58% home win
24% draw
19% away win
Head-to-head before 2000/04/30
57SL Benfica
14draws
12Vitória Guimarães
| Competition | P | W | D | L | Goals | ⌀ SL Benfica | ⌀ Vitória Guimarães | ⌀ Elo | ∑ Elo |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Total | 83 | 57 | 14 | 12 | 180:61 | 2011 | 1756 | 0 | +23 |
Primeira Liga![]() |
83 | 57 | 14 | 12 | 180:61 | 2011 | 1756 | 0 | +23 |
Rating comparison
SL BenficaVitória Guimarães
Previous meetings
| Season | Date | Competition | Home | Result | Away | Probabilities |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1999/00 | 1999/12/19 | Primeira Liga![]() |
Vitória Guimarães1770 → 1780 (+10) | 2 - 1 | SL Benfica1863 → 1853 (-10) | 36 / 29 / 35 % |
| 1998/99 | 1999/02/21 | Primeira Liga![]() |
SL Benfica1899 → 1905 (+6) | 3 - 1 | Vitória Guimarães1745 → 1739 (-6) | 64 / 21 / 15 % |
| 1998/99 | 1998/10/04 | Primeira Liga![]() |
Vitória Guimarães1758 → 1744 (-14) | 0 - 2 | SL Benfica1892 → 1906 (+14) | 32 / 29 / 39 % |
| 1997/98 | 1998/03/22 | Primeira Liga![]() |
Vitória Guimarães1789 → 1778 (-11) | 0 - 1 | SL Benfica1868 → 1879 (+11) | 37 / 29 / 33 % |
| 1997/98 | 1997/11/10 | Primeira Liga![]() |
SL Benfica1812 → 1818 (+6) | 1 - 0 | Vitória Guimarães1783 → 1777 (-6) | 50 / 27 / 24 % |
| 1996/97 | 1997/05/30 | Primeira Liga![]() |
SL Benfica1870 → 1847 (-23) | 0 - 2 | Vitória Guimarães1766 → 1789 (+23) | 58 / 23 / 18 % |
| 1996/97 | 1997/01/19 | Primeira Liga![]() |
Vitória Guimarães1753 → 1766 (+13) | 1 - 0 | SL Benfica1954 → 1941 (-13) | 26 / 28 / 46 % |
| 1995/96 | 1996/01/27 | Primeira Liga![]() |
Vitória Guimarães1738 → 1726 (-12) | 2 - 4 | SL Benfica1910 → 1922 (+12) | 28 / 28 / 43 % |
| 1995/96 | 1995/09/03 | Primeira Liga![]() |
SL Benfica1924 → 1918 (-6) | 1 - 1 | Vitória Guimarães1772 → 1778 (+6) | 64 / 21 / 15 % |
| 1994/95 | 1995/03/26 | Primeira Liga![]() |
SL Benfica1980 → 1954 (-26) | 1 - 3 | Vitória Guimarães1742 → 1768 (+26) | 72 / 17 / 10 % |
| 1994/95 | 1994/10/30 | Primeira Liga![]() |
Vitória Guimarães1674 → 1668 (-6) | 1 - 3 | SL Benfica2005 → 2011 (+6) | 16 / 22 / 62 % |
| 1993/94 | 1994/05/29 | Primeira Liga![]() |
SL Benfica2017 → 2008 (-9) | 0 - 0 | Vitória Guimarães1669 → 1678 (+9) | 81 / 13 / 6 % |
| 1993/94 | 1994/01/16 | Primeira Liga![]() |
Vitória Guimarães1707 → 1702 (-5) | 1 - 2 | SL Benfica1984 → 1989 (+5) | 20 / 24 / 56 % |
| 1992/93 | 1993/05/09 | Primeira Liga![]() |
SL Benfica1996 → 1999 (+3) | 3 - 1 | Vitória Guimarães1684 → 1681 (-3) | 78 / 14 / 7 % |
| 1992/93 | 1992/11/21 | Primeira Liga![]() |
Vitória Guimarães1689 → 1684 (-5) | 0 - 1 | SL Benfica1969 → 1974 (+5) | 20 / 24 / 56 % |
| 1991/92 | 1992/02/02 | Primeira Liga![]() |
Vitória Guimarães1693 → 1687 (-6) | 1 - 3 | SL Benfica2029 → 2035 (+6) | 16 / 22 / 62 % |
| 1991/92 | 1991/09/01 | Primeira Liga![]() |
SL Benfica2054 → 2056 (+2) | 2 - 0 | Vitória Guimarães1685 → 1683 (-2) | 82 / 13 / 5 % |
| 1990/91 | 1991/01/12 | Primeira Liga![]() |
SL Benfica2023 → 2025 (+2) | 2 - 0 | Vitória Guimarães1689 → 1687 (-2) | 80 / 14 / 7 % |
| 1990/91 | 1990/08/26 | Primeira Liga![]() |
Vitória Guimarães1745 → 1737 (-8) | 0 - 2 | SL Benfica2033 → 2041 (+8) | 19 / 24 / 57 % |
| 1989/90 | 1990/02/11 | Primeira Liga![]() |
SL Benfica2020 → 2024 (+4) | 2 - 0 | Vitória Guimarães1778 → 1774 (-4) | 73 / 17 / 10 % |
| 1989/90 | 1989/08/26 | Primeira Liga![]() |
Vitória Guimarães1668 → 1674 (+6) | 1 - 1 | SL Benfica1984 → 1978 (-6) | 17 / 23 / 60 % |
| 1988/89 | 1989/01/22 | Primeira Liga![]() |
Vitória Guimarães1697 → 1691 (-6) | 1 - 2 | SL Benfica1936 → 1942 (+6) | 23 / 26 / 51 % |
| 1988/89 | 1988/09/03 | Primeira Liga![]() |
SL Benfica1928 → 1920 (-8) | 0 - 0 | Vitória Guimarães1657 → 1665 (+8) | 75 / 16 / 9 % |
| 1987/88 | 1988/05/21 | Primeira Liga![]() |
SL Benfica1940 → 1944 (+4) | 3 - 0 | Vitória Guimarães1706 → 1702 (-4) | 72 / 17 / 11 % |
| 1987/88 | 1988/01/10 | Primeira Liga![]() |
Vitória Guimarães1813 → 1799 (-14) | 0 - 2 | SL Benfica1941 → 1955 (+14) | 33 / 29 / 38 % |
| 1986/87 | 1987/03/14 | Primeira Liga![]() |
Vitória Guimarães1861 → 1852 (-9) | 1 - 2 | SL Benfica1987 → 1996 (+9) | 33 / 29 / 38 % |
| 1986/87 | 1986/10/05 | Primeira Liga![]() |
SL Benfica1976 → 1980 (+4) | 1 - 0 | Vitória Guimarães1820 → 1816 (-4) | 64 / 21 / 15 % |
| 1985/86 | 1986/01/19 | Primeira Liga![]() |
SL Benfica1966 → 1970 (+4) | 3 - 1 | Vitória Guimarães1763 → 1759 (-4) | 69 / 19 / 12 % |
| 1985/86 | 1985/09/07 | Primeira Liga![]() |
Vitória Guimarães1675 → 1690 (+15) | 2 - 1 | SL Benfica1949 → 1934 (-15) | 20 / 25 / 55 % |
| 1984/85 | 1985/03/31 | Primeira Liga![]() |
SL Benfica1942 → 1934 (-8) | 0 - 0 | Vitória Guimarães1665 → 1673 (+8) | 76 / 16 / 9 % |
| 1984/85 | 1984/10/28 | Primeira Liga![]() |
Vitória Guimarães1716 → 1706 (-10) | 1 - 4 | SL Benfica1968 → 1978 (+10) | 22 / 26 / 53 % |
| 1983/84 | 1984/05/06 | Primeira Liga![]() |
Vitória Guimarães1706 → 1733 (+27) | 4 - 1 | SL Benfica2012 → 1985 (-27) | 18 / 23 / 59 % |
| 1983/84 | 1984/01/07 | Primeira Liga![]() |
SL Benfica2042 → 2047 (+5) | 8 - 0 | Vitória Guimarães1762 → 1757 (-5) | 76 / 16 / 9 % |
| 1982/83 | 1983/03/06 | Primeira Liga![]() |
Vitória Guimarães1768 → 1772 (+4) | 0 - 0 | SL Benfica2035 → 2031 (-4) | 21 / 25 / 54 % |
| 1982/83 | 1982/10/24 | Primeira Liga![]() |
SL Benfica2018 → 2020 (+2) | 1 - 0 | Vitória Guimarães1764 → 1762 (-2) | 74 / 17 / 10 % |
| 1981/82 | 1982/02/08 | Primeira Liga![]() |
Vitória Guimarães1751 → 1764 (+13) | 1 - 0 | SL Benfica1976 → 1963 (-13) | 24 / 27 / 49 % |
| 1981/82 | 1981/09/13 | Primeira Liga![]() |
SL Benfica1985 → 1987 (+2) | 1 - 0 | Vitória Guimarães1745 → 1743 (-2) | 73 / 17 / 10 % |
| 1980/81 | 1981/04/12 | Primeira Liga![]() |
Vitória Guimarães1710 → 1715 (+5) | 0 - 0 | SL Benfica2003 → 1998 (-5) | 19 / 24 / 57 % |
| 1980/81 | 1980/11/23 | Primeira Liga![]() |
SL Benfica1993 → 1997 (+4) | 2 - 0 | Vitória Guimarães1752 → 1748 (-4) | 73 / 17 / 10 % |
| 1979/80 | 1980/03/02 | Primeira Liga![]() |
Vitória Guimarães1721 → 1726 (+5) | 0 - 0 | SL Benfica1995 → 1990 (-5) | 20 / 25 / 55 % |
| 1979/80 | 1979/09/23 | Primeira Liga![]() |
SL Benfica2014 → 2018 (+4) | 4 - 0 | Vitória Guimarães1722 → 1718 (-4) | 77 / 15 / 8 % |
| 1978/79 | 1979/05/13 | Primeira Liga![]() |
SL Benfica2034 → 2036 (+2) | 3 - 2 | Vitória Guimarães1747 → 1745 (-2) | 76 / 15 / 8 % |
| 1978/79 | 1978/12/03 | Primeira Liga![]() |
Vitória Guimarães1734 → 1729 (-5) | 1 - 2 | SL Benfica2016 → 2021 (+5) | 20 / 24 / 56 % |
| 1977/78 | 1978/02/26 | Primeira Liga![]() |
SL Benfica2048 → 2051 (+3) | 2 - 0 | Vitória Guimarães1756 → 1753 (-3) | 77 / 15 / 8 % |
| 1977/78 | 1977/09/18 | Primeira Liga![]() |
Vitória Guimarães1742 → 1737 (-5) | 0 - 1 | SL Benfica2031 → 2036 (+5) | 19 / 24 / 57 % |
| 1976/77 | 1977/04/17 | Primeira Liga![]() |
Vitória Guimarães1751 → 1756 (+5) | 1 - 1 | SL Benfica2023 → 2018 (-5) | 20 / 25 / 55 % |
| 1976/77 | 1976/11/21 | Primeira Liga![]() |
SL Benfica1976 → 1979 (+3) | 1 - 0 | Vitória Guimarães1770 → 1767 (-3) | 69 / 19 / 12 % |
| 1975/76 | 1976/04/04 | Primeira Liga![]() |
Vitória Guimarães1844 → 1829 (-15) | 0 - 3 | SL Benfica2004 → 2019 (+15) | 30 / 29 / 42 % |
| 1975/76 | 1975/12/07 | Primeira Liga![]() |
SL Benfica2001 → 2006 (+5) | 2 - 0 | Vitória Guimarães1813 → 1808 (-5) | 68 / 19 / 13 % |
| 1974/75 | 1975/03/02 | Primeira Liga![]() |
Vitória Guimarães1801 → 1795 (-6) | 0 - 1 | SL Benfica2063 → 2069 (+6) | 21 / 25 / 54 % |
| 1974/75 | 1974/11/03 | Primeira Liga![]() |
SL Benfica2053 → 2057 (+4) | 3 - 0 | Vitória Guimarães1796 → 1792 (-4) | 74 / 16 / 9 % |
| 1973/74 | 1974/03/17 | Primeira Liga![]() |
SL Benfica2050 → 2054 (+4) | 5 - 1 | Vitória Guimarães1769 → 1765 (-4) | 76 / 16 / 8 % |
| 1973/74 | 1973/11/18 | Primeira Liga![]() |
Vitória Guimarães1749 → 1755 (+6) | 0 - 0 | SL Benfica2088 → 2082 (-6) | 16 / 21 / 63 % |
| 1972/73 | 1973/05/13 | Primeira Liga![]() |
SL Benfica2132 → 2135 (+3) | 8 - 0 | Vitória Guimarães1752 → 1749 (-3) | 82 / 13 / 5 % |
| 1972/73 | 1972/11/26 | Primeira Liga![]() |
Vitória Guimarães1745 → 1741 (-4) | 1 - 2 | SL Benfica2092 → 2096 (+4) | 15 / 21 / 64 % |
| 1971/72 | 1972/05/14 | Primeira Liga![]() |
Vitória Guimarães1745 → 1739 (-6) | 1 - 3 | SL Benfica2091 → 2097 (+6) | 15 / 21 / 64 % |
| 1971/72 | 1971/12/26 | Primeira Liga![]() |
SL Benfica2073 → 2075 (+2) | 3 - 0 | Vitória Guimarães1705 → 1703 (-2) | 82 / 13 / 6 % |
| 1970/71 | 1971/01/10 | Primeira Liga![]() |
SL Benfica1996 → 1998 (+2) | 1 - 0 | Vitória Guimarães1743 → 1741 (-2) | 74 / 17 / 10 % |
| 1970/71 | 1970/10/04 | Primeira Liga![]() |
Vitória Guimarães1808 → 1811 (+3) | 0 - 0 | SL Benfica2013 → 2010 (-3) | 26 / 27 / 47 % |
| 1969/70 | 1970/01/18 | Primeira Liga![]() |
Vitória Guimarães1822 → 1834 (+12) | 2 - 1 | SL Benfica2009 → 1997 (-12) | 27 / 28 / 45 % |
| 1969/70 | 1969/09/14 | Primeira Liga![]() |
SL Benfica1969 → 1979 (+10) | 5 - 0 | Vitória Guimarães1875 → 1865 (-10) | 57 / 24 / 19 % |
| 1968/69 | 1969/03/16 | Primeira Liga![]() |
Vitória Guimarães1860 → 1876 (+16) | 2 - 0 | SL Benfica1988 → 1972 (-16) | 33 / 29 / 38 % |
| 1968/69 | 1968/11/17 | Primeira Liga![]() |
SL Benfica2035 → 2028 (-7) | 0 - 0 | Vitória Guimarães1822 → 1829 (+7) | 70 / 18 / 12 % |
| 1967/68 | 1968/02/04 | Primeira Liga![]() |
Vitória Guimarães1816 → 1803 (-13) | 0 - 4 | SL Benfica2025 → 2038 (+13) | 25 / 27 / 47 % |
| 1967/68 | 1967/09/10 | Primeira Liga![]() |
SL Benfica2046 → 2049 (+3) | 2 - 1 | Vitória Guimarães1811 → 1808 (-3) | 72 / 17 / 10 % |
| 1966/67 | 1967/02/05 | Primeira Liga![]() |
SL Benfica2017 → 2024 (+7) | 7 - 0 | Vitória Guimarães1835 → 1828 (-7) | 67 / 20 / 13 % |
| 1966/67 | 1966/09/18 | Primeira Liga![]() |
Vitória Guimarães1837 → 1830 (-7) | 0 - 1 | SL Benfica2059 → 2066 (+7) | 24 / 27 / 49 % |
| 1965/66 | 1966/03/13 | Primeira Liga![]() |
Vitória Guimarães1822 → 1836 (+14) | 3 - 2 | SL Benfica2070 → 2056 (-14) | 22 / 26 / 52 % |
| 1965/66 | 1965/12/12 | Primeira Liga![]() |
SL Benfica2083 → 2087 (+4) | 4 - 2 | Vitória Guimarães1856 → 1852 (-4) | 71 / 18 / 11 % |
| 1964/65 | 1965/05/09 | Primeira Liga![]() |
Vitória Guimarães1820 → 1816 (-4) | 1 - 2 | SL Benfica2138 → 2142 (+4) | 17 / 22 / 60 % |
| 1964/65 | 1965/01/10 | Primeira Liga![]() |
SL Benfica2132 → 2136 (+4) | 4 - 0 | Vitória Guimarães1847 → 1843 (-4) | 76 / 15 / 8 % |
| 1963/64 | 1964/03/08 | Primeira Liga![]() |
Vitória Guimarães1818 → 1809 (-9) | 1 - 4 | SL Benfica2104 → 2113 (+9) | 19 / 24 / 57 % |
| 1963/64 | 1963/12/08 | Primeira Liga![]() |
SL Benfica2085 → 2087 (+2) | 2 - 1 | Vitória Guimarães1793 → 1791 (-2) | 77 / 15 / 8 % |
| 1962/63 | 1963/04/07 | Primeira Liga![]() |
SL Benfica2126 → 2129 (+3) | 6 - 2 | Vitória Guimarães1773 → 1770 (-3) | 81 / 13 / 6 % |
| 1962/63 | 1963/01/06 | Primeira Liga![]() |
Vitória Guimarães1731 → 1727 (-4) | 3 - 4 | SL Benfica2089 → 2093 (+4) | 15 / 20 / 65 % |
| 1961/62 | 1962/05/13 | Primeira Liga![]() |
Vitória Guimarães1723 → 1730 (+7) | 2 - 2 | SL Benfica2108 → 2101 (-7) | 13 / 19 / 68 % |
| 1961/62 | 1961/12/24 | Primeira Liga![]() |
SL Benfica2100 → 2101 (+1) | 1 - 0 | Vitória Guimarães1725 → 1724 (-1) | 82 / 13 / 5 % |
| 1960/61 | 1961/01/22 | Primeira Liga![]() |
Vitória Guimarães1754 → 1770 (+16) | 2 - 1 | SL Benfica2113 → 2097 (-16) | 15 / 20 / 65 % |
| 1960/61 | 1960/11/06 | Primeira Liga![]() |
SL Benfica2084 → 2087 (+3) | 4 - 0 | Vitória Guimarães1741 → 1738 (-3) | 80 / 14 / 6 % |
| 1959/60 | 1960/02/14 | Primeira Liga![]() |
SL Benfica2053 → 2056 (+3) | 4 - 1 | Vitória Guimarães1751 → 1748 (-3) | 78 / 15 / 8 % |
| 1959/60 | 1959/10/18 | Primeira Liga![]() |
Vitória Guimarães1750 → 1755 (+5) | 1 - 1 | SL Benfica2033 → 2028 (-5) | 20 / 24 / 56 % |
| 1958/59 | 1958/12/28 | Primeira Liga![]() |
Vitória Guimarães1728 → 1743 (+15) | 2 - 1 | SL Benfica2017 → 2002 (-15) | 19 / 24 / 57 % |
| 1958/59 | 1958/09/14 | Primeira Liga![]() |
SL Benfica1969 → 1972 (+3) | 7 - 0 | Vitória Guimarães1613 → 1610 (-3) | 81 / 13 / 6 % |
