50% home win
27% draw
23% away win
Head-to-head before 2012/02/18
16De Graafschap
11draws
17VVV-Venlo
| Competition | P | W | D | L | Goals | ⌀ De Graafschap | ⌀ VVV-Venlo | ⌀ Elo | ∑ Elo |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Total | 44 | 16 | 11 | 17 | 55:68 | 1514 | 1478 | -2 | -93 |
Eerste Divisie![]() |
28 | 8 | 7 | 13 | 33:50 | 1491 | 1456 | -4 | -120 |
Eredivisie![]() |
9 | 5 | 1 | 3 | 10:10 | 1606 | 1532 | 0 | 0 |
Eredivisie rel.![]() |
6 | 2 | 3 | 1 | 9:7 | 1489 | 1504 | +3 | +19 |
Netherlands Cup![]() |
1 | 1 | 0 | 0 | 3:1 | 1505 | 1432 | +8 | +8 |
Rating comparison
De GraafschapVVV-Venlo
Previous meetings
| Season | Date | Competition | Home | Result | Away | Probabilities |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2011/12 | 2011/11/26 | Eredivisie![]() |
VVV-Venlo1531 → 1520 (-11) | 1 - 2 | De Graafschap1612 → 1623 (+11) | 37 / 29 / 33 % |
| 2010/11 | 2011/05/15 | Eredivisie![]() |
De Graafschap1634 → 1639 (+5) | 1 - 0 | VVV-Venlo1536 → 1531 (-5) | 58 / 24 / 18 % |
| 2010/11 | 2010/09/26 | Eredivisie![]() |
VVV-Venlo1590 → 1599 (+9) | 1 - 0 | De Graafschap1640 → 1631 (-9) | 41 / 29 / 30 % |
| 2007/08 | 2008/04/20 | Eredivisie![]() |
VVV-Venlo1546 → 1561 (+15) | 3 - 0 | De Graafschap1588 → 1573 (-15) | 41 / 29 / 30 % |
| 2007/08 | 2007/09/15 | Eredivisie![]() |
De Graafschap1617 → 1622 (+5) | 3 - 2 | VVV-Venlo1525 → 1520 (-5) | 57 / 24 / 19 % |
| 2006/07 | 2007/03/09 | Eerste Divisie![]() |
VVV-Venlo1463 → 1454 (-9) | 1 - 2 | De Graafschap1591 → 1600 (+9) | 33 / 29 / 38 % |
| 2006/07 | 2006/09/19 | Netherlands Cup![]() |
De Graafschap1505 → 1513 (+8) | 3 - 1 | VVV-Venlo1432 → 1424 (-8) | 55 / 25 / 20 % |
| 2006/07 | 2006/09/08 | Eerste Divisie![]() |
De Graafschap1499 → 1507 (+8) | 4 - 2 | VVV-Venlo1432 → 1424 (-8) | 54 / 25 / 21 % |
| 2005/06 | 2006/04/24 | Eredivisie rel.![]() |
VVV-Venlo1454 → 1436 (-18) | 2 - 4 | De Graafschap1492 → 1510 (+18) | 42 / 29 / 29 % |
| 2005/06 | 2006/04/21 | Eredivisie rel.![]() |
De Graafschap1496 → 1492 (-4) | 1 - 1 | VVV-Venlo1450 → 1454 (+4) | 52 / 26 / 22 % |
| 2005/06 | 2006/02/24 | Eerste Divisie![]() |
De Graafschap1475 → 1485 (+10) | 2 - 0 | VVV-Venlo1455 → 1445 (-10) | 49 / 27 / 24 % |
| 2005/06 | 2005/09/30 | Eerste Divisie![]() |
VVV-Venlo1481 → 1493 (+12) | 3 - 0 | De Graafschap1471 → 1459 (-12) | 47 / 27 / 25 % |
| 2003/04 | 2004/03/05 | Eerste Divisie![]() |
De Graafschap1529 → 1523 (-6) | 1 - 1 | VVV-Venlo1391 → 1397 (+6) | 62 / 22 / 16 % |
| 2003/04 | 2003/09/19 | Eerste Divisie![]() |
VVV-Venlo1388 → 1379 (-9) | 0 - 1 | De Graafschap1523 → 1532 (+9) | 32 / 29 / 39 % |
| 1994/95 | 1995/04/15 | Eerste Divisie![]() |
VVV-Venlo1426 → 1413 (-13) | 0 - 2 | De Graafschap1570 → 1583 (+13) | 31 / 29 / 40 % |
| 1994/95 | 1994/11/12 | Eerste Divisie![]() |
De Graafschap1516 → 1524 (+8) | 1 - 0 | VVV-Venlo1529 → 1521 (-8) | 45 / 28 / 27 % |
| 1993/94 | 1994/05/29 | Eredivisie rel.![]() |
VVV-Venlo1569 → 1565 (-4) | 1 - 1 | De Graafschap1529 → 1533 (+4) | 51 / 26 / 23 % |
| 1993/94 | 1994/05/20 | Eredivisie rel.![]() |
De Graafschap1523 → 1511 (-12) | 0 - 1 | VVV-Venlo1557 → 1569 (+12) | 42 / 29 / 29 % |
| 1992/93 | 1993/01/10 | Eerste Divisie![]() |
VVV-Venlo1467 → 1484 (+17) | 6 - 3 | De Graafschap1565 → 1548 (-17) | 35 / 29 / 35 % |
| 1992/93 | 1992/10/10 | Eerste Divisie![]() |
De Graafschap1602 → 1585 (-17) | 1 - 2 | VVV-Venlo1409 → 1426 (+17) | 68 / 19 / 13 % |
| 1991/92 | 1992/03/14 | Eredivisie![]() |
VVV-Venlo1467 → 1457 (-10) | 1 - 2 | De Graafschap1566 → 1576 (+10) | 35 / 29 / 35 % |
| 1991/92 | 1991/11/30 | Eredivisie![]() |
De Graafschap1574 → 1579 (+5) | 1 - 0 | VVV-Venlo1487 → 1482 (-5) | 57 / 24 / 19 % |
| 1990/91 | 1991/04/01 | Eerste Divisie![]() |
VVV-Venlo1549 → 1539 (-10) | 0 - 1 | De Graafschap1639 → 1649 (+10) | 36 / 29 / 34 % |
| 1990/91 | 1990/09/15 | Eerste Divisie![]() |
De Graafschap1535 → 1533 (-2) | 1 - 1 | VVV-Venlo1569 → 1571 (+2) | 42 / 29 / 29 % |
| 1989/90 | 1990/05/05 | Eerste Divisie![]() |
VVV-Venlo1522 → 1533 (+11) | 4 - 1 | De Graafschap1486 → 1475 (-11) | 50 / 26 / 23 % |
| 1989/90 | 1989/11/26 | Eerste Divisie![]() |
De Graafschap1446 → 1448 (+2) | 1 - 1 | VVV-Venlo1626 → 1624 (-2) | 28 / 28 / 44 % |
| 1984/85 | 1985/03/23 | Eerste Divisie![]() |
VVV-Venlo1559 → 1545 (-14) | 1 - 2 | De Graafschap1500 → 1514 (+14) | 53 / 25 / 21 % |
| 1984/85 | 1984/09/23 | Eerste Divisie![]() |
De Graafschap1497 → 1485 (-12) | 2 - 3 | VVV-Venlo1531 → 1543 (+12) | 42 / 29 / 29 % |
| 1983/84 | 1984/06/05 | Eredivisie rel.![]() |
VVV-Venlo1501 → 1497 (-4) | 1 - 1 | De Graafschap1455 → 1459 (+4) | 52 / 26 / 22 % |
| 1983/84 | 1984/05/19 | Eredivisie rel.![]() |
De Graafschap1437 → 1446 (+9) | 2 - 1 | VVV-Venlo1495 → 1486 (-9) | 40 / 29 / 31 % |
| 1983/84 | 1984/04/21 | Eerste Divisie![]() |
De Graafschap1423 → 1411 (-12) | 0 - 1 | VVV-Venlo1439 → 1451 (+12) | 44 / 28 / 27 % |
| 1983/84 | 1983/11/05 | Eerste Divisie![]() |
VVV-Venlo1449 → 1457 (+8) | 3 - 2 | De Graafschap1477 → 1469 (-8) | 43 / 29 / 28 % |
| 1982/83 | 1983/03/13 | Eerste Divisie![]() |
VVV-Venlo1523 → 1530 (+7) | 6 - 2 | De Graafschap1381 → 1374 (-7) | 63 / 22 / 16 % |
| 1982/83 | 1982/09/25 | Eerste Divisie![]() |
De Graafschap1451 → 1428 (-23) | 0 - 3 | VVV-Venlo1446 → 1469 (+23) | 47 / 28 / 26 % |
| 1980/81 | 1981/04/11 | Eerste Divisie![]() |
De Graafschap1458 → 1435 (-23) | 0 - 2 | VVV-Venlo1365 → 1388 (+23) | 57 / 24 / 19 % |
| 1980/81 | 1980/09/28 | Eerste Divisie![]() |
VVV-Venlo1381 → 1380 (-1) | 1 - 1 | De Graafschap1461 → 1462 (+1) | 37 / 29 / 33 % |
| 1979/80 | 1980/04/07 | Eerste Divisie![]() |
VVV-Venlo1452 → 1449 (-3) | 1 - 1 | De Graafschap1447 → 1450 (+3) | 47 / 28 / 26 % |
| 1979/80 | 1979/10/21 | Eerste Divisie![]() |
De Graafschap1508 → 1486 (-22) | 0 - 3 | VVV-Venlo1518 → 1540 (+22) | 45 / 28 / 27 % |
| 1976/77 | 1977/01/23 | Eredivisie![]() |
VVV-Venlo1579 → 1576 (-3) | 1 - 1 | De Graafschap1585 → 1588 (+3) | 46 / 28 / 27 % |
| 1976/77 | 1976/08/29 | Eredivisie![]() |
De Graafschap1642 → 1627 (-15) | 0 - 1 | VVV-Venlo1530 → 1545 (+15) | 59 / 23 / 18 % |
| 1972/73 | 1973/02/11 | Eerste Divisie![]() |
VVV-Venlo1334 → 1335 (+1) | 1 - 1 | De Graafschap1460 → 1459 (-1) | 33 / 29 / 38 % |
| 1972/73 | 1972/08/20 | Eerste Divisie![]() |
De Graafschap1398 → 1394 (-4) | 0 - 0 | VVV-Venlo1345 → 1349 (+4) | 52 / 26 / 22 % |
| 1971/72 | 1972/06/11 | Eerste Divisie![]() |
De Graafschap1437 → 1414 (-23) | 1 - 3 | VVV-Venlo1335 → 1358 (+23) | 58 / 24 / 18 % |
| 1971/72 | 1971/12/05 | Eerste Divisie![]() |
VVV-Venlo1383 → 1390 (+7) | 1 - 0 | De Graafschap1391 → 1384 (-7) | 45 / 28 / 27 % |
