62% home win
22% draw
16% away win
Head-to-head before 2011/01/03
31Sporting Braga
18draws
40Vitória Guimarães
| Competition | P | W | D | L | Goals | ⌀ Sporting Braga | ⌀ Vitória Guimarães | ⌀ Elo | ∑ Elo |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Total | 89 | 31 | 18 | 40 | 101:125 | 1704 | 1744 | 0 | -18 |
Primeira Liga![]() |
87 | 30 | 17 | 40 | 97:122 | 1704 | 1745 | 0 | -26 |
Portugal Cup![]() |
2 | 1 | 1 | 0 | 4:3 | 1725 | 1703 | +4 | +8 |
Rating comparison
Sporting BragaVitória Guimarães
Previous meetings
| Season | Date | Competition | Home | Result | Away | Probabilities |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2010/11 | 2010/11/13 | Primeira Liga![]() |
Vitória Guimarães1781 → 1792 (+11) | 2 - 1 | Sporting Braga1905 → 1894 (-11) | 33 / 29 / 38 % |
| 2009/10 | 2010/04/02 | Primeira Liga![]() |
Sporting Braga1905 → 1909 (+4) | 3 - 2 | Vitória Guimarães1767 → 1763 (-4) | 62 / 22 / 16 % |
| 2009/10 | 2009/11/07 | Primeira Liga![]() |
Vitória Guimarães1710 → 1723 (+13) | 1 - 0 | Sporting Braga1906 → 1893 (-13) | 26 / 28 / 46 % |
| 2008/09 | 2009/03/02 | Primeira Liga![]() |
Sporting Braga1872 → 1876 (+4) | 1 - 0 | Vitória Guimarães1742 → 1738 (-4) | 61 / 22 / 16 % |
| 2008/09 | 2008/10/06 | Primeira Liga![]() |
Vitória Guimarães1778 → 1776 (-2) | 0 - 0 | Sporting Braga1816 → 1818 (+2) | 42 / 29 / 29 % |
| 2007/08 | 2008/02/29 | Primeira Liga![]() |
Sporting Braga1775 → 1772 (-3) | 0 - 0 | Vitória Guimarães1749 → 1752 (+3) | 49 / 27 / 24 % |
| 2007/08 | 2007/09/30 | Primeira Liga![]() |
Vitória Guimarães1731 → 1740 (+9) | 1 - 0 | Sporting Braga1782 → 1773 (-9) | 40 / 29 / 31 % |
| 2005/06 | 2006/01/29 | Primeira Liga![]() |
Sporting Braga1791 → 1795 (+4) | 1 - 0 | Vitória Guimarães1671 → 1667 (-4) | 60 / 23 / 17 % |
| 2005/06 | 2005/09/09 | Primeira Liga![]() |
Vitória Guimarães1717 → 1701 (-16) | 0 - 2 | Sporting Braga1784 → 1800 (+16) | 39 / 29 / 32 % |
| 2004/05 | 2005/02/04 | Primeira Liga![]() |
Vitória Guimarães1687 → 1697 (+10) | 1 - 0 | Sporting Braga1794 → 1784 (-10) | 35 / 29 / 36 % |
| 2004/05 | 2004/09/21 | Primeira Liga![]() |
Sporting Braga1712 → 1718 (+6) | 1 - 0 | Vitória Guimarães1665 → 1659 (-6) | 52 / 26 / 22 % |
| 2003/04 | 2004/04/26 | Primeira Liga![]() |
Vitória Guimarães1649 → 1658 (+9) | 1 - 0 | Sporting Braga1701 → 1692 (-9) | 40 / 29 / 31 % |
| 2003/04 | 2003/12/21 | Primeira Liga![]() |
Sporting Braga1695 → 1701 (+6) | 2 - 1 | Vitória Guimarães1638 → 1632 (-6) | 53 / 26 / 21 % |
| 2002/03 | 2003/03/23 | Primeira Liga![]() |
Vitória Guimarães1699 → 1695 (-4) | 1 - 1 | Sporting Braga1660 → 1664 (+4) | 51 / 26 / 23 % |
| 2002/03 | 2002/11/02 | Primeira Liga![]() |
Sporting Braga1698 → 1678 (-20) | 2 - 4 | Vitória Guimarães1685 → 1705 (+20) | 48 / 27 / 25 % |
| 2001/02 | 2002/02/02 | Primeira Liga![]() |
Sporting Braga1760 → 1756 (-4) | 0 - 0 | Vitória Guimarães1704 → 1708 (+4) | 53 / 26 / 22 % |
| 2001/02 | 2001/12/18 | Portugal Cup![]() |
Sporting Braga1729 → 1735 (+6) | 2 - 1 | Vitória Guimarães1698 → 1692 (-6) | 50 / 27 / 23 % |
| 2001/02 | 2001/12/12 | Portugal Cup![]() |
Vitória Guimarães1708 → 1706 (-2) | 2 - 2 | Sporting Braga1720 → 1722 (+2) | 45 / 28 / 27 % |
| 2001/02 | 2001/09/10 | Primeira Liga![]() |
Vitória Guimarães1676 → 1684 (+8) | 2 - 1 | Sporting Braga1719 → 1711 (-8) | 41 / 29 / 30 % |
| 2000/01 | 2001/01/20 | Primeira Liga![]() |
Vitória Guimarães1671 → 1670 (-1) | 0 - 0 | Sporting Braga1739 → 1740 (+1) | 39 / 29 / 32 % |
| 2000/01 | 2000/08/19 | Primeira Liga![]() |
Sporting Braga1710 → 1717 (+7) | 1 - 0 | Vitória Guimarães1706 → 1699 (-7) | 47 / 28 / 26 % |
| 1999/00 | 2000/03/04 | Primeira Liga![]() |
Vitória Guimarães1783 → 1788 (+5) | 1 - 0 | Sporting Braga1684 → 1679 (-5) | 58 / 24 / 18 % |
| 1999/00 | 1999/10/17 | Primeira Liga![]() |
Sporting Braga1669 → 1654 (-15) | 2 - 4 | Vitória Guimarães1774 → 1789 (+15) | 35 / 29 / 36 % |
| 1998/99 | 1999/02/06 | Primeira Liga![]() |
Sporting Braga1686 → 1695 (+9) | 2 - 1 | Vitória Guimarães1740 → 1731 (-9) | 40 / 29 / 31 % |
| 1998/99 | 1998/09/21 | Primeira Liga![]() |
Vitória Guimarães1756 → 1769 (+13) | 5 - 1 | Sporting Braga1750 → 1737 (-13) | 47 / 28 / 25 % |
| 1997/98 | 1998/02/14 | Primeira Liga![]() |
Vitória Guimarães1784 → 1790 (+6) | 1 - 0 | Sporting Braga1750 → 1744 (-6) | 50 / 27 / 23 % |
| 1997/98 | 1997/09/21 | Primeira Liga![]() |
Sporting Braga1723 → 1732 (+9) | 3 - 2 | Vitória Guimarães1793 → 1784 (-9) | 38 / 29 / 32 % |
| 1996/97 | 1997/06/15 | Primeira Liga![]() |
Vitória Guimarães1789 → 1784 (-5) | 0 - 0 | Sporting Braga1717 → 1722 (+5) | 55 / 25 / 20 % |
| 1996/97 | 1997/01/26 | Primeira Liga![]() |
Sporting Braga1695 → 1679 (-16) | 0 - 2 | Vitória Guimarães1766 → 1782 (+16) | 38 / 29 / 32 % |
| 1995/96 | 1996/05/12 | Primeira Liga![]() |
Sporting Braga1651 → 1673 (+22) | 4 - 0 | Vitória Guimarães1812 → 1790 (-22) | 29 / 29 / 42 % |
| 1995/96 | 1996/01/07 | Primeira Liga![]() |
Vitória Guimarães1726 → 1722 (-4) | 1 - 1 | Sporting Braga1670 → 1674 (+4) | 53 / 26 / 22 % |
| 1994/95 | 1995/02/19 | Primeira Liga![]() |
Vitória Guimarães1723 → 1731 (+8) | 4 - 2 | Sporting Braga1640 → 1632 (-8) | 56 / 24 / 20 % |
| 1994/95 | 1994/09/17 | Primeira Liga![]() |
Sporting Braga1629 → 1642 (+13) | 3 - 1 | Vitória Guimarães1689 → 1676 (-13) | 39 / 29 / 31 % |
| 1993/94 | 1994/02/13 | Primeira Liga![]() |
Vitória Guimarães1692 → 1688 (-4) | 0 - 0 | Sporting Braga1648 → 1652 (+4) | 51 / 26 / 22 % |
| 1993/94 | 1993/08/29 | Primeira Liga![]() |
Sporting Braga1648 → 1646 (-2) | 0 - 0 | Vitória Guimarães1688 → 1690 (+2) | 42 / 29 / 30 % |
| 1992/93 | 1993/04/04 | Primeira Liga![]() |
Sporting Braga1630 → 1619 (-11) | 0 - 1 | Vitória Guimarães1684 → 1695 (+11) | 40 / 29 / 31 % |
| 1992/93 | 1992/10/24 | Primeira Liga![]() |
Vitória Guimarães1691 → 1697 (+6) | 1 - 0 | Sporting Braga1648 → 1642 (-6) | 51 / 26 / 23 % |
| 1991/92 | 1992/01/26 | Primeira Liga![]() |
Sporting Braga1628 → 1637 (+9) | 2 - 1 | Vitória Guimarães1702 → 1693 (-9) | 38 / 29 / 33 % |
| 1991/92 | 1991/08/24 | Primeira Liga![]() |
Vitória Guimarães1678 → 1685 (+7) | 2 - 1 | Sporting Braga1667 → 1660 (-7) | 48 / 27 / 25 % |
| 1990/91 | 1991/04/28 | Primeira Liga![]() |
Vitória Guimarães1664 → 1660 (-4) | 0 - 0 | Sporting Braga1631 → 1635 (+4) | 50 / 27 / 23 % |
| 1990/91 | 1990/12/09 | Primeira Liga![]() |
Sporting Braga1599 → 1599 (0) | 0 - 0 | Vitória Guimarães1704 → 1704 (0) | 35 / 29 / 36 % |
| 1989/90 | 1990/02/25 | Primeira Liga![]() |
Sporting Braga1704 → 1687 (-17) | 1 - 3 | Vitória Guimarães1768 → 1785 (+17) | 39 / 29 / 32 % |
| 1989/90 | 1989/09/24 | Primeira Liga![]() |
Vitória Guimarães1686 → 1697 (+11) | 2 - 0 | Sporting Braga1680 → 1669 (-11) | 47 / 28 / 25 % |
| 1988/89 | 1989/02/18 | Primeira Liga![]() |
Vitória Guimarães1719 → 1728 (+9) | 2 - 0 | Sporting Braga1683 → 1674 (-9) | 50 / 26 / 23 % |
| 1988/89 | 1988/10/01 | Primeira Liga![]() |
Sporting Braga1645 → 1656 (+11) | 2 - 0 | Vitória Guimarães1658 → 1647 (-11) | 45 / 28 / 27 % |
| 1987/88 | 1988/06/02 | Primeira Liga![]() |
Vitória Guimarães1691 → 1687 (-4) | 1 - 1 | Sporting Braga1642 → 1646 (+4) | 52 / 26 / 22 % |
| 1987/88 | 1988/01/24 | Primeira Liga![]() |
Sporting Braga1638 → 1639 (+1) | 2 - 2 | Vitória Guimarães1785 → 1784 (-1) | 31 / 29 / 40 % |
| 1986/87 | 1987/01/04 | Primeira Liga![]() |
Vitória Guimarães1874 → 1879 (+5) | 4 - 0 | Sporting Braga1650 → 1645 (-5) | 71 / 18 / 11 % |
| 1986/87 | 1986/08/23 | Primeira Liga![]() |
Sporting Braga1676 → 1666 (-10) | 0 - 1 | Vitória Guimarães1769 → 1779 (+10) | 36 / 29 / 35 % |
| 1985/86 | 1986/02/23 | Primeira Liga![]() |
Vitória Guimarães1763 → 1770 (+7) | 5 - 3 | Sporting Braga1661 → 1654 (-7) | 58 / 24 / 18 % |
| 1985/86 | 1985/10/27 | Primeira Liga![]() |
Sporting Braga1674 → 1682 (+8) | 1 - 0 | Vitória Guimarães1715 → 1707 (-8) | 42 / 29 / 30 % |
| 1984/85 | 1985/02/16 | Primeira Liga![]() |
Sporting Braga1721 → 1717 (-4) | 1 - 1 | Vitória Guimarães1678 → 1682 (+4) | 51 / 26 / 23 % |
| 1984/85 | 1984/09/23 | Primeira Liga![]() |
Vitória Guimarães1721 → 1709 (-12) | 0 - 1 | Sporting Braga1745 → 1757 (+12) | 43 / 28 / 28 % |
| 1983/84 | 1984/04/29 | Primeira Liga![]() |
Sporting Braga1730 → 1742 (+12) | 3 - 0 | Vitória Guimarães1718 → 1706 (-12) | 48 / 27 / 25 % |
| 1983/84 | 1983/12/18 | Primeira Liga![]() |
Vitória Guimarães1753 → 1762 (+9) | 2 - 0 | Sporting Braga1698 → 1689 (-9) | 53 / 26 / 22 % |
| 1982/83 | 1983/01/09 | Primeira Liga![]() |
Vitória Guimarães1778 → 1784 (+6) | 1 - 0 | Sporting Braga1712 → 1706 (-6) | 54 / 25 / 21 % |
| 1982/83 | 1982/08/22 | Primeira Liga![]() |
Sporting Braga1658 → 1648 (-10) | 1 - 2 | Vitória Guimarães1771 → 1781 (+10) | 34 / 29 / 37 % |
| 1981/82 | 1982/04/19 | Primeira Liga![]() |
Sporting Braga1665 → 1681 (+16) | 2 - 0 | Vitória Guimarães1777 → 1761 (-16) | 34 / 29 / 37 % |
| 1981/82 | 1982/01/04 | Primeira Liga![]() |
Vitória Guimarães1744 → 1740 (-4) | 0 - 0 | Sporting Braga1703 → 1707 (+4) | 51 / 26 / 23 % |
| 1980/81 | 1981/04/05 | Primeira Liga![]() |
Sporting Braga1685 → 1700 (+15) | 3 - 0 | Vitória Guimarães1725 → 1710 (-15) | 42 / 29 / 30 % |
| 1980/81 | 1980/11/09 | Primeira Liga![]() |
Vitória Guimarães1740 → 1752 (+12) | 5 - 0 | Sporting Braga1692 → 1680 (-12) | 52 / 26 / 22 % |
| 1979/80 | 1980/02/10 | Primeira Liga![]() |
Vitória Guimarães1696 → 1711 (+15) | 3 - 0 | Sporting Braga1749 → 1734 (-15) | 40 / 29 / 31 % |
| 1979/80 | 1979/09/09 | Primeira Liga![]() |
Sporting Braga1796 → 1801 (+5) | 2 - 1 | Vitória Guimarães1719 → 1714 (-5) | 55 / 25 / 20 % |
| 1978/79 | 1979/05/27 | Primeira Liga![]() |
Vitória Guimarães1745 → 1733 (-12) | 0 - 1 | Sporting Braga1773 → 1785 (+12) | 43 / 29 / 28 % |
| 1978/79 | 1978/12/10 | Primeira Liga![]() |
Sporting Braga1780 → 1789 (+9) | 2 - 0 | Vitória Guimarães1729 → 1720 (-9) | 52 / 26 / 22 % |
| 1977/78 | 1978/03/19 | Primeira Liga![]() |
Sporting Braga1779 → 1785 (+6) | 1 - 0 | Vitória Guimarães1749 → 1743 (-6) | 50 / 27 / 24 % |
| 1977/78 | 1977/10/16 | Primeira Liga![]() |
Vitória Guimarães1754 → 1760 (+6) | 2 - 1 | Sporting Braga1714 → 1708 (-6) | 51 / 26 / 23 % |
| 1976/77 | 1977/02/13 | Primeira Liga![]() |
Vitória Guimarães1754 → 1760 (+6) | 1 - 0 | Sporting Braga1694 → 1688 (-6) | 53 / 25 / 21 % |
| 1976/77 | 1976/09/19 | Primeira Liga![]() |
Sporting Braga1682 → 1700 (+18) | 4 - 1 | Vitória Guimarães1793 → 1775 (-18) | 34 / 29 / 36 % |
| 1975/76 | 1976/01/25 | Primeira Liga![]() |
Sporting Braga1619 → 1622 (+3) | 0 - 0 | Vitória Guimarães1828 → 1825 (-3) | 25 / 27 / 47 % |
| 1975/76 | 1975/09/21 | Primeira Liga![]() |
Vitória Guimarães1820 → 1803 (-17) | 1 - 2 | Sporting Braga1640 → 1657 (+17) | 67 / 20 / 13 % |
| 1969/70 | 1970/03/15 | Primeira Liga![]() |
Vitória Guimarães1825 → 1829 (+4) | 2 - 0 | Sporting Braga1622 → 1618 (-4) | 69 / 19 / 12 % |
| 1969/70 | 1969/11/22 | Primeira Liga![]() |
Sporting Braga1658 → 1670 (+12) | 2 - 1 | Vitória Guimarães1837 → 1825 (-12) | 28 / 28 / 44 % |
| 1968/69 | 1969/03/30 | Primeira Liga![]() |
Vitória Guimarães1865 → 1871 (+6) | 5 - 0 | Sporting Braga1671 → 1665 (-6) | 68 / 19 / 13 % |
| 1968/69 | 1968/12/01 | Primeira Liga![]() |
Sporting Braga1688 → 1689 (+1) | 0 - 0 | Vitória Guimarães1837 → 1836 (-1) | 31 / 29 / 40 % |
| 1967/68 | 1968/05/05 | Primeira Liga![]() |
Vitória Guimarães1779 → 1788 (+9) | 2 - 0 | Sporting Braga1718 → 1709 (-9) | 53 / 25 / 21 % |
| 1967/68 | 1968/01/07 | Primeira Liga![]() |
Sporting Braga1668 → 1659 (-9) | 0 - 1 | Vitória Guimarães1803 → 1812 (+9) | 32 / 29 / 39 % |
| 1966/67 | 1967/04/23 | Primeira Liga![]() |
Vitória Guimarães1810 → 1815 (+5) | 2 - 1 | Sporting Braga1738 → 1733 (-5) | 55 / 25 / 20 % |
| 1966/67 | 1966/12/18 | Primeira Liga![]() |
Sporting Braga1775 → 1764 (-11) | 2 - 3 | Vitória Guimarães1824 → 1835 (+11) | 41 / 29 / 30 % |
| 1965/66 | 1966/04/24 | Primeira Liga![]() |
Sporting Braga1672 → 1659 (-13) | 3 - 5 | Vitória Guimarães1820 → 1833 (+13) | 31 / 29 / 40 % |
| 1965/66 | 1965/12/26 | Primeira Liga![]() |
Vitória Guimarães1858 → 1863 (+5) | 6 - 2 | Sporting Braga1652 → 1647 (-5) | 69 / 19 / 12 % |
| 1964/65 | 1965/04/04 | Primeira Liga![]() |
Vitória Guimarães1836 → 1819 (-17) | 2 - 3 | Sporting Braga1634 → 1651 (+17) | 69 / 19 / 12 % |
| 1964/65 | 1964/12/27 | Primeira Liga![]() |
Sporting Braga1685 → 1697 (+12) | 1 - 0 | Vitória Guimarães1853 → 1841 (-12) | 29 / 29 / 43 % |
| 1960/61 | 1961/04/30 | Primeira Liga![]() |
Sporting Braga1651 → 1661 (+10) | 2 - 1 | Vitória Guimarães1768 → 1758 (-10) | 34 / 29 / 37 % |
| 1960/61 | 1960/12/11 | Primeira Liga![]() |
Vitória Guimarães1706 → 1717 (+11) | 4 - 1 | Sporting Braga1680 → 1669 (-11) | 49 / 27 / 24 % |
| 1959/60 | 1960/04/14 | Primeira Liga![]() |
Sporting Braga1676 → 1694 (+18) | 5 - 0 | Vitória Guimarães1735 → 1717 (-18) | 40 / 29 / 31 % |
| 1959/60 | 1959/12/20 | Primeira Liga![]() |
Vitória Guimarães1786 → 1791 (+5) | 1 - 0 | Sporting Braga1677 → 1672 (-5) | 59 / 23 / 18 % |
| 1958/59 | 1959/01/18 | Primeira Liga![]() |
Sporting Braga1687 → 1700 (+13) | 3 - 1 | Vitória Guimarães1743 → 1730 (-13) | 40 / 29 / 31 % |
| 1958/59 | 1958/10/05 | Primeira Liga![]() |
Vitória Guimarães1649 → 1663 (+14) | 3 - 1 | Sporting Braga1720 → 1706 (-14) | 38 / 29 / 32 % |
