39% home win
29% draw
31% away win
Head-to-head before 2012/05/17
15Cercle Brugge
19draws
27KAA Gent
| Competition | P | W | D | L | Goals | ⌀ Cercle Brugge | ⌀ KAA Gent | ⌀ Elo | ∑ Elo |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Total | 61 | 15 | 19 | 27 | 66:89 | 1653 | 1732 | 0 | -4 |
Eerste Klasse A![]() |
60 | 15 | 19 | 26 | 66:86 | 1652 | 1730 | 0 | +7 |
Belgian Cup![]() |
1 | 0 | 0 | 1 | 0:3 | 1710 | 1854 | -11 | -11 |
Rating comparison
Cercle BruggeKAA Gent
Previous meetings
| Season | Date | Competition | Home | Result | Away | Probabilities |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2011/12 | 2011/12/18 | Eerste Klasse A![]() |
Cercle Brugge1738 → 1728 (-10) | 0 - 1 | KAA Gent1832 → 1842 (+10) | 36 / 29 / 35 % |
| 2011/12 | 2011/07/30 | Eerste Klasse A![]() |
KAA Gent1771 → 1756 (-15) | 0 - 1 | Cercle Brugge1693 → 1708 (+15) | 55 / 25 / 20 % |
| 2010/11 | 2011/03/12 | Eerste Klasse A![]() |
KAA Gent1855 → 1859 (+4) | 1 - 0 | Cercle Brugge1701 → 1697 (-4) | 64 / 21 / 15 % |
| 2010/11 | 2010/11/07 | Eerste Klasse A![]() |
Cercle Brugge1717 → 1708 (-9) | 0 - 1 | KAA Gent1839 → 1848 (+9) | 33 / 29 / 38 % |
| 2009/10 | 2010/05/15 | Belgian Cup neutral ground |
Cercle Brugge1710 → 1699 (-11) | 0 - 3 | KAA Gent1854 → 1865 (+11) | 23 / 26 / 52 % |
| 2009/10 | 2009/11/28 | Eerste Klasse A![]() |
KAA Gent1782 → 1789 (+7) | 3 - 1 | Cercle Brugge1681 → 1674 (-7) | 58 / 24 / 18 % |
| 2009/10 | 2009/08/02 | Eerste Klasse A![]() |
Cercle Brugge1691 → 1676 (-15) | 1 - 3 | KAA Gent1786 → 1801 (+15) | 36 / 29 / 35 % |
| 2008/09 | 2009/05/02 | Eerste Klasse A![]() |
KAA Gent1795 → 1799 (+4) | 2 - 1 | Cercle Brugge1677 → 1673 (-4) | 60 / 23 / 17 % |
| 2008/09 | 2008/12/05 | Eerste Klasse A![]() |
Cercle Brugge1725 → 1737 (+12) | 3 - 1 | KAA Gent1756 → 1744 (-12) | 43 / 29 / 29 % |
| 2007/08 | 2008/02/15 | Eerste Klasse A![]() |
KAA Gent1754 → 1763 (+9) | 3 - 2 | Cercle Brugge1813 → 1804 (-9) | 40 / 29 / 31 % |
| 2007/08 | 2007/09/01 | Eerste Klasse A![]() |
Cercle Brugge1636 → 1658 (+22) | 4 - 1 | KAA Gent1817 → 1795 (-22) | 28 / 28 / 44 % |
| 2006/07 | 2007/03/18 | Eerste Klasse A![]() |
KAA Gent1814 → 1789 (-25) | 0 - 2 | Cercle Brugge1618 → 1643 (+25) | 68 / 19 / 12 % |
| 2006/07 | 2006/10/14 | Eerste Klasse A![]() |
Cercle Brugge1616 → 1607 (-9) | 0 - 1 | KAA Gent1764 → 1773 (+9) | 31 / 29 / 40 % |
| 2005/06 | 2006/01/28 | Eerste Klasse A![]() |
Cercle Brugge1615 → 1605 (-10) | 1 - 2 | KAA Gent1715 → 1725 (+10) | 35 / 29 / 35 % |
| 2005/06 | 2005/08/20 | Eerste Klasse A![]() |
KAA Gent1705 → 1709 (+4) | 1 - 0 | Cercle Brugge1578 → 1574 (-4) | 61 / 22 / 17 % |
| 2004/05 | 2005/04/09 | Eerste Klasse A![]() |
KAA Gent1745 → 1729 (-16) | 1 - 2 | Cercle Brugge1608 → 1624 (+16) | 62 / 22 / 16 % |
| 2004/05 | 2004/10/31 | Eerste Klasse A![]() |
Cercle Brugge1612 → 1622 (+10) | 2 - 1 | KAA Gent1716 → 1706 (-10) | 35 / 29 / 36 % |
| 2003/04 | 2004/04/17 | Eerste Klasse A![]() |
KAA Gent1668 → 1663 (-5) | 1 - 1 | Cercle Brugge1581 → 1586 (+5) | 57 / 24 / 19 % |
| 2003/04 | 2003/11/23 | Eerste Klasse A![]() |
Cercle Brugge1627 → 1637 (+10) | 1 - 0 | KAA Gent1718 → 1708 (-10) | 36 / 29 / 34 % |
| 1996/97 | 1997/03/01 | Eerste Klasse A![]() |
Cercle Brugge1615 → 1623 (+8) | 1 - 0 | KAA Gent1627 → 1619 (-8) | 45 / 28 / 27 % |
| 1996/97 | 1996/09/29 | Eerste Klasse A![]() |
KAA Gent1678 → 1684 (+6) | 2 - 1 | Cercle Brugge1640 → 1634 (-6) | 51 / 26 / 23 % |
| 1995/96 | 1995/12/26 | Eerste Klasse A![]() |
KAA Gent1664 → 1641 (-23) | 0 - 5 | Cercle Brugge1708 → 1731 (+23) | 41 / 29 / 30 % |
| 1995/96 | 1995/08/16 | Eerste Klasse A![]() |
Cercle Brugge1692 → 1688 (-4) | 0 - 0 | KAA Gent1649 → 1653 (+4) | 51 / 26 / 23 % |
| 1994/95 | 1995/04/08 | Eerste Klasse A![]() |
Cercle Brugge1657 → 1655 (-2) | 1 - 1 | KAA Gent1676 → 1678 (+2) | 44 / 28 / 28 % |
| 1994/95 | 1994/11/19 | Eerste Klasse A![]() |
KAA Gent1687 → 1701 (+14) | 4 - 0 | Cercle Brugge1697 → 1683 (-14) | 45 / 28 / 27 % |
| 1993/94 | 1993/12/19 | Eerste Klasse A![]() |
Cercle Brugge1621 → 1621 (0) | 2 - 2 | KAA Gent1722 → 1722 (0) | 35 / 29 / 35 % |
| 1993/94 | 1993/08/07 | Eerste Klasse A![]() |
KAA Gent1746 → 1754 (+8) | 2 - 0 | Cercle Brugge1657 → 1649 (-8) | 57 / 24 / 19 % |
| 1992/93 | 1993/03/05 | Eerste Klasse A![]() |
Cercle Brugge1656 → 1656 (0) | 1 - 1 | KAA Gent1772 → 1772 (0) | 34 / 29 / 37 % |
| 1992/93 | 1992/09/26 | Eerste Klasse A![]() |
KAA Gent1850 → 1843 (-7) | 1 - 1 | Cercle Brugge1630 → 1637 (+7) | 71 / 18 / 11 % |
| 1991/92 | 1992/04/05 | Eerste Klasse A![]() |
Cercle Brugge1701 → 1702 (+1) | 1 - 1 | KAA Gent1826 → 1825 (-1) | 33 / 29 / 38 % |
| 1991/92 | 1991/10/19 | Eerste Klasse A![]() |
KAA Gent1796 → 1790 (-6) | 2 - 2 | Cercle Brugge1641 → 1647 (+6) | 64 / 21 / 15 % |
| 1990/91 | 1991/05/19 | Eerste Klasse A![]() |
Cercle Brugge1620 → 1612 (-8) | 1 - 2 | KAA Gent1806 → 1814 (+8) | 27 / 28 / 45 % |
| 1990/91 | 1990/12/01 | Eerste Klasse A![]() |
KAA Gent1840 → 1847 (+7) | 3 - 0 | Cercle Brugge1690 → 1683 (-7) | 64 / 21 / 15 % |
| 1989/90 | 1990/04/14 | Eerste Klasse A![]() |
Cercle Brugge1706 → 1714 (+8) | 1 - 0 | KAA Gent1729 → 1721 (-8) | 44 / 28 / 28 % |
| 1989/90 | 1989/11/18 | Eerste Klasse A![]() |
KAA Gent1684 → 1684 (0) | 1 - 1 | Cercle Brugge1777 → 1777 (0) | 36 / 29 / 35 % |
| 1987/88 | 1988/04/03 | Eerste Klasse A![]() |
Cercle Brugge1730 → 1738 (+8) | 4 - 2 | KAA Gent1653 → 1645 (-8) | 55 / 25 / 20 % |
| 1987/88 | 1987/10/10 | Eerste Klasse A![]() |
KAA Gent1617 → 1626 (+9) | 2 - 1 | Cercle Brugge1698 → 1689 (-9) | 37 / 29 / 33 % |
| 1986/87 | 1987/05/17 | Eerste Klasse A![]() |
KAA Gent1684 → 1671 (-13) | 0 - 1 | Cercle Brugge1688 → 1701 (+13) | 46 / 28 / 26 % |
| 1986/87 | 1986/12/14 | Eerste Klasse A![]() |
Cercle Brugge1693 → 1707 (+14) | 3 - 0 | KAA Gent1715 → 1701 (-14) | 44 / 28 / 28 % |
| 1985/86 | 1986/02/23 | Eerste Klasse A![]() |
KAA Gent1812 → 1807 (-5) | 1 - 1 | Cercle Brugge1714 → 1719 (+5) | 58 / 24 / 18 % |
| 1985/86 | 1985/10/06 | Eerste Klasse A![]() |
Cercle Brugge1689 → 1673 (-16) | 0 - 3 | KAA Gent1809 → 1825 (+16) | 33 / 29 / 37 % |
| 1984/85 | 1985/04/06 | Eerste Klasse A![]() |
KAA Gent1781 → 1792 (+11) | 6 - 0 | Cercle Brugge1698 → 1687 (-11) | 56 / 24 / 20 % |
| 1984/85 | 1984/11/18 | Eerste Klasse A![]() |
Cercle Brugge1672 → 1662 (-10) | 0 - 1 | KAA Gent1773 → 1783 (+10) | 35 / 29 / 35 % |
| 1983/84 | 1984/03/04 | Eerste Klasse A![]() |
Cercle Brugge1710 → 1707 (-3) | 1 - 1 | KAA Gent1696 → 1699 (+3) | 48 / 27 / 25 % |
| 1983/84 | 1983/10/23 | Eerste Klasse A![]() |
KAA Gent1801 → 1796 (-5) | 1 - 1 | Cercle Brugge1727 → 1732 (+5) | 55 / 25 / 20 % |
| 1982/83 | 1983/02/13 | Eerste Klasse A![]() |
Cercle Brugge1683 → 1683 (0) | 1 - 1 | KAA Gent1769 → 1769 (0) | 37 / 29 / 34 % |
| 1982/83 | 1982/10/10 | Eerste Klasse A![]() |
KAA Gent1763 → 1757 (-6) | 1 - 1 | Cercle Brugge1622 → 1628 (+6) | 63 / 22 / 16 % |
| 1981/82 | 1982/03/14 | Eerste Klasse A![]() |
Cercle Brugge1629 → 1629 (0) | 0 - 0 | KAA Gent1732 → 1732 (0) | 35 / 29 / 36 % |
| 1981/82 | 1981/11/08 | Eerste Klasse A![]() |
KAA Gent1718 → 1726 (+8) | 3 - 1 | Cercle Brugge1649 → 1641 (-8) | 54 / 25 / 21 % |
| 1980/81 | 1981/03/15 | Eerste Klasse A![]() |
KAA Gent1659 → 1668 (+9) | 2 - 0 | Cercle Brugge1609 → 1600 (-9) | 52 / 26 / 22 % |
| 1980/81 | 1980/10/26 | Eerste Klasse A![]() |
Cercle Brugge1603 → 1599 (-4) | 1 - 1 | KAA Gent1549 → 1553 (+4) | 53 / 26 / 22 % |
| 1965/66 | 1966/03/13 | Eerste Klasse A![]() |
Cercle Brugge (as Cercle Sportif Brugeois)1534 → 1524 (-10) | 1 - 2 | KAA Gent1648 → 1658 (+10) | 34 / 29 / 37 % |
| 1965/66 | 1965/12/05 | Eerste Klasse A![]() |
KAA Gent1645 → 1640 (-5) | 1 - 1 | Cercle Brugge (as Cercle Sportif Brugeois)1538 → 1543 (+5) | 59 / 23 / 18 % |
| 1964/65 | 1965/03/28 | Eerste Klasse A![]() |
Cercle Brugge (as Cercle Sportif Brugeois)1572 → 1581 (+9) | 2 - 1 | KAA Gent1623 → 1614 (-9) | 40 / 29 / 31 % |
| 1964/65 | 1964/11/29 | Eerste Klasse A![]() |
KAA Gent1663 → 1658 (-5) | 1 - 1 | Cercle Brugge (as Cercle Sportif Brugeois)1585 → 1590 (+5) | 55 / 25 / 20 % |
| 1963/64 | 1964/04/04 | Eerste Klasse A![]() |
KAA Gent1677 → 1672 (-5) | 1 - 1 | Cercle Brugge (as Cercle Sportif Brugeois)1584 → 1589 (+5) | 57 / 24 / 19 % |
| 1963/64 | 1963/11/10 | Eerste Klasse A![]() |
Cercle Brugge (as Cercle Sportif Brugeois)1573 → 1562 (-11) | 1 - 2 | KAA Gent1648 → 1659 (+11) | 38 / 29 / 33 % |
| 1962/63 | 1963/05/26 | Eerste Klasse A![]() |
Cercle Brugge (as Cercle Sportif Brugeois)1614 → 1604 (-10) | 1 - 2 | KAA Gent1715 → 1725 (+10) | 35 / 29 / 35 % |
| 1962/63 | 1962/09/23 | Eerste Klasse A![]() |
KAA Gent1676 → 1685 (+9) | 3 - 0 | Cercle Brugge (as Cercle Sportif Brugeois)1603 → 1594 (-9) | 55 / 25 / 20 % |
| 1961/62 | 1962/04/15 | Eerste Klasse A![]() |
KAA Gent1669 → 1653 (-16) | 0 - 1 | Cercle Brugge (as Cercle Sportif Brugeois)1554 → 1570 (+16) | 60 / 23 / 17 % |
| 1961/62 | 1961/09/24 | Eerste Klasse A![]() |
Cercle Brugge (as Cercle Sportif Brugeois)1538 → 1526 (-12) | 1 - 3 | KAA Gent1718 → 1730 (+12) | 28 / 28 / 44 % |
