57% home win
24% draw
19% away win
Head-to-head before 1981/04/05
7Boavista
8draws
10Os Belenenses
| Competition | P | W | D | L | Goals | ⌀ Boavista | ⌀ Os Belenenses | ⌀ Elo | ∑ Elo |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Total | 25 | 7 | 8 | 10 | 30:42 | 1702 | 1778 | +1 | +27 |
Primeira Liga![]() |
25 | 7 | 8 | 10 | 30:42 | 1702 | 1778 | +1 | +27 |
Rating comparison
BoavistaOs Belenenses
Previous meetings
| Season | Date | Competition | Home | Result | Away | Probabilities |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1980/81 | 1980/11/09 | Primeira Liga![]() |
Os Belenenses1687 → 1686 (-1) | 0 - 0 | Boavista1761 → 1762 (+1) | 38 / 29 / 33 % |
| 1979/80 | 1980/02/24 | Primeira Liga![]() |
Boavista1759 → 1766 (+7) | 2 - 1 | Os Belenenses1763 → 1756 (-7) | 46 / 28 / 26 % |
| 1979/80 | 1979/09/16 | Primeira Liga![]() |
Os Belenenses1729 → 1735 (+6) | 1 - 0 | Boavista1680 → 1674 (-6) | 52 / 26 / 22 % |
| 1978/79 | 1979/05/13 | Primeira Liga![]() |
Os Belenenses1735 → 1715 (-20) | 2 - 4 | Boavista1707 → 1727 (+20) | 50 / 27 / 24 % |
| 1978/79 | 1978/12/03 | Primeira Liga![]() |
Boavista1696 → 1695 (-1) | 2 - 2 | Os Belenenses1758 → 1759 (+1) | 39 / 29 / 32 % |
| 1977/78 | 1978/06/04 | Primeira Liga![]() |
Boavista1748 → 1735 (-13) | 1 - 2 | Os Belenenses1754 → 1767 (+13) | 46 / 28 / 27 % |
| 1977/78 | 1978/01/22 | Primeira Liga![]() |
Os Belenenses1766 → 1774 (+8) | 1 - 0 | Boavista1796 → 1788 (-8) | 43 / 29 / 29 % |
| 1976/77 | 1977/03/06 | Primeira Liga![]() |
Os Belenenses1792 → 1790 (-2) | 1 - 1 | Boavista1825 → 1827 (+2) | 42 / 29 / 29 % |
| 1976/77 | 1976/10/03 | Primeira Liga![]() |
Boavista1871 → 1856 (-15) | 0 - 1 | Os Belenenses1802 → 1817 (+15) | 54 / 25 / 21 % |
| 1975/76 | 1976/04/04 | Primeira Liga![]() |
Boavista1862 → 1869 (+7) | 2 - 1 | Os Belenenses1836 → 1829 (-7) | 49 / 27 / 24 % |
| 1975/76 | 1975/12/07 | Primeira Liga![]() |
Os Belenenses1864 → 1861 (-3) | 1 - 1 | Boavista1846 → 1849 (+3) | 48 / 27 / 25 % |
| 1974/75 | 1975/03/23 | Primeira Liga![]() |
Os Belenenses1814 → 1820 (+6) | 2 - 1 | Boavista1775 → 1769 (-6) | 51 / 26 / 23 % |
| 1974/75 | 1974/12/01 | Primeira Liga![]() |
Boavista1690 → 1701 (+11) | 2 - 1 | Os Belenenses1827 → 1816 (-11) | 32 / 29 / 39 % |
| 1973/74 | 1974/03/17 | Primeira Liga![]() |
Boavista1667 → 1668 (+1) | 1 - 1 | Os Belenenses1807 → 1806 (-1) | 31 / 29 / 40 % |
| 1973/74 | 1973/11/18 | Primeira Liga![]() |
Os Belenenses1783 → 1792 (+9) | 4 - 1 | Boavista1699 → 1690 (-9) | 56 / 24 / 19 % |
| 1972/73 | 1973/04/22 | Primeira Liga![]() |
Os Belenenses1802 → 1796 (-6) | 1 - 1 | Boavista1673 → 1679 (+6) | 61 / 22 / 16 % |
| 1972/73 | 1972/11/19 | Primeira Liga![]() |
Boavista1682 → 1682 (0) | 2 - 2 | Os Belenenses1768 → 1768 (0) | 37 / 29 / 34 % |
| 1971/72 | 1972/04/09 | Primeira Liga![]() |
Os Belenenses1707 → 1716 (+9) | 4 - 1 | Boavista1628 → 1619 (-9) | 56 / 25 / 20 % |
| 1971/72 | 1971/12/05 | Primeira Liga![]() |
Boavista1657 → 1669 (+12) | 2 - 0 | Os Belenenses1689 → 1677 (-12) | 43 / 29 / 29 % |
| 1970/71 | 1971/05/02 | Primeira Liga![]() |
Os Belenenses1716 → 1701 (-15) | 1 - 2 | Boavista1643 → 1658 (+15) | 55 / 25 / 20 % |
| 1970/71 | 1970/12/13 | Primeira Liga![]() |
Boavista1612 → 1611 (-1) | 0 - 0 | Os Belenenses1686 → 1687 (+1) | 38 / 29 / 33 % |
| 1969/70 | 1970/03/08 | Primeira Liga![]() |
Boavista1570 → 1592 (+22) | 4 - 1 | Os Belenenses1764 → 1742 (-22) | 27 / 28 / 46 % |
| 1969/70 | 1969/11/16 | Primeira Liga![]() |
Os Belenenses1765 → 1770 (+5) | 3 - 0 | Boavista1564 → 1559 (-5) | 69 / 19 / 12 % |
| 1959/60 | 1960/04/14 | Primeira Liga![]() |
Os Belenenses1922 → 1925 (+3) | 8 - 0 | Boavista1554 → 1551 (-3) | 82 / 13 / 6 % |
| 1959/60 | 1959/12/20 | Primeira Liga![]() |
Boavista1577 → 1573 (-4) | 0 - 1 | Os Belenenses1911 → 1915 (+4) | 16 / 22 / 62 % |
