654 → 1642 (-12) | 0 - 4 | SL Benfica1892 → 1904 (+12) | 23 / 26 / 51 % |
| 2008/09 | 2009/05/23 | Primeira Liga![]() |
SL Benfica1887 → 1891 (+4) | 3 - 1 | Os Belenenses1650 → 1646 (-4) | 72 / 17 / 10 % |
| 2008/09 | 2009/01/23 | Primeira Liga![]() |
Os Belenenses1702 → 1704 (+2) | 0 - 0 | SL Benfica1881 → 1879 (-2) | 28 / 28 / 44 % |
| 2008/09 | 2009/01/17 | Portugal League Cup![]() |
SL Benfica1878 → 1881 (+3) | 1 - 0 | Os Belenenses1705 → 1702 (-3) | 66 / 20 / 14 % |
| 2007/08 | 2008/04/26 | Primeira Liga![]() |
SL Benfica1882 → 1888 (+6) | 2 - 0 | Os Belenenses1752 → 1746 (-6) | 61 / 22 / 16 % |
| 2007/08 | 2007/12/15 | Primeira Liga![]() |
Os Belenenses1732 → 1746 (+14) | 1 - 0 | SL Benfica1967 → 1953 (-14) | 23 / 26 / 50 % |
| 2006/07 | 2007/01/27 | Primeira Liga![]() |
Os Belenenses1701 → 1695 (-6) | 1 - 2 | SL Benfica1959 → 1965 (+6) | 21 / 25 / 53 % |
| 2006/07 | 2006/12/21 | Primeira Liga![]() |
SL Benfica1944 → 1949 (+5) | 4 - 0 | Os Belenenses1703 → 1698 (-5) | 73 / 17 / 10 % |
| 2005/06 | 2006/04/01 | Primeira Liga![]() |
Os Belenenses1679 → 1673 (-6) | 1 - 2 | SL Benfica1941 → 1947 (+6) | 21 / 25 / 54 % |
| 2005/06 | 2005/11/27 | Primeira Liga![]() |
SL Benfica1894 → 1886 (-8) | 0 - 0 | Os Belenenses1641 → 1649 (+8) | 74 / 17 / 10 % |
| 2004/05 | 2005/04/30 | Primeira Liga![]() |
SL Benfica1913 → 1916 (+3) | 1 - 0 | Os Belenenses1689 → 1686 (-3) | 71 / 18 / 11 % |
| 2004/05 | 2004/12/12 | Primeira Liga![]() |
Os Belenenses1636 → 1663 (+27) | 4 - 1 | SL Benfica1954 → 1927 (-27) | 17 / 22 / 60 % |
| 2003/04 | 2004/03/17 | Portugal Cup![]() |
SL Benfica1923 → 1926 (+3) | 3 - 1 | Os Belenenses1610 → 1607 (-3) | 78 / 14 / 7 % |
| 2003/04 | 2004/02/08 | Primeira Liga![]() |
Os Belenenses1647 → 1639 (-8) | 0 - 2 | SL Benfica1926 → 1934 (+8) | 20 / 24 / 56 % |
| 2003/04 | 2003/09/14 | Primeira Liga![]() |
SL Benfica1907 → 1900 (-7) | 3 - 3 | Os Belenenses1692 → 1699 (+7) | 70 / 18 / 11 % |
| 2002/03 | 2003/05/10 | Primeira Liga![]() |
Os Belenenses1678 → 1668 (-10) | 2 - 4 | SL Benfica1908 → 1918 (+10) | 24 / 27 / 50 % |
| 2002/03 | 2002/12/14 | Primeira Liga![]() |
SL Benfica1862 → 1866 (+4) | 1 - 0 | Os Belenenses1727 → 1723 (-4) | 62 / 22 / 16 % |
| 2001/02 | 2002/02/17 | Primeira Liga![]() |
SL Benfica1790 → 1795 (+5) | 2 - 1 | Os Belenenses1699 → 1694 (-5) | 57 / 24 / 19 % |
| 2001/02 | 2001/09/23 | Primeira Liga![]() |
Os Belenenses1683 → 1683 (0) | 1 - 1 | SL Benfica1768 → 1768 (0) | 37 / 29 / 34 % |
| 2000/01 | 2001/03/10 | Primeira Liga![]() |
Os Belenenses1651 → 1664 (+13) | 1 - 0 | SL Benfica1849 → 1836 (-13) | 26 / 28 / 46 % |
| 2000/01 | 2000/10/15 | Primeira Liga![]() |
SL Benfica1826 → 1830 (+4) | 1 - 0 | Os Belenenses1671 → 1667 (-4) | 64 / 21 / 15 % |
| 1999/00 | 2000/04/16 | Primeira Liga![]() |
SL Benfica1857 → 1840 (-17) | 2 - 3 | Os Belenenses1620 → 1637 (+17) | 72 / 17 / 10 % |
| 1999/00 | 1999/12/04 | Primeira Liga![]() |
Os Belenenses1603 → 1607 (+4) | 0 - 0 | SL Benfica1862 → 1858 (-4) | 21 / 25 / 53 % |
| 1997/98 | 1998/04/05 | Primeira Liga![]() |
SL Benfica1864 → 1866 (+2) | 2 - 1 | Os Belenenses1564 → 1562 (-2) | 77 / 15 / 8 % |
| 1997/98 | 1997/11/29 | Primeira Liga![]() |
Os Belenenses1642 → 1634 (-8) | 1 - 2 | SL Benfica1819 → 1827 (+8) | 28 / 28 / 44 % |
| 1996/97 | 1997/06/15 | Primeira Liga![]() |
Os Belenenses1656 → 1669 (+13) | 1 - 0 | SL Benfica1847 → 1834 (-13) | 27 / 28 / 45 % |
| 1996/97 | 1997/01/25 | Primeira Liga![]() |
SL Benfica1941 → 1923 (-18) | 1 - 2 | Os Belenenses1664 → 1682 (+18) | 76 / 16 / 9 % |
| 1995/96 | 1996/02/11 | Primeira Liga![]() |
Os Belenenses1703 → 1716 (+13) | 1 - 0 | SL Benfica1924 → 1911 (-13) | 24 / 27 / 49 % |
| 1995/96 | 1995/09/23 | Primeira Liga![]() |
SL Benfica1938 → 1940 (+2) | 1 - 0 | Os Belenenses1642 → 1640 (-2) | 77 / 15 / 8 % |
| 1994/95 | 1995/04/09 | Primeira Liga![]() |
SL Benfica1928 → 1930 (+2) | 2 - 1 | Os Belenenses1629 → 1627 (-2) | 77 / 15 / 8 % |
| 1994/95 | 1994/11/19 | Primeira Liga![]() |
Os Belenenses1646 → 1652 (+6) | 1 - 1 | SL Benfica1994 → 1988 (-6) | 15 / 21 / 64 % |
| 1993/94 | 1994/04/30 | Primeira Liga![]() |
Os Belenenses1654 → 1648 (-6) | 0 - 2 | SL Benfica1995 → 2001 (+6) | 16 / 21 / 63 % |
| 1993/94 | 1993/11/28 | Primeira Liga![]() |
SL Benfica1977 → 1980 (+3) | 3 - 0 | Os Belenenses1665 → 1662 (-3) | 78 / 14 / 7 % |
| 1992/93 | 1993/06/06 | Primeira Liga![]() |
SL Benfica1980 → 1983 (+3) | 5 - 1 | Os Belenenses1660 → 1657 (-3) | 79 / 14 / 7 % |
| 1992/93 | 1993/01/03 | Primeira Liga![]() |
Os Belenenses1666 → 1671 (+5) | 1 - 1 | SL Benfica1977 → 1972 (-5) | 18 / 23 / 60 % |
| 1990/91 | 1991/03/03 | Primeira Liga![]() |
SL Benfica2026 → 2028 (+2) | 2 - 0 | Os Belenenses1637 → 1635 (-2) | 83 / 12 / 5 % |
| 1990/91 | 1990/09/30 | Primeira Liga![]() |
Os Belenenses1702 → 1695 (-7) | 0 - 2 | SL Benfica2023 → 2030 (+7) | 17 / 22 / 61 % |
| 1989/90 | 1990/05/20 | Primeira Liga![]() |
SL Benfica2042 → 2044 (+2) | 1 - 0 | Os Belenenses1727 → 1725 (-2) | 78 / 14 / 7 % |
| 1989/90 | 1990/01/21 | Primeira Liga![]() |
Os Belenenses1723 → 1728 (+5) | 0 - 0 | SL Benfica2020 → 2015 (-5) | 19 / 23 / 58 % |
| 1988/89 | 1989/02/26 | Primeira Liga![]() |
SL Benfica1956 → 1959 (+3) | 1 - 0 | Os Belenenses1741 → 1738 (-3) | 70 / 18 / 11 % |
| 1988/89 | 1988/10/09 | Primeira Liga![]() |
Os Belenenses1793 → 1785 (-8) | 0 - 1 | SL Benfica1957 → 1965 (+8) | 29 / 29 / 42 % |
| 1987/88 | 1988/05/15 | Primeira Liga![]() |
Os Belenenses1745 → 1758 (+13) | 2 - 1 | SL Benfica1953 → 1940 (-13) | 25 / 27 / 47 % |
| 1987/88 | 1988/01/03 | Primeira Liga![]() |
SL Benfica1937 → 1941 (+4) | 2 - 0 | Os Belenenses1718 → 1714 (-4) | 71 / 18 / 11 % |
| 1986/87 | 1987/05/17 | Primeira Liga![]() |
Os Belenenses1691 → 1696 (+5) | 1 - 1 | SL Benfica1979 → 1974 (-5) | 19 / 24 / 57 % |
| 1986/87 | 1986/12/07 | Primeira Liga![]() |
SL Benfica1976 → 1979 (+3) | 2 - 0 | Os Belenenses1700 → 1697 (-3) | 76 / 16 / 9 % |
| 1985/86 | 1986/03/30 | Primeira Liga![]() |
Os Belenenses1660 → 1655 (-5) | 0 - 1 | SL Benfica1974 → 1979 (+5) | 17 / 23 / 60 % |
| 1985/86 | 1985/12/08 | Primeira Liga![]() |
SL Benfica1956 → 1958 (+2) | 1 - 0 | Os Belenenses1662 → 1660 (-2) | 77 / 15 / 8 % |
| 1984/85 | 1985/06/02 | Primeira Liga![]() |
Os Belenenses1652 → 1643 (-9) | 0 - 3 | SL Benfica1942 → 1951 (+9) | 19 / 24 / 57 % |
| 1984/85 | 1984/12/30 | Primeira Liga![]() |
SL Benfica1975 → 1977 (+2) | 4 - 1 | Os Belenenses1608 → 1606 (-2) | 82 / 13 / 6 % |
| 1981/82 | 1982/03/15 | Primeira Liga![]() |
SL Benfica1949 → 1951 (+2) | 3 - 1 | Os Belenenses1611 → 1609 (-2) | 80 / 14 / 6 % |
| 1981/82 | 1981/11/08 | Primeira Liga![]() |
Os Belenenses1675 → 1666 (-9) | 1 - 4 | SL Benfica1956 → 1965 (+9) | 20 / 24 / 56 % |
| 1980/81 | 1981/05/17 | Primeira Liga![]() |
Os Belenenses1684 → 1676 (-8) | 0 - 3 | SL Benfica1999 → 2007 (+8) | 17 / 23 / 60 % |
| 1980/81 | 1980/12/07 | Primeira Liga![]() |
SL Benfica1997 → 2000 (+3) | 4 - 1 | Os Belenenses1669 → 1666 (-3) | 79 / 14 / 7 % |
| 1979/80 | 1980/03/30 | Primeira Liga![]() |
SL Benfica1997 → 2003 (+6) | 8 - 0 | Os Belenenses1757 → 1751 (-6) | 73 / 17 / 10 % |
| 1979/80 | 1979/10/21 | Primeira Liga![]() |
Os Belenenses1756 → 1746 (-10) | 0 - 3 | SL Benfica2015 → 2025 (+10) | 21 / 25 / 53 % |
| 1978/79 | 1979/02/18 | Primeira Liga![]() |
SL Benfica2042 → 2044 (+2) | 2 - 1 | Os Belenenses1734 → 1732 (-2) | 78 / 15 / 7 % |
| 1978/79 | 1978/09/24 | Primeira Liga![]() |
Os Belenenses1754 → 1769 (+15) | 1 - 0 | SL Benfica2028 → 2013 (-15) | 20 / 25 / 55 % |
| 1977/78 | 1978/02/19 | Primeira Liga![]() |
Os Belenenses1793 → 1797 (+4) | 0 - 0 | SL Benfica2052 → 2048 (-4) | 21 / 25 / 53 % |
| 1977/78 | 1977/09/11 | Primeira Liga![]() |
SL Benfica2036 → 2039 (+3) | 2 - 0 | Os Belenenses1747 → 1744 (-3) | 77 / 15 / 8 % |
| 1976/77 | 1977/03/27 | Primeira Liga![]() |
SL Benfica2026 → 2019 (-7) | 1 - 1 | Os Belenenses1790 → 1797 (+7) | 72 / 17 / 10 % |
| 1976/77 | 1976/10/31 | Primeira Liga![]() |
Os Belenenses1811 → 1803 (-8) | 2 - 3 | SL Benfica1965 → 1973 (+8) | 30 / 29 / 41 % |
| 1975/76 | 1976/02/15 | Primeira Liga![]() |
SL Benfica2024 → 2017 (-7) | 1 - 1 | Os Belenenses1821 → 1828 (+7) | 69 / 19 / 12 % |
| 1975/76 | 1975/10/12 | Primeira Liga![]() |
Os Belenenses1837 → 1856 (+19) | 4 - 2 | SL Benfica2035 → 2016 (-19) | 26 / 28 / 46 % |
| 1974/75 | 1975/01/05 | Primeira Liga![]() |
Os Belenenses1830 → 1823 (-7) | 1 - 2 | SL Benfica2037 → 2044 (+7) | 25 / 27 / 47 % |
| 1974/75 | 1974/09/08 | Primeira Liga![]() |
SL Benfica2070 → 2075 (+5) | 4 - 0 | Os Belenenses1839 → 1834 (-5) | 72 / 18 / 11 % |
| 1973/74 | 1974/01/20 | Primeira Liga![]() |
SL Benfica2046 → 2050 (+4) | 3 - 1 | Os Belenenses1796 → 1792 (-4) | 73 / 17 / 10 % |
| 1973/74 | 1973/09/23 | Primeira Liga![]() |
Os Belenenses1808 → 1803 (-5) | 1 - 2 | SL Benfica2109 → 2114 (+5) | 18 / 23 / 58 % |
| 1972/73 | 1973/02/25 | Primeira Liga![]() |
Os Belenenses1822 → 1815 (-7) | 0 - 2 | SL Benfica2120 → 2127 (+7) | 19 / 23 / 58 % |
| 1972/73 | 1972/10/22 | Primeira Liga![]() |
SL Benfica2102 → 2105 (+3) | 5 - 0 | Os Belenenses1761 → 1758 (-3) | 80 / 14 / 6 % |
| 1971/72 | 1972/02/27 | Primeira Liga![]() |
Os Belenenses1721 → 1718 (-3) | 0 - 1 | SL Benfica2099 → 2102 (+3) | 14 / 20 / 67 % |
| 1971/72 | 1971/10/24 | Primeira Liga![]() |
SL Benfica2066 → 2067 (+1) | 1 - 0 | Os Belenenses1670 → 1669 (-1) | 83 / 12 / 5 % |
| 1970/71 | 1971/02/07 | Primeira Liga![]() |
SL Benfica1976 → 1979 (+3) | 3 - 1 | Os Belenenses1680 → 1677 (-3) | 77 / 15 / 8 % |
| 1970/71 | 1970/10/25 | Primeira Liga![]() |
Os Belenenses1708 → 1713 (+5) | 1 - 1 | SL Benfica2009 → 2004 (-5) | 18 / 23 / 58 % |
| 1969/70 | 1970/01/25 | Primeira Liga![]() |
SL Benfica1997 → 1990 (-7) | 0 - 0 | Os Belenenses1779 → 1786 (+7) | 71 / 18 / 11 % |
| 1969/70 | 1969/09/20 | Primeira Liga![]() |
Os Belenenses1767 → 1760 (-7) | 0 - 1 | SL Benfica1983 → 1990 (+7) | 25 / 27 / 48 % |
| 1968/69 | 1968/12/29 | Primeira Liga![]() |
Os Belenenses1728 → 1723 (-5) | 1 - 2 | SL Benfica1999 → 2004 (+5) | 20 / 25 / 55 % |
| 1968/69 | 1968/09/08 | Primeira Liga![]() |
SL Benfica2037 → 2040 (+3) | 4 - 1 | Os Belenenses1752 → 1749 (-3) | 76 / 15 / 8 % |
| 1967/68 | 1968/03/03 | Primeira Liga![]() |
SL Benfica2021 → 2026 (+5) | 7 - 0 | Os Belenenses1740 → 1735 (-5) | 76 / 16 / 8 % |
| 1967/68 | 1967/10/22 | Primeira Liga![]() |
Os Belenenses1724 → 1729 (+5) | 0 - 0 | SL Benfica2032 → 2027 (-5) | 18 / 23 / 59 % |
| 1966/67 | 1967/04/30 | Primeira Liga![]() |
SL Benfica2037 → 2040 (+3) | 2 - 0 | Os Belenenses1738 → 1735 (-3) | 77 / 15 / 8 % |
| 1966/67 | 1967/01/01 | Primeira Liga![]() |
Os Belenenses1705 → 1721 (+16) | 2 - 1 | SL Benfica2032 → 2016 (-16) | 17 / 22 / 61 % |
| 1965/66 | 1966/05/01 | Primeira Liga![]() |
Os Belenenses1773 → 1765 (-8) | 1 - 3 | SL Benfica2051 → 2059 (+8) | 20 / 24 / 56 % |
| 1965/66 | 1966/01/02 | Primeira Liga![]() |
SL Benfica2083 → 2086 (+3) | 2 - 0 | Os Belenenses1788 → 1785 (-3) | 77 / 15 / 8 % |
| 1964/65 | 1965/03/07 | Primeira Liga![]() |
SL Benfica2137 → 2138 (+1) | 3 - 2 | Os Belenenses1774 → 1773 (-1) | 81 / 13 / 6 % |
| 1964/65 | 1964/11/29 | Primeira Liga![]() |
Os Belenenses1834 → 1822 (-12) | 0 - 6 | SL Benfica2101 → 2113 (+12) | 21 / 25 / 54 % |
| 1963/64 | 1964/03/01 | Primeira Liga![]() |
SL Benfica2099 → 2104 (+5) | 5 - 2 | Os Belenenses1890 → 1885 (-5) | 70 / 18 / 12 % |
| 1963/64 | 1963/12/01 | Primeira Liga![]() |
Os Belenenses1939 → 1941 (+2) | 1 - 1 | SL Benfica2123 → 2121 (-2) | 27 / 28 / 44 % |
| 1962/63 | 1963/02/03 | Primeira Liga![]() |
SL Benfica2102 → 2104 (+2) | 1 - 0 | Os Belenenses1847 → 1845 (-2) | 74 / 17 / 10 % |
| 1962/63 | 1962/10/21 | Primeira Liga![]() |
Os Belenenses1862 → 1851 (-11) | 1 - 4 | SL Benfica2090 → 2101 (+11) | 24 / 27 / 50 % |
| 1961/62 | 1962/03/11 | Primeira Liga![]() |
Os Belenenses1815 → 1819 (+4) | 2 - 2 | SL Benfica2083 → 2079 (-4) | 21 / 25 / 54 % |
| 1961/62 | 1961/11/12 | Primeira Liga![]() |
SL Benfica2111 → 2103 (-8) | 0 - 0 | Os Belenenses1825 → 1833 (+8) | 76 / 15 / 8 % |
| 1960/61 | 1961/05/28 | Primeira Liga![]() |
Os Belenenses1870 → 1859 (-11) | 0 - 4 | SL Benfica2124 → 2135 (+11) | 22 / 25 / 53 % |
| 1960/61 | 1961/01/01 | Primeira Liga![]() |
SL Benfica2102 → 2107 (+5) | 4 - 2 | Os Belenenses1938 → 1933 (-5) | 65 / 21 / 14 % |
| 1959/60 | 1960/04/29 | Primeira Liga![]() |
SL Benfica2081 → 2065 (-16) | 1 - 2 | Os Belenenses1925 → 1941 (+16) | 64 / 21 / 15 % |
| 1959/60 | 1960/01/02 | Primeira Liga![]() |
Os Belenenses1915 → 1916 (+1) | 0 - 0 | SL Benfica2042 → 2041 (-1) | 33 / 29 / 38 % |
| 1958/59 | 1959/02/01 | Primeira Liga![]() |
Os Belenenses1904 → 1904 (0) | 1 - 1 | SL Benfica2017 → 2017 (0) | 34 / 29 / 37 % |
| 1958/59 | 1958/10/19 | Primeira Liga![]() |
SL Benfica1979 → 1983 (+4) | 3 - 2 | Os Belenenses1833 → 1829 (-4) | 63 / 21 / 15 % |
| 1957/58 | 1958/02/23 | Primeira Liga![]() |
Os Belenenses1840 → 1850 (+10) | 2 - 1 | SL Benfica1950 → 1940 (-10) | 34 / 29 / 36 % |
| 1957/58 | 1957/11/03 | Primeira Liga![]() |
SL Benfica1968 → 1953 (-15) | 0 - 1 | Os Belenenses1860 → 1875 (+15) | 59 / 23 / 18 % |
| 1956/57 | 1957/01/27 | Primeira Liga![]() |
SL Benfica1970 → 1966 (-4) | 2 - 2 | Os Belenenses1915 → 1919 (+4) | 53 / 26 / 22 % |
| 1956/57 | 1956/10/28 | Primeira Liga![]() |
Os Belenenses1907 → 1906 (-1) | 2 - 2 | SL Benfica1970 → 1971 (+1) | 39 / 29 / 32 % |
| 1955/56 | 1956/03/11 | Primeira Liga![]() |
Os Belenenses1898 → 1896 (-2) | 2 - 2 | SL Benfica1913 → 1915 (+2) | 44 / 28 / 27 % |
| 1955/56 | 1955/11/13 | Primeira Liga![]() |
SL Benfica1822 → 1829 (+7) | 1 - 0 | Os Belenenses1802 → 1795 (-7) | 49 / 27 / 24 % |
