86% home win
11% draw
3% away win
Head-to-head before 2012/03/16
38SL Benfica
10draws
4SC Beira-Mar
| Competition | P | W | D | L | Goals | ⌀ SL Benfica | ⌀ SC Beira-Mar | ⌀ Elo | ∑ Elo |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Total | 52 | 38 | 10 | 4 | 133:33 | 1991 | 1614 | 0 | -25 |
Primeira Liga![]() |
51 | 37 | 10 | 4 | 132:33 | 1993 | 1614 | -1 | -27 |
Portugal Cup![]() |
1 | 1 | 0 | 0 | 1:0 | 1900 | 1596 | +2 | +2 |
Rating comparison
SL BenficaSC Beira-Mar
Previous meetings
| Season | Date | Competition | Home | Result | Away | Probabilities |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2011/12 | 2011/10/22 | Primeira Liga![]() |
SC Beira-Mar1622 → 1620 (-2) | 0 - 1 | SL Benfica2091 → 2093 (+2) | 9 / 16 / 75 % |
| 2010/11 | 2011/04/17 | Primeira Liga![]() |
SL Benfica2050 → 2051 (+1) | 2 - 1 | SC Beira-Mar1635 → 1634 (-1) | 84 / 12 / 4 % |
| 2010/11 | 2010/11/28 | Primeira Liga![]() |
SC Beira-Mar1614 → 1608 (-6) | 1 - 3 | SL Benfica1967 → 1973 (+6) | 15 / 21 / 64 % |
| 2006/07 | 2007/04/09 | Primeira Liga![]() |
SC Beira-Mar1574 → 1581 (+7) | 2 - 2 | SL Benfica1969 → 1962 (-7) | 13 / 19 / 69 % |
| 2006/07 | 2006/11/05 | Primeira Liga![]() |
SL Benfica1931 → 1933 (+2) | 3 - 0 | SC Beira-Mar1583 → 1581 (-2) | 81 / 13 / 6 % |
| 2004/05 | 2005/03/03 | Portugal Cup![]() |
SL Benfica1900 → 1902 (+2) | 1 - 0 | SC Beira-Mar1596 → 1594 (-2) | 78 / 15 / 8 % |
| 2004/05 | 2005/01/22 | Primeira Liga![]() |
SL Benfica1927 → 1899 (-28) | 0 - 2 | SC Beira-Mar1588 → 1616 (+28) | 80 / 14 / 6 % |
| 2004/05 | 2004/08/29 | Primeira Liga![]() |
SC Beira-Mar1623 → 1619 (-4) | 2 - 3 | SL Benfica1951 → 1955 (+4) | 17 / 22 / 61 % |
| 2003/04 | 2004/03/21 | Primeira Liga![]() |
SC Beira-Mar1654 → 1649 (-5) | 0 - 1 | SL Benfica1926 → 1931 (+5) | 20 / 25 / 55 % |
| 2003/04 | 2003/11/02 | Primeira Liga![]() |
SL Benfica1913 → 1896 (-17) | 1 - 2 | SC Beira-Mar1696 → 1713 (+17) | 71 / 18 / 11 % |
| 2002/03 | 2003/01/26 | Primeira Liga![]() |
SL Benfica1875 → 1877 (+2) | 1 - 0 | SC Beira-Mar1588 → 1586 (-2) | 76 / 15 / 8 % |
| 2002/03 | 2002/08/31 | Primeira Liga![]() |
SC Beira-Mar1658 → 1646 (-12) | 0 - 2 | SL Benfica1837 → 1849 (+12) | 28 / 28 / 44 % |
| 2001/02 | 2002/02/03 | Primeira Liga![]() |
SL Benfica1787 → 1794 (+7) | 4 - 1 | SC Beira-Mar1659 → 1652 (-7) | 61 / 22 / 16 % |
| 2001/02 | 2001/09/09 | Primeira Liga![]() |
SC Beira-Mar1682 → 1682 (0) | 3 - 3 | SL Benfica1765 → 1765 (0) | 37 / 29 / 34 % |
| 2000/01 | 2001/01/28 | Primeira Liga![]() |
SC Beira-Mar1622 → 1612 (-10) | 1 - 3 | SL Benfica1848 → 1858 (+10) | 24 / 27 / 49 % |
| 2000/01 | 2000/08/27 | Primeira Liga![]() |
SL Benfica1850 → 1854 (+4) | 4 - 1 | SC Beira-Mar1594 → 1590 (-4) | 74 / 16 / 10 % |
| 1998/99 | 1999/01/29 | Primeira Liga![]() |
SC Beira-Mar1614 → 1619 (+5) | 1 - 1 | SL Benfica1912 → 1907 (-5) | 19 / 23 / 58 % |
| 1998/99 | 1998/09/13 | Primeira Liga![]() |
SL Benfica1893 → 1896 (+3) | 3 - 0 | SC Beira-Mar1586 → 1583 (-3) | 78 / 15 / 7 % |
| 1994/95 | 1995/01/21 | Primeira Liga![]() |
SC Beira-Mar1632 → 1629 (-3) | 1 - 2 | SL Benfica2018 → 2021 (+3) | 13 / 19 / 68 % |
| 1994/95 | 1994/08/21 | Primeira Liga![]() |
SL Benfica1994 → 1996 (+2) | 2 - 0 | SC Beira-Mar1646 → 1644 (-2) | 81 / 13 / 6 % |
| 1993/94 | 1994/02/20 | Primeira Liga![]() |
SL Benfica2008 → 2009 (+1) | 1 - 0 | SC Beira-Mar1629 → 1628 (-1) | 82 / 13 / 5 % |
| 1993/94 | 1993/09/11 | Primeira Liga![]() |
SC Beira-Mar1656 → 1662 (+6) | 1 - 1 | SL Benfica1977 → 1971 (-6) | 17 / 22 / 61 % |
| 1992/93 | 1993/05/16 | Primeira Liga![]() |
SC Beira-Mar1646 → 1662 (+16) | 1 - 0 | SL Benfica1999 → 1983 (-16) | 15 / 21 / 64 % |
| 1992/93 | 1992/12/05 | Primeira Liga![]() |
SL Benfica1976 → 1967 (-9) | 0 - 0 | SC Beira-Mar1632 → 1641 (+9) | 80 / 13 / 6 % |
| 1991/92 | 1992/04/25 | Primeira Liga![]() |
SC Beira-Mar1603 → 1620 (+17) | 2 - 1 | SL Benfica2004 → 1987 (-17) | 12 / 18 / 69 % |
| 1991/92 | 1991/12/08 | Primeira Liga![]() |
SL Benfica2059 → 2061 (+2) | 3 - 0 | SC Beira-Mar1634 → 1632 (-2) | 84 / 12 / 4 % |
| 1990/91 | 1991/05/19 | Primeira Liga![]() |
SL Benfica2070 → 2071 (+1) | 3 - 0 | SC Beira-Mar1624 → 1623 (-1) | 85 / 11 / 4 % |
| 1990/91 | 1990/12/30 | Primeira Liga![]() |
SC Beira-Mar1639 → 1636 (-3) | 0 - 1 | SL Benfica2017 → 2020 (+3) | 14 / 20 / 67 % |
| 1989/90 | 1990/02/18 | Primeira Liga![]() |
SC Beira-Mar1588 → 1584 (-4) | 0 - 2 | SL Benfica2024 → 2028 (+4) | 10 / 17 / 73 % |
| 1989/90 | 1989/09/10 | Primeira Liga![]() |
SL Benfica1978 → 1980 (+2) | 5 - 0 | SC Beira-Mar1606 → 1604 (-2) | 82 / 13 / 5 % |
| 1988/89 | 1989/03/25 | Primeira Liga![]() |
SC Beira-Mar1605 → 1601 (-4) | 0 - 1 | SL Benfica1965 → 1969 (+4) | 15 / 20 / 65 % |
| 1988/89 | 1988/11/05 | Primeira Liga![]() |
SL Benfica1962 → 1954 (-8) | 0 - 0 | SC Beira-Mar1636 → 1644 (+8) | 79 / 14 / 7 % |
| 1979/80 | 1980/02/24 | Primeira Liga![]() |
SL Benfica1993 → 1995 (+2) | 5 - 0 | SC Beira-Mar1603 → 1601 (-2) | 83 / 12 / 5 % |
| 1979/80 | 1979/09/16 | Primeira Liga![]() |
SC Beira-Mar1606 → 1602 (-4) | 0 - 3 | SL Benfica2039 → 2043 (+4) | 11 / 17 / 72 % |
| 1978/79 | 1979/06/10 | Primeira Liga![]() |
SC Beira-Mar1632 → 1639 (+7) | 0 - 0 | SL Benfica2042 → 2035 (-7) | 12 / 18 / 70 % |
| 1978/79 | 1978/12/23 | Primeira Liga![]() |
SL Benfica2025 → 2027 (+2) | 5 - 1 | SC Beira-Mar1611 → 1609 (-2) | 84 / 12 / 4 % |
| 1976/77 | 1977/05/08 | Primeira Liga![]() |
SL Benfica2023 → 2025 (+2) | 4 - 0 | SC Beira-Mar1599 → 1597 (-2) | 84 / 12 / 4 % |
| 1976/77 | 1977/01/02 | Primeira Liga![]() |
SC Beira-Mar1600 → 1607 (+7) | 2 - 2 | SL Benfica1984 → 1977 (-7) | 13 / 19 / 68 % |
| 1975/76 | 1976/02/08 | Primeira Liga![]() |
SC Beira-Mar1583 → 1579 (-4) | 0 - 2 | SL Benfica2020 → 2024 (+4) | 10 / 17 / 73 % |
| 1975/76 | 1975/10/05 | Primeira Liga![]() |
SL Benfica2033 → 2035 (+2) | 5 - 0 | SC Beira-Mar1583 → 1581 (-2) | 85 / 11 / 4 % |
| 1973/74 | 1974/03/24 | Primeira Liga![]() |
SC Beira-Mar1557 → 1565 (+8) | 1 - 1 | SL Benfica2054 → 2046 (-8) | 8 / 15 / 78 % |
| 1973/74 | 1973/11/25 | Primeira Liga![]() |
SL Benfica2082 → 2083 (+1) | 2 - 0 | SC Beira-Mar1582 → 1581 (-1) | 87 / 10 / 3 % |
| 1972/73 | 1973/01/14 | Primeira Liga![]() |
SC Beira-Mar1561 → 1560 (-1) | 1 - 2 | SL Benfica2111 → 2112 (+1) | 6 / 13 / 81 % |
| 1972/73 | 1972/09/24 | Primeira Liga![]() |
SL Benfica2084 → 2086 (+2) | 9 - 0 | SC Beira-Mar1585 → 1583 (-2) | 87 / 10 / 3 % |
| 1971/72 | 1972/02/13 | Primeira Liga![]() |
SC Beira-Mar1634 → 1631 (-3) | 1 - 3 | SL Benfica2095 → 2098 (+3) | 9 / 16 / 75 % |
| 1971/72 | 1971/10/03 | Primeira Liga![]() |
SL Benfica2057 → 2058 (+1) | 2 - 1 | SC Beira-Mar1566 → 1565 (-1) | 87 / 10 / 3 % |
| 1966/67 | 1967/05/07 | Primeira Liga![]() |
SC Beira-Mar1591 → 1585 (-6) | 0 - 9 | SL Benfica2040 → 2046 (+6) | 10 / 16 / 74 % |
| 1966/67 | 1967/01/08 | Primeira Liga![]() |
SL Benfica2016 → 2017 (+1) | 2 - 0 | SC Beira-Mar1603 → 1602 (-1) | 84 / 12 / 4 % |
| 1965/66 | 1966/02/20 | Primeira Liga![]() |
SL Benfica2102 → 2103 (+1) | 5 - 0 | SC Beira-Mar1630 → 1629 (-1) | 86 / 11 / 3 % |
| 1965/66 | 1965/11/14 | Primeira Liga![]() |
SC Beira-Mar1644 → 1652 (+8) | 1 - 1 | SL Benfica2084 → 2076 (-8) | 10 / 17 / 73 % |
| 1961/62 | 1962/05/20 | Primeira Liga![]() |
SL Benfica2101 → 2103 (+2) | 8 - 1 | SC Beira-Mar1626 → 1624 (-2) | 86 / 11 / 3 % |
| 1961/62 | 1962/01/07 | Primeira Liga![]() |
SC Beira-Mar1568 → 1566 (-2) | 2 - 3 | SL Benfica2101 → 2103 (+2) | 7 / 13 / 80 % |
