19% home win
24% draw
56% away win
Head-to-head before 2023/01/29
10SV Zulte Waregem
9draws
29Club Brugge KV
| Competition | P | W | D | L | Goals | ⌀ SV Zulte Waregem | ⌀ Club Brugge KV | ⌀ Elo | ∑ Elo |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Total | 48 | 10 | 9 | 29 | 53:103 | 1729 | 1890 | -1 | -24 |
Eerste Klasse A![]() |
45 | 10 | 8 | 27 | 49:97 | 1728 | 1885 | 0 | -19 |
Belgian Cup![]() |
3 | 0 | 1 | 2 | 4:6 | 1747 | 1974 | -2 | -5 |
Rating comparison
SV Zulte WaregemClub Brugge KV
Previous meetings
| Season | Date | Competition | Home | Result | Away | Probabilities |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2022/23 | 2022/08/05 | Eerste Klasse A![]() |
Club Brugge KV1971 → 1962 (-9) | 1 - 1 | SV Zulte Waregem1625 → 1634 (+9) | 80 / 13 / 6 % |
| 2021/22 | 2021/12/12 | Eerste Klasse A![]() |
Club Brugge KV1921 → 1925 (+4) | 3 - 0 | SV Zulte Waregem1660 → 1656 (-4) | 74 / 16 / 9 % |
| 2021/22 | 2021/08/15 | Eerste Klasse A![]() |
SV Zulte Waregem1695 → 1684 (-11) | 0 - 4 | Club Brugge KV1948 → 1959 (+11) | 22 / 26 / 53 % |
| 2020/21 | 2021/03/07 | Eerste Klasse A![]() |
Club Brugge KV2001 → 2005 (+4) | 3 - 0 | SV Zulte Waregem1721 → 1717 (-4) | 76 / 16 / 9 % |
| 2020/21 | 2020/09/20 | Eerste Klasse A![]() |
SV Zulte Waregem1705 → 1693 (-12) | 0 - 6 | Club Brugge KV1972 → 1984 (+12) | 21 / 25 / 54 % |
| 2019/20 | 2020/02/05 | Belgian Cup![]() |
SV Zulte Waregem1764 → 1758 (-6) | 1 - 2 | Club Brugge KV1994 → 2000 (+6) | 24 / 27 / 50 % |
| 2019/20 | 2020/01/22 | Belgian Cup![]() |
Club Brugge KV2003 → 1995 (-8) | 1 - 1 | SV Zulte Waregem1754 → 1762 (+8) | 73 / 17 / 10 % |
| 2019/20 | 2019/12/26 | Eerste Klasse A![]() |
Club Brugge KV1991 → 1996 (+5) | 4 - 0 | SV Zulte Waregem1779 → 1774 (-5) | 70 / 18 / 12 % |
| 2019/20 | 2019/10/30 | Eerste Klasse A![]() |
SV Zulte Waregem1758 → 1749 (-9) | 0 - 2 | Club Brugge KV1996 → 2005 (+9) | 23 / 26 / 51 % |
| 2018/19 | 2018/11/23 | Eerste Klasse A![]() |
Club Brugge KV1936 → 1910 (-26) | 1 - 3 | SV Zulte Waregem1721 → 1747 (+26) | 70 / 18 / 11 % |
| 2018/19 | 2018/08/31 | Eerste Klasse A![]() |
SV Zulte Waregem1771 → 1757 (-14) | 2 - 5 | Club Brugge KV1937 → 1951 (+14) | 29 / 29 / 42 % |
| 2017/18 | 2017/11/30 | Belgian Cup![]() |
SV Zulte Waregem1723 → 1716 (-7) | 2 - 3 | Club Brugge KV1926 → 1933 (+7) | 26 / 28 / 47 % |
| 2017/18 | 2017/11/26 | Eerste Klasse A![]() |
Club Brugge KV1923 → 1926 (+3) | 3 - 2 | SV Zulte Waregem1726 → 1723 (-3) | 69 / 19 / 12 % |
| 2017/18 | 2017/08/11 | Eerste Klasse A![]() |
SV Zulte Waregem1792 → 1782 (-10) | 1 - 2 | Club Brugge KV1895 → 1905 (+10) | 35 / 29 / 36 % |
| 2016/17 | 2017/05/01 | Eerste Klasse A![]() |
Club Brugge KV1876 → 1881 (+5) | 2 - 1 | SV Zulte Waregem1775 → 1770 (-5) | 58 / 24 / 18 % |
| 2016/17 | 2017/04/17 | Eerste Klasse A![]() |
SV Zulte Waregem1803 → 1802 (-1) | 2 - 2 | Club Brugge KV1874 → 1875 (+1) | 38 / 29 / 32 % |
| 2016/17 | 2017/02/24 | Eerste Klasse A![]() |
Club Brugge KV1893 → 1903 (+10) | 5 - 0 | SV Zulte Waregem1812 → 1802 (-10) | 56 / 25 / 20 % |
| 2016/17 | 2016/10/29 | Eerste Klasse A![]() |
SV Zulte Waregem1772 → 1773 (+1) | 0 - 0 | Club Brugge KV1894 → 1893 (-1) | 33 / 29 / 38 % |
| 2015/16 | 2016/05/19 | Eerste Klasse A![]() |
SV Zulte Waregem1701 → 1692 (-9) | 0 - 2 | Club Brugge KV1960 → 1969 (+9) | 21 / 25 / 53 % |
| 2015/16 | 2016/04/23 | Eerste Klasse A![]() |
Club Brugge KV1912 → 1918 (+6) | 5 - 0 | SV Zulte Waregem1707 → 1701 (-6) | 69 / 19 / 12 % |
| 2015/16 | 2015/11/21 | Eerste Klasse A![]() |
Club Brugge KV1887 → 1893 (+6) | 3 - 0 | SV Zulte Waregem1724 → 1718 (-6) | 65 / 21 / 14 % |
| 2015/16 | 2015/08/22 | Eerste Klasse A![]() |
SV Zulte Waregem1655 → 1678 (+23) | 2 - 0 | Club Brugge KV1946 → 1923 (-23) | 19 / 24 / 57 % |
| 2014/15 | 2014/12/07 | Eerste Klasse A![]() |
Club Brugge KV1980 → 1983 (+3) | 2 - 1 | SV Zulte Waregem1763 → 1760 (-3) | 71 / 18 / 11 % |
| 2014/15 | 2014/08/10 | Eerste Klasse A![]() |
SV Zulte Waregem1803 → 1804 (+1) | 1 - 1 | Club Brugge KV1929 → 1928 (-1) | 33 / 29 / 38 % |
| 2013/14 | 2014/05/18 | Eerste Klasse A![]() |
Club Brugge KV1894 → 1902 (+8) | 2 - 0 | SV Zulte Waregem1830 → 1822 (-8) | 54 / 25 / 21 % |
| 2013/14 | 2014/04/12 | Eerste Klasse A![]() |
SV Zulte Waregem1843 → 1852 (+9) | 2 - 1 | Club Brugge KV1898 → 1889 (-9) | 40 / 29 / 31 % |
| 2013/14 | 2014/03/08 | Eerste Klasse A![]() |
SV Zulte Waregem1808 → 1808 (0) | 1 - 1 | Club Brugge KV1899 → 1899 (0) | 36 / 29 / 34 % |
| 2013/14 | 2013/08/11 | Eerste Klasse A![]() |
Club Brugge KV1885 → 1881 (-4) | 1 - 1 | SV Zulte Waregem1822 → 1826 (+4) | 54 / 25 / 21 % |
| 2012/13 | 2013/05/16 | Eerste Klasse A![]() |
SV Zulte Waregem1817 → 1834 (+17) | 5 - 2 | Club Brugge KV1904 → 1887 (-17) | 37 / 29 / 34 % |
| 2012/13 | 2013/04/18 | Eerste Klasse A![]() |
Club Brugge KV1865 → 1851 (-14) | 3 - 4 | SV Zulte Waregem1808 → 1822 (+14) | 53 / 26 / 21 % |
| 2012/13 | 2013/03/09 | Eerste Klasse A![]() |
SV Zulte Waregem1820 → 1808 (-12) | 1 - 2 | Club Brugge KV1843 → 1855 (+12) | 44 / 28 / 28 % |
| 2012/13 | 2012/11/04 | Eerste Klasse A![]() |
Club Brugge KV1853 → 1837 (-16) | 0 - 1 | SV Zulte Waregem1728 → 1744 (+16) | 61 / 22 / 17 % |
| 2011/12 | 2011/12/26 | Eerste Klasse A![]() |
Club Brugge KV1862 → 1865 (+3) | 1 - 0 | SV Zulte Waregem1633 → 1630 (-3) | 72 / 18 / 11 % |
| 2011/12 | 2011/08/21 | Eerste Klasse A![]() |
SV Zulte Waregem1700 → 1701 (+1) | 1 - 1 | Club Brugge KV1851 → 1850 (-1) | 30 / 29 / 41 % |
| 2010/11 | 2011/02/12 | Eerste Klasse A![]() |
Club Brugge KV1803 → 1811 (+8) | 2 - 0 | SV Zulte Waregem1713 → 1705 (-8) | 57 / 24 / 19 % |
| 2010/11 | 2010/10/15 | Eerste Klasse A![]() |
SV Zulte Waregem1702 → 1692 (-10) | 2 - 3 | Club Brugge KV1813 → 1823 (+10) | 34 / 29 / 36 % |
| 2009/10 | 2010/05/05 | Eerste Klasse A![]() |
Club Brugge KV1828 → 1836 (+8) | 3 - 0 | SV Zulte Waregem1729 → 1721 (-8) | 58 / 24 / 18 % |
| 2009/10 | 2010/04/14 | Eerste Klasse A![]() |
SV Zulte Waregem1701 → 1719 (+18) | 2 - 0 | Club Brugge KV1863 → 1845 (-18) | 29 / 29 / 42 % |
| 2009/10 | 2010/02/07 | Eerste Klasse A![]() |
SV Zulte Waregem1757 → 1756 (-1) | 1 - 1 | Club Brugge KV1817 → 1818 (+1) | 39 / 29 / 31 % |
| 2009/10 | 2009/09/23 | Eerste Klasse A![]() |
Club Brugge KV1750 → 1760 (+10) | 3 - 1 | SV Zulte Waregem1717 → 1707 (-10) | 50 / 27 / 23 % |
| 2008/09 | 2009/01/25 | Eerste Klasse A![]() |
SV Zulte Waregem1669 → 1684 (+15) | 3 - 1 | Club Brugge KV1761 → 1746 (-15) | 36 / 29 / 34 % |
| 2008/09 | 2008/10/29 | Eerste Klasse A![]() |
Club Brugge KV1809 → 1815 (+6) | 2 - 0 | SV Zulte Waregem1664 → 1658 (-6) | 63 / 21 / 15 % |
| 2007/08 | 2008/04/05 | Eerste Klasse A![]() |
SV Zulte Waregem1634 → 1624 (-10) | 2 - 3 | Club Brugge KV1745 → 1755 (+10) | 34 / 29 / 36 % |
| 2007/08 | 2007/11/03 | Eerste Klasse A![]() |
Club Brugge KV1807 → 1810 (+3) | 1 - 0 | SV Zulte Waregem1617 → 1614 (-3) | 68 / 19 / 13 % |
| 2006/07 | 2007/04/28 | Eerste Klasse A![]() |
SV Zulte Waregem1621 → 1632 (+11) | 2 - 1 | Club Brugge KV1773 → 1762 (-11) | 30 / 29 / 41 % |
| 2006/07 | 2006/11/26 | Eerste Klasse A![]() |
Club Brugge KV1865 → 1871 (+6) | 4 - 1 | SV Zulte Waregem1695 → 1689 (-6) | 66 / 20 / 14 % |
| 2005/06 | 2006/04/07 | Eerste Klasse A![]() |
Club Brugge KV1845 → 1848 (+3) | 2 - 1 | SV Zulte Waregem1652 → 1649 (-3) | 68 / 19 / 13 % |
| 2005/06 | 2005/11/06 | Eerste Klasse A![]() |
SV Zulte Waregem1592 → 1608 (+16) | 2 - 1 | Club Brugge KV1928 → 1912 (-16) | 16 / 22 / 62 % |
