47% home win
28% draw
26% away win
Head-to-head before 2005/06/06
16De Graafschap
15draws
8Helmond Sport
| Competition | P | W | D | L | Goals | ⌀ De Graafschap | ⌀ Helmond Sport | ⌀ Elo | ∑ Elo |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Total | 39 | 16 | 15 | 8 | 59:39 | 1480 | 1374 | 0 | +11 |
Eerste Divisie![]() |
38 | 16 | 14 | 8 | 58:38 | 1479 | 1371 | 0 | +9 |
Eredivisie rel.![]() |
1 | 0 | 1 | 0 | 1:1 | 1526 | 1486 | +2 | +2 |
Rating comparison
De GraafschapHelmond Sport
Previous meetings
| Season | Date | Competition | Home | Result | Away | Probabilities |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2004/05 | 2005/05/28 | Eredivisie rel.![]() |
Helmond Sport1486 → 1484 (-2) | 1 - 1 | De Graafschap1526 → 1528 (+2) | 42 / 29 / 30 % |
| 2003/04 | 2004/02/20 | Eerste Divisie![]() |
De Graafschap1531 → 1519 (-12) | 0 - 1 | Helmond Sport1566 → 1578 (+12) | 42 / 29 / 29 % |
| 2003/04 | 2003/09/05 | Eerste Divisie![]() |
Helmond Sport1550 → 1547 (-3) | 2 - 2 | De Graafschap1525 → 1528 (+3) | 49 / 27 / 24 % |
| 1994/95 | 1995/03/04 | Eerste Divisie![]() |
De Graafschap1519 → 1525 (+6) | 2 - 0 | Helmond Sport1361 → 1355 (-6) | 65 / 21 / 15 % |
| 1994/95 | 1994/10/01 | Eerste Divisie![]() |
Helmond Sport1377 → 1377 (0) | 2 - 2 | De Graafschap1470 → 1470 (0) | 36 / 29 / 35 % |
| 1993/94 | 1994/02/19 | Eerste Divisie![]() |
Helmond Sport1379 → 1364 (-15) | 0 - 2 | De Graafschap1478 → 1493 (+15) | 35 / 29 / 35 % |
| 1993/94 | 1993/09/08 | Eerste Divisie![]() |
De Graafschap1507 → 1501 (-6) | 0 - 0 | Helmond Sport1368 → 1374 (+6) | 62 / 22 / 16 % |
| 1992/93 | 1993/05/08 | Eerste Divisie![]() |
De Graafschap1571 → 1564 (-7) | 1 - 1 | Helmond Sport1359 → 1366 (+7) | 70 / 18 / 12 % |
| 1992/93 | 1992/11/28 | Eerste Divisie![]() |
Helmond Sport1377 → 1369 (-8) | 2 - 3 | De Graafschap1555 → 1563 (+8) | 28 / 28 / 44 % |
| 1990/91 | 1991/04/27 | Eerste Divisie![]() |
De Graafschap1645 → 1650 (+5) | 3 - 1 | Helmond Sport1451 → 1446 (-5) | 68 / 19 / 13 % |
| 1990/91 | 1990/10/27 | Eerste Divisie![]() |
Helmond Sport1428 → 1429 (+1) | 0 - 0 | De Graafschap1576 → 1575 (-1) | 31 / 29 / 40 % |
| 1989/90 | 1990/04/16 | Eerste Divisie![]() |
De Graafschap1486 → 1490 (+4) | 2 - 1 | Helmond Sport1355 → 1351 (-4) | 62 / 22 / 16 % |
| 1989/90 | 1989/10/28 | Eerste Divisie![]() |
Helmond Sport1301 → 1312 (+11) | 3 - 2 | De Graafschap1450 → 1439 (-11) | 31 / 29 / 40 % |
| 1988/89 | 1989/03/19 | Eerste Divisie![]() |
De Graafschap1454 → 1437 (-17) | 0 - 1 | Helmond Sport1277 → 1294 (+17) | 67 / 20 / 14 % |
| 1988/89 | 1988/09/17 | Eerste Divisie![]() |
Helmond Sport1311 → 1300 (-11) | 1 - 3 | De Graafschap1497 → 1508 (+11) | 27 / 28 / 45 % |
| 1987/88 | 1988/03/06 | Eerste Divisie![]() |
De Graafschap1465 → 1471 (+6) | 2 - 0 | Helmond Sport1329 → 1323 (-6) | 62 / 22 / 16 % |
| 1987/88 | 1987/09/05 | Eerste Divisie![]() |
Helmond Sport1316 → 1316 (0) | 1 - 1 | De Graafschap1431 → 1431 (0) | 34 / 29 / 37 % |
| 1986/87 | 1987/05/19 | Eerste Divisie![]() |
De Graafschap1426 → 1434 (+8) | 2 - 0 | Helmond Sport1340 → 1332 (-8) | 56 / 24 / 19 % |
| 1986/87 | 1986/09/13 | Eerste Divisie![]() |
Helmond Sport1406 → 1405 (-1) | 2 - 2 | De Graafschap1464 → 1465 (+1) | 40 / 29 / 31 % |
| 1985/86 | 1986/04/20 | Eerste Divisie![]() |
De Graafschap1506 → 1501 (-5) | 1 - 1 | Helmond Sport1401 → 1406 (+5) | 59 / 23 / 18 % |
| 1985/86 | 1985/08/28 | Eerste Divisie![]() |
Helmond Sport1469 → 1485 (+16) | 3 - 0 | De Graafschap1549 → 1533 (-16) | 37 / 29 / 33 % |
| 1984/85 | 1985/06/02 | Eerste Divisie![]() |
De Graafschap1535 → 1544 (+9) | 3 - 0 | Helmond Sport1462 → 1453 (-9) | 55 / 25 / 20 % |
| 1984/85 | 1984/12/15 | Eerste Divisie![]() |
Helmond Sport1422 → 1411 (-11) | 2 - 3 | De Graafschap1487 → 1498 (+11) | 39 / 29 / 32 % |
| 1980/81 | 1981/03/08 | Eerste Divisie![]() |
De Graafschap1490 → 1495 (+5) | 2 - 0 | Helmond Sport1308 → 1303 (-5) | 67 / 20 / 13 % |
| 1980/81 | 1980/08/31 | Eerste Divisie![]() |
Helmond Sport1314 → 1301 (-13) | 1 - 3 | De Graafschap1468 → 1481 (+13) | 30 / 29 / 41 % |
| 1979/80 | 1980/04/20 | Eerste Divisie![]() |
Helmond Sport1262 → 1275 (+13) | 1 - 0 | De Graafschap1457 → 1444 (-13) | 26 / 28 / 46 % |
| 1979/80 | 1979/11/04 | Eerste Divisie![]() |
De Graafschap1476 → 1468 (-8) | 0 - 0 | Helmond Sport1233 → 1241 (+8) | 73 / 17 / 10 % |
| 1978/79 | 1979/05/06 | Eerste Divisie![]() |
Helmond Sport1341 → 1325 (-16) | 0 - 3 | De Graafschap1470 → 1486 (+16) | 32 / 29 / 38 % |
| 1978/79 | 1978/10/29 | Eerste Divisie![]() |
De Graafschap1421 → 1415 (-6) | 0 - 0 | Helmond Sport1271 → 1277 (+6) | 64 / 21 / 15 % |
| 1977/78 | 1978/05/07 | Eerste Divisie![]() |
Helmond Sport1293 → 1294 (+1) | 2 - 2 | De Graafschap1439 → 1438 (-1) | 31 / 29 / 40 % |
| 1977/78 | 1977/11/27 | Eerste Divisie![]() |
De Graafschap1513 → 1518 (+5) | 3 - 0 | Helmond Sport1308 → 1303 (-5) | 69 / 19 / 12 % |
| 1972/73 | 1973/03/11 | Eerste Divisie![]() |
De Graafschap1468 → 1463 (-5) | 2 - 2 | Helmond Sport1385 → 1390 (+5) | 56 / 24 / 20 % |
| 1972/73 | 1972/09/10 | Eerste Divisie![]() |
Helmond Sport1377 → 1375 (-2) | 0 - 0 | De Graafschap1411 → 1413 (+2) | 42 / 29 / 29 % |
| 1971/72 | 1972/04/03 | Eerste Divisie![]() |
De Graafschap1413 → 1398 (-15) | 1 - 2 | Helmond Sport1317 → 1332 (+15) | 58 / 24 / 19 % |
| 1971/72 | 1971/09/19 | Eerste Divisie![]() |
Helmond Sport1339 → 1348 (+9) | 2 - 1 | De Graafschap1398 → 1389 (-9) | 40 / 29 / 31 % |
| 1970/71 | 1971/04/12 | Eerste Divisie![]() |
Helmond Sport1417 → 1423 (+6) | 1 - 0 | De Graafschap1385 → 1379 (-6) | 50 / 27 / 23 % |
| 1970/71 | 1970/10/25 | Eerste Divisie![]() |
De Graafschap1414 → 1412 (-2) | 2 - 2 | Helmond Sport1430 → 1432 (+2) | 44 / 28 / 27 % |
| 1969/70 | 1970/05/31 | Eerste Divisie![]() |
De Graafschap1446 → 1453 (+7) | 1 - 0 | Helmond Sport1450 → 1443 (-7) | 46 / 28 / 26 % |
| 1969/70 | 1970/02/01 | Eerste Divisie![]() |
Helmond Sport1437 → 1423 (-14) | 1 - 2 | De Graafschap1397 → 1411 (+14) | 51 / 26 / 23 % |
