18% home win
23% draw
58% away win
Head-to-head before 1981/11/01
9Vitória Setúbal
10draws
29FC Porto
| Competition | P | W | D | L | Goals | ⌀ Vitória Setúbal | ⌀ FC Porto | ⌀ Elo | ∑ Elo |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Total | 48 | 9 | 10 | 29 | 48:91 | 1785 | 1939 | -1 | -51 |
Primeira Liga![]() |
48 | 9 | 10 | 29 | 48:91 | 1785 | 1939 | -1 | -51 |
Rating comparison
Vitória SetúbalFC Porto
Previous meetings
| Season | Date | Competition | Home | Result | Away | Probabilities |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1980/81 | 1981/01/25 | Primeira Liga![]() |
FC Porto1998 → 2001 (+3) | 3 - 0 | Vitória Setúbal1684 → 1681 (-3) | 78 / 14 / 7 % |
| 1980/81 | 1980/09/07 | Primeira Liga![]() |
Vitória Setúbal1658 → 1675 (+17) | 1 - 0 | FC Porto2044 → 2027 (-17) | 13 / 19 / 68 % |
| 1979/80 | 1980/02/24 | Primeira Liga![]() |
Vitória Setúbal1671 → 1666 (-5) | 0 - 2 | FC Porto2052 → 2057 (+5) | 13 / 19 / 67 % |
| 1979/80 | 1979/09/16 | Primeira Liga![]() |
FC Porto2027 → 2029 (+2) | 3 - 1 | Vitória Setúbal1704 → 1702 (-2) | 79 / 14 / 7 % |
| 1978/79 | 1979/01/07 | Primeira Liga![]() |
FC Porto1969 → 1972 (+3) | 5 - 1 | Vitória Setúbal1664 → 1661 (-3) | 78 / 15 / 8 % |
| 1978/79 | 1978/08/27 | Primeira Liga![]() |
Vitória Setúbal1672 → 1668 (-4) | 0 - 1 | FC Porto1999 → 2003 (+4) | 17 / 22 / 61 % |
| 1977/78 | 1978/02/12 | Primeira Liga![]() |
Vitória Setúbal1732 → 1721 (-11) | 1 - 4 | FC Porto1968 → 1979 (+11) | 23 / 26 / 51 % |
| 1977/78 | 1977/09/04 | Primeira Liga![]() |
FC Porto1918 → 1924 (+6) | 3 - 0 | Vitória Setúbal1737 → 1731 (-6) | 67 / 20 / 13 % |
| 1976/77 | 1977/04/30 | Primeira Liga![]() |
FC Porto1917 → 1922 (+5) | 3 - 1 | Vitória Setúbal1734 → 1729 (-5) | 67 / 20 / 13 % |
| 1976/77 | 1976/12/19 | Primeira Liga![]() |
Vitória Setúbal1768 → 1758 (-10) | 0 - 1 | FC Porto1876 → 1886 (+10) | 34 / 29 / 36 % |
| 1975/76 | 1976/05/23 | Primeira Liga![]() |
FC Porto1892 → 1898 (+6) | 2 - 0 | Vitória Setúbal1753 → 1747 (-6) | 62 / 22 / 16 % |
| 1975/76 | 1975/12/28 | Primeira Liga![]() |
Vitória Setúbal1749 → 1750 (+1) | 2 - 2 | FC Porto1890 → 1889 (-1) | 31 / 29 / 40 % |
| 1974/75 | 1975/03/02 | Primeira Liga![]() |
FC Porto1867 → 1863 (-4) | 1 - 1 | Vitória Setúbal1819 → 1823 (+4) | 52 / 26 / 22 % |
| 1974/75 | 1974/11/03 | Primeira Liga![]() |
Vitória Setúbal1890 → 1888 (-2) | 1 - 1 | FC Porto1921 → 1923 (+2) | 43 / 29 / 29 % |
| 1973/74 | 1974/05/05 | Primeira Liga![]() |
Vitória Setúbal1940 → 1936 (-4) | 0 - 0 | FC Porto1908 → 1912 (+4) | 50 / 27 / 23 % |
| 1973/74 | 1973/12/16 | Primeira Liga![]() |
FC Porto1875 → 1890 (+15) | 2 - 0 | Vitória Setúbal1965 → 1950 (-15) | 36 / 29 / 34 % |
| 1972/73 | 1973/01/21 | Primeira Liga![]() |
FC Porto1849 → 1863 (+14) | 2 - 0 | Vitória Setúbal1922 → 1908 (-14) | 38 / 29 / 33 % |
| 1972/73 | 1972/10/01 | Primeira Liga![]() |
Vitória Setúbal1942 → 1951 (+9) | 3 - 0 | FC Porto1858 → 1849 (-9) | 56 / 24 / 19 % |
| 1971/72 | 1972/05/14 | Primeira Liga![]() |
FC Porto1816 → 1807 (-9) | 0 - 1 | Vitória Setúbal1964 → 1973 (+9) | 31 / 29 / 40 % |
| 1971/72 | 1971/12/26 | Primeira Liga![]() |
Vitória Setúbal1950 → 1957 (+7) | 2 - 0 | FC Porto1840 → 1833 (-7) | 59 / 23 / 18 % |
| 1970/71 | 1971/02/21 | Primeira Liga![]() |
FC Porto1875 → 1885 (+10) | 2 - 1 | Vitória Setúbal1979 → 1969 (-10) | 35 / 29 / 36 % |
| 1970/71 | 1970/11/01 | Primeira Liga![]() |
Vitória Setúbal1989 → 1994 (+5) | 2 - 0 | FC Porto1808 → 1803 (-5) | 67 / 20 / 13 % |
| 1969/70 | 1970/03/01 | Primeira Liga![]() |
FC Porto1863 → 1845 (-18) | 0 - 3 | Vitória Setúbal1948 → 1966 (+18) | 37 / 29 / 34 % |
| 1969/70 | 1969/11/09 | Primeira Liga![]() |
Vitória Setúbal1914 → 1929 (+15) | 5 - 0 | FC Porto1920 → 1905 (-15) | 46 / 28 / 27 % |
| 1968/69 | 1969/01/05 | Primeira Liga![]() |
FC Porto1944 → 1951 (+7) | 3 - 2 | Vitória Setúbal1931 → 1924 (-7) | 48 / 27 / 25 % |
| 1968/69 | 1968/09/15 | Primeira Liga![]() |
Vitória Setúbal1865 → 1880 (+15) | 3 - 1 | FC Porto1958 → 1943 (-15) | 36 / 29 / 35 % |
| 1967/68 | 1968/05/12 | Primeira Liga![]() |
Vitória Setúbal1882 → 1871 (-11) | 1 - 2 | FC Porto1945 → 1956 (+11) | 39 / 29 / 32 % |
| 1967/68 | 1968/01/14 | Primeira Liga![]() |
FC Porto1968 → 1975 (+7) | 2 - 0 | Vitória Setúbal1845 → 1838 (-7) | 61 / 23 / 17 % |
| 1966/67 | 1967/04/09 | Primeira Liga![]() |
Vitória Setúbal1773 → 1765 (-8) | 0 - 1 | FC Porto1950 → 1958 (+8) | 28 / 28 / 44 % |
| 1966/67 | 1966/12/04 | Primeira Liga![]() |
FC Porto1918 → 1924 (+6) | 2 - 0 | Vitória Setúbal1766 → 1760 (-6) | 64 / 21 / 15 % |
| 1965/66 | 1966/02/06 | Primeira Liga![]() |
Vitória Setúbal1788 → 1789 (+1) | 1 - 1 | FC Porto1939 → 1938 (-1) | 30 / 29 / 41 % |
| 1965/66 | 1965/10/10 | Primeira Liga![]() |
FC Porto1979 → 1972 (-7) | 0 - 0 | Vitória Setúbal1745 → 1752 (+7) | 72 / 17 / 11 % |
| 1964/65 | 1965/05/02 | Primeira Liga![]() |
FC Porto1974 → 1977 (+3) | 1 - 0 | Vitória Setúbal1798 → 1795 (-3) | 66 / 20 / 14 % |
| 1964/65 | 1965/01/03 | Primeira Liga![]() |
Vitória Setúbal1747 → 1740 (-7) | 0 - 1 | FC Porto1960 → 1967 (+7) | 25 / 27 / 48 % |
| 1963/64 | 1964/02/09 | Primeira Liga![]() |
FC Porto1995 → 1999 (+4) | 5 - 0 | Vitória Setúbal1715 → 1711 (-4) | 76 / 16 / 9 % |
| 1963/64 | 1963/11/10 | Primeira Liga![]() |
Vitória Setúbal1685 → 1700 (+15) | 2 - 1 | FC Porto1992 → 1977 (-15) | 18 / 23 / 59 % |
| 1962/63 | 1963/03/24 | Primeira Liga![]() |
FC Porto2012 → 2013 (+1) | 3 - 2 | Vitória Setúbal1670 → 1669 (-1) | 80 / 14 / 6 % |
| 1962/63 | 1962/12/16 | Primeira Liga![]() |
Vitória Setúbal1650 → 1656 (+6) | 1 - 1 | FC Porto1973 → 1967 (-6) | 17 / 22 / 61 % |
| 1959/60 | 1960/02/21 | Primeira Liga![]() |
FC Porto1939 → 1941 (+2) | 1 - 0 | Vitória Setúbal1676 → 1674 (-2) | 75 / 16 / 9 % |
| 1959/60 | 1959/10/25 | Primeira Liga![]() |
Vitória Setúbal1697 → 1691 (-6) | 0 - 1 | FC Porto1944 → 1950 (+6) | 22 / 26 / 52 % |
| 1958/59 | 1958/12/28 | Primeira Liga![]() |
Vitória Setúbal1721 → 1726 (+5) | 3 - 3 | FC Porto2009 → 2004 (-5) | 19 / 24 / 57 % |
| 1958/59 | 1958/09/14 | Primeira Liga![]() |
FC Porto2028 → 2020 (-8) | 3 - 3 | Vitória Setúbal1702 → 1710 (+8) | 79 / 14 / 7 % |
| 1957/58 | 1958/01/12 | Primeira Liga![]() |
FC Porto2022 → 2024 (+2) | 5 - 0 | Vitória Setúbal1639 → 1637 (-2) | 82 / 12 / 5 % |
| 1957/58 | 1957/10/06 | Primeira Liga![]() |
Vitória Setúbal1706 → 1701 (-5) | 0 - 1 | FC Porto1992 → 1997 (+5) | 19 / 24 / 57 % |
| 1956/57 | 1957/03/31 | Primeira Liga![]() |
FC Porto1996 → 1999 (+3) | 4 - 1 | Vitória Setúbal1692 → 1689 (-3) | 78 / 15 / 8 % |
| 1956/57 | 1956/12/09 | Primeira Liga![]() |
Vitória Setúbal1727 → 1714 (-13) | 1 - 7 | FC Porto1960 → 1973 (+13) | 23 / 26 / 50 % |
| 1955/56 | 1956/02/12 | Primeira Liga![]() |
FC Porto1934 → 1940 (+6) | 4 - 1 | Vitória Setúbal1753 → 1747 (-6) | 67 / 20 / 13 % |
| 1955/56 | 1955/10/16 | Primeira Liga![]() |
Vitória Setúbal1779 → 1777 (-2) | 1 - 1 | FC Porto1810 → 1812 (+2) | 43 / 29 / 29 % |
