45% home win
28% draw
27% away win
Head-to-head before 2009/05/31
9De Graafschap
8draws
14RKC Waalwijk
| Competition | P | W | D | L | Goals | ⌀ De Graafschap | ⌀ RKC Waalwijk | ⌀ Elo | ∑ Elo |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Total | 31 | 9 | 8 | 14 | 46:60 | 1573 | 1617 | -1 | -18 |
Eredivisie![]() |
20 | 6 | 4 | 10 | 30:40 | 1610 | 1676 | 0 | -9 |
Eerste Divisie![]() |
8 | 2 | 3 | 3 | 12:16 | 1482 | 1512 | -1 | -6 |
Eredivisie rel.![]() |
3 | 1 | 1 | 1 | 4:4 | 1566 | 1498 | -1 | -3 |
Rating comparison
De GraafschapRKC Waalwijk
Previous meetings
| Season | Date | Competition | Home | Result | Away | Probabilities |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2008/09 | 2009/05/28 | Eredivisie rel.![]() |
RKC Waalwijk1589 → 1600 (+11) | 2 - 0 | De Graafschap1604 → 1593 (-11) | 44 / 28 / 27 % |
| 2004/05 | 2005/04/16 | Eredivisie![]() |
De Graafschap1543 → 1532 (-11) | 2 - 4 | RKC Waalwijk1727 → 1738 (+11) | 27 / 28 / 44 % |
| 2004/05 | 2004/11/14 | Eredivisie![]() |
RKC Waalwijk1719 → 1712 (-7) | 2 - 2 | De Graafschap1535 → 1542 (+7) | 67 / 20 / 13 % |
| 2002/03 | 2003/03/15 | Eredivisie![]() |
De Graafschap1591 → 1579 (-12) | 2 - 4 | RKC Waalwijk1754 → 1766 (+12) | 29 / 29 / 42 % |
| 2002/03 | 2002/08/18 | Eredivisie![]() |
RKC Waalwijk1747 → 1754 (+7) | 4 - 2 | De Graafschap1641 → 1634 (-7) | 59 / 23 / 18 % |
| 2001/02 | 2002/04/06 | Eredivisie![]() |
De Graafschap1616 → 1633 (+17) | 3 - 1 | RKC Waalwijk1758 → 1741 (-17) | 31 / 29 / 40 % |
| 2001/02 | 2001/10/09 | Eredivisie![]() |
RKC Waalwijk1730 → 1737 (+7) | 2 - 0 | De Graafschap1624 → 1617 (-7) | 59 / 23 / 18 % |
| 2000/01 | 2001/05/12 | Eredivisie![]() |
De Graafschap1607 → 1597 (-10) | 0 - 1 | RKC Waalwijk1720 → 1730 (+10) | 34 / 29 / 37 % |
| 2000/01 | 2000/11/19 | Eredivisie![]() |
RKC Waalwijk1651 → 1657 (+6) | 1 - 0 | De Graafschap1616 → 1610 (-6) | 50 / 27 / 23 % |
| 1999/00 | 2000/03/25 | Eredivisie![]() |
De Graafschap1649 → 1658 (+9) | 2 - 0 | RKC Waalwijk1589 → 1580 (-9) | 53 / 25 / 21 % |
| 1999/00 | 1999/10/02 | Eredivisie![]() |
RKC Waalwijk1622 → 1629 (+7) | 2 - 1 | De Graafschap1632 → 1625 (-7) | 45 / 28 / 27 % |
| 1998/99 | 1998/11/01 | Eredivisie![]() |
RKC Waalwijk1526 → 1517 (-9) | 1 - 2 | De Graafschap1654 → 1663 (+9) | 33 / 29 / 38 % |
| 1998/99 | 1998/09/05 | Eredivisie![]() |
De Graafschap1694 → 1688 (-6) | 2 - 2 | RKC Waalwijk1547 → 1553 (+6) | 63 / 21 / 15 % |
| 1997/98 | 1998/03/29 | Eredivisie![]() |
RKC Waalwijk1603 → 1619 (+16) | 4 - 1 | De Graafschap1677 → 1661 (-16) | 38 / 29 / 33 % |
| 1997/98 | 1997/09/27 | Eredivisie![]() |
De Graafschap1667 → 1674 (+7) | 1 - 0 | RKC Waalwijk1665 → 1658 (-7) | 46 / 28 / 26 % |
| 1996/97 | 1997/05/11 | Eredivisie![]() |
RKC Waalwijk1619 → 1597 (-22) | 0 - 3 | De Graafschap1627 → 1649 (+22) | 45 / 28 / 27 % |
| 1996/97 | 1996/08/24 | Eredivisie![]() |
De Graafschap1579 → 1590 (+11) | 3 - 2 | RKC Waalwijk1697 → 1686 (-11) | 33 / 29 / 37 % |
| 1995/96 | 1996/03/31 | Eredivisie![]() |
RKC Waalwijk1695 → 1703 (+8) | 5 - 0 | De Graafschap1553 → 1545 (-8) | 63 / 22 / 16 % |
| 1995/96 | 1995/10/28 | Eredivisie![]() |
De Graafschap1510 → 1512 (+2) | 1 - 1 | RKC Waalwijk1685 → 1683 (-2) | 28 / 28 / 43 % |
| 1991/92 | 1991/12/08 | Eredivisie![]() |
De Graafschap1579 → 1580 (+1) | 2 - 2 | RKC Waalwijk1729 → 1728 (-1) | 30 / 29 / 41 % |
| 1991/92 | 1991/08/18 | Eredivisie![]() |
RKC Waalwijk1744 → 1748 (+4) | 2 - 1 | De Graafschap1612 → 1608 (-4) | 62 / 22 / 16 % |
| 1987/88 | 1988/05/08 | Eerste Divisie![]() |
RKC Waalwijk1689 → 1695 (+6) | 4 - 0 | De Graafschap1494 → 1488 (-6) | 68 / 19 / 13 % |
| 1987/88 | 1987/11/29 | Eerste Divisie![]() |
De Graafschap1480 → 1468 (-12) | 0 - 2 | RKC Waalwijk1643 → 1655 (+12) | 29 / 29 / 42 % |
| 1986/87 | 1987/04/20 | Eerste Divisie![]() |
De Graafschap1454 → 1462 (+8) | 3 - 2 | RKC Waalwijk1496 → 1488 (-8) | 41 / 29 / 30 % |
| 1986/87 | 1986/11/23 | Eerste Divisie![]() |
RKC Waalwijk1490 → 1486 (-4) | 1 - 1 | De Graafschap1446 → 1450 (+4) | 51 / 26 / 22 % |
| 1985/86 | 1986/05/11 | Eerste Divisie![]() |
De Graafschap1477 → 1464 (-13) | 2 - 3 | RKC Waalwijk1467 → 1480 (+13) | 47 / 27 / 25 % |
| 1985/86 | 1985/11/10 | Eerste Divisie![]() |
RKC Waalwijk1495 → 1477 (-18) | 2 - 4 | De Graafschap1516 → 1534 (+18) | 44 / 28 / 28 % |
| 1984/85 | 1985/06/15 | Eredivisie rel.![]() |
RKC Waalwijk1449 → 1449 (0) | 1 - 1 | De Graafschap1551 → 1551 (0) | 35 / 29 / 35 % |
| 1984/85 | 1985/06/12 | Eredivisie rel.![]() |
De Graafschap1543 → 1551 (+8) | 3 - 1 | RKC Waalwijk1457 → 1449 (-8) | 56 / 24 / 19 % |
| 1984/85 | 1985/04/21 | Eerste Divisie![]() |
RKC Waalwijk1460 → 1459 (-1) | 1 - 1 | De Graafschap1509 → 1510 (+1) | 41 / 29 / 30 % |
| 1984/85 | 1984/10/28 | Eerste Divisie![]() |
De Graafschap1481 → 1475 (-6) | 1 - 1 | RKC Waalwijk1354 → 1360 (+6) | 61 / 22 / 17 % |
