45% home win
28% draw
27% away win
Head-to-head before 2014/12/12
15FC Eindhoven
14draws
25De Graafschap
| Competition | P | W | D | L | Goals | ⌀ FC Eindhoven | ⌀ De Graafschap | ⌀ Elo | ∑ Elo |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Total | 54 | 15 | 14 | 25 | 62:89 | 1396 | 1501 | 0 | +24 |
Eerste Divisie![]() |
50 | 14 | 12 | 24 | 59:85 | 1384 | 1492 | 0 | +21 |
Eredivisie![]() |
4 | 1 | 2 | 1 | 3:4 | 1552 | 1619 | +1 | +3 |
Rating comparison
FC EindhovenDe Graafschap
Previous meetings
| Season | Date | Competition | Home | Result | Away | Probabilities |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2013/14 | 2014/04/21 | Eerste Divisie![]() |
FC Eindhoven1358 → 1368 (+10) | 1 - 0 | De Graafschap1457 → 1447 (-10) | 35 / 29 / 35 % |
| 2013/14 | 2013/11/02 | Eerste Divisie![]() |
De Graafschap1512 → 1487 (-25) | 1 - 3 | FC Eindhoven1346 → 1371 (+25) | 65 / 20 / 14 % |
| 2012/13 | 2013/02/08 | Eerste Divisie![]() |
De Graafschap1525 → 1518 (-7) | 2 - 2 | FC Eindhoven1342 → 1349 (+7) | 67 / 20 / 13 % |
| 2012/13 | 2012/09/28 | Eerste Divisie![]() |
FC Eindhoven1402 → 1389 (-13) | 0 - 2 | De Graafschap1540 → 1553 (+13) | 32 / 29 / 39 % |
| 2009/10 | 2010/04/16 | Eerste Divisie![]() |
FC Eindhoven1337 → 1328 (-9) | 2 - 6 | De Graafschap1648 → 1657 (+9) | 18 / 23 / 60 % |
| 2009/10 | 2009/08/14 | Eerste Divisie![]() |
De Graafschap1593 → 1596 (+3) | 3 - 0 | FC Eindhoven1287 → 1284 (-3) | 78 / 15 / 8 % |
| 2006/07 | 2007/02/02 | Eerste Divisie![]() |
De Graafschap1581 → 1572 (-9) | 1 - 1 | FC Eindhoven1230 → 1239 (+9) | 81 / 13 / 6 % |
| 2006/07 | 2006/09/29 | Eerste Divisie![]() |
FC Eindhoven1298 → 1291 (-7) | 1 - 2 | De Graafschap1501 → 1508 (+7) | 26 / 28 / 47 % |
| 2005/06 | 2006/01/23 | Eerste Divisie![]() |
FC Eindhoven1281 → 1294 (+13) | 2 - 1 | De Graafschap1488 → 1475 (-13) | 25 / 27 / 47 % |
| 2005/06 | 2005/09/09 | Eerste Divisie![]() |
De Graafschap1482 → 1487 (+5) | 2 - 1 | FC Eindhoven1384 → 1379 (-5) | 58 / 24 / 18 % |
| 2003/04 | 2004/04/16 | Eerste Divisie![]() |
De Graafschap1548 → 1552 (+4) | 3 - 0 | FC Eindhoven1310 → 1306 (-4) | 72 / 17 / 10 % |
| 2003/04 | 2003/11/14 | Eerste Divisie![]() |
FC Eindhoven1309 → 1312 (+3) | 0 - 0 | De Graafschap1535 → 1532 (-3) | 24 / 27 / 49 % |
| 1994/95 | 1995/03/18 | Eerste Divisie![]() |
De Graafschap1546 → 1549 (+3) | 3 - 0 | FC Eindhoven (as SC Eindhoven)1254 → 1251 (-3) | 77 / 15 / 8 % |
| 1994/95 | 1994/10/08 | Eerste Divisie![]() |
FC Eindhoven (as SC Eindhoven)1248 → 1241 (-7) | 0 - 1 | De Graafschap1470 → 1477 (+7) | 24 / 27 / 49 % |
| 1993/94 | 1994/02/05 | Eerste Divisie![]() |
De Graafschap1471 → 1478 (+7) | 3 - 0 | FC Eindhoven (as SC Eindhoven)1329 → 1322 (-7) | 63 / 22 / 16 % |
| 1993/94 | 1993/09/04 | Eerste Divisie![]() |
FC Eindhoven (as SC Eindhoven)1340 → 1342 (+2) | 0 - 0 | De Graafschap1509 → 1507 (-2) | 29 / 29 / 43 % |
| 1992/93 | 1993/05/01 | Eerste Divisie![]() |
FC Eindhoven (as SC Eindhoven)1340 → 1333 (-7) | 0 - 1 | De Graafschap1564 → 1571 (+7) | 24 / 27 / 49 % |
| 1992/93 | 1992/11/21 | Eerste Divisie![]() |
De Graafschap1561 → 1555 (-6) | 0 - 0 | FC Eindhoven (as SC Eindhoven)1443 → 1449 (+6) | 60 / 23 / 17 % |
| 1990/91 | 1991/05/05 | Eerste Divisie![]() |
FC Eindhoven (as SC Eindhoven)1443 → 1456 (+13) | 1 - 0 | De Graafschap1649 → 1636 (-13) | 26 / 27 / 47 % |
| 1990/91 | 1990/11/03 | Eerste Divisie![]() |
De Graafschap1575 → 1584 (+9) | 3 - 1 | FC Eindhoven (as SC Eindhoven)1519 → 1510 (-9) | 53 / 26 / 22 % |
| 1989/90 | 1990/04/21 | Eerste Divisie![]() |
FC Eindhoven (as SC Eindhoven)1436 → 1435 (-1) | 1 - 1 | De Graafschap1490 → 1491 (+1) | 40 / 29 / 31 % |
| 1989/90 | 1989/11/05 | Eerste Divisie![]() |
De Graafschap1439 → 1449 (+10) | 2 - 0 | FC Eindhoven (as SC Eindhoven)1408 → 1398 (-10) | 50 / 27 / 23 % |
| 1988/89 | 1989/03/25 | Eerste Divisie![]() |
FC Eindhoven (as SC Eindhoven)1444 → 1420 (-24) | 1 - 5 | De Graafschap1437 → 1461 (+24) | 47 / 28 / 25 % |
| 1988/89 | 1988/09/25 | Eerste Divisie![]() |
De Graafschap1508 → 1503 (-5) | 1 - 1 | FC Eindhoven (as SC Eindhoven)1436 → 1441 (+5) | 55 / 25 / 20 % |
| 1987/88 | 1988/03/12 | Eerste Divisie![]() |
FC Eindhoven (as SC Eindhoven)1454 → 1452 (-2) | 0 - 0 | De Graafschap1471 → 1473 (+2) | 44 / 28 / 27 % |
| 1987/88 | 1987/09/13 | Eerste Divisie![]() |
De Graafschap1431 → 1438 (+7) | 3 - 2 | FC Eindhoven (as SC Eindhoven)1420 → 1413 (-7) | 48 / 27 / 25 % |
| 1986/87 | 1987/04/25 | Eerste Divisie![]() |
FC Eindhoven (as SC Eindhoven)1387 → 1401 (+14) | 2 - 0 | De Graafschap1462 → 1448 (-14) | 38 / 29 / 33 % |
| 1986/87 | 1986/09/21 | Eerste Divisie![]() |
De Graafschap1465 → 1468 (+3) | 3 - 2 | FC Eindhoven (as SC Eindhoven)1284 → 1281 (-3) | 67 / 20 / 13 % |
| 1985/86 | 1986/03/23 | Eerste Divisie![]() |
FC Eindhoven (as SC Eindhoven)1266 → 1260 (-6) | 0 - 1 | De Graafschap1512 → 1518 (+6) | 22 / 26 / 52 % |
| 1985/86 | 1985/08/25 | Eerste Divisie![]() |
De Graafschap1546 → 1549 (+3) | 3 - 1 | FC Eindhoven (as SC Eindhoven)1258 → 1255 (-3) | 77 / 15 / 8 % |
| 1984/85 | 1985/04/17 | Eerste Divisie![]() |
De Graafschap1505 → 1509 (+4) | 3 - 1 | FC Eindhoven (as SC Eindhoven)1256 → 1252 (-4) | 73 / 17 / 10 % |
| 1984/85 | 1984/10/13 | Eerste Divisie![]() |
FC Eindhoven (as SC Eindhoven)1284 → 1271 (-13) | 0 - 3 | De Graafschap1468 → 1481 (+13) | 27 / 28 / 44 % |
| 1983/84 | 1984/02/12 | Eerste Divisie![]() |
FC Eindhoven (as SC Eindhoven)1357 → 1338 (-19) | 0 - 5 | De Graafschap1478 → 1497 (+19) | 33 / 29 / 37 % |
| 1983/84 | 1983/09/04 | Eerste Divisie![]() |
De Graafschap1399 → 1406 (+7) | 2 - 1 | FC Eindhoven (as SC Eindhoven)1403 → 1396 (-7) | 46 / 28 / 26 % |
| 1982/83 | 1983/05/07 | Eerste Divisie![]() |
FC Eindhoven (as SC Eindhoven)1383 → 1394 (+11) | 4 - 2 | De Graafschap1377 → 1366 (-11) | 47 / 28 / 25 % |
| 1982/83 | 1982/12/05 | Eerste Divisie![]() |
De Graafschap1462 → 1440 (-22) | 1 - 3 | FC Eindhoven (as SC Eindhoven)1389 → 1411 (+22) | 55 / 25 / 20 % |
| 1980/81 | 1981/03/22 | Eerste Divisie![]() |
De Graafschap1484 → 1479 (-5) | 1 - 1 | FC Eindhoven (as SC Eindhoven)1399 → 1404 (+5) | 56 / 24 / 19 % |
| 1980/81 | 1980/08/27 | Eerste Divisie![]() |
FC Eindhoven (as SC Eindhoven)1387 → 1402 (+15) | 2 - 0 | De Graafschap1483 → 1468 (-15) | 36 / 29 / 35 % |
| 1979/80 | 1980/04/27 | Eerste Divisie![]() |
De Graafschap1444 → 1455 (+11) | 3 - 0 | FC Eindhoven (as SC Eindhoven)1410 → 1399 (-11) | 50 / 27 / 23 % |
| 1979/80 | 1979/11/11 | Eerste Divisie![]() |
FC Eindhoven (as SC Eindhoven)1520 → 1499 (-21) | 0 - 2 | De Graafschap1468 → 1489 (+21) | 52 / 26 / 22 % |
| 1978/79 | 1979/05/20 | Eerste Divisie![]() |
FC Eindhoven (as SC Eindhoven)1508 → 1517 (+9) | 3 - 1 | De Graafschap1465 → 1456 (-9) | 51 / 26 / 23 % |
| 1978/79 | 1978/11/12 | Eerste Divisie![]() |
De Graafschap1436 → 1435 (-1) | 0 - 0 | FC Eindhoven (as SC Eindhoven)1494 → 1495 (+1) | 40 / 29 / 31 % |
| 1977/78 | 1978/05/15 | Eerste Divisie![]() |
De Graafschap1438 → 1416 (-22) | 2 - 6 | FC Eindhoven (as SC Eindhoven)1476 → 1498 (+22) | 42 / 29 / 29 % |
| 1977/78 | 1977/12/04 | Eerste Divisie![]() |
FC Eindhoven (as SC Eindhoven)1508 → 1521 (+13) | 4 - 1 | De Graafschap1518 → 1505 (-13) | 45 / 28 / 27 % |
| 1976/77 | 1977/04/11 | Eredivisie![]() |
De Graafschap1596 → 1606 (+10) | 2 - 0 | FC Eindhoven (as SC Eindhoven)1586 → 1576 (-10) | 47 / 27 / 25 % |
| 1976/77 | 1976/10/31 | Eredivisie![]() |
FC Eindhoven (as SC Eindhoven)1604 → 1611 (+7) | 1 - 0 | De Graafschap1610 → 1603 (-7) | 46 / 28 / 27 % |
| 1975/76 | 1976/01/25 | Eredivisie![]() |
FC Eindhoven (as SC Eindhoven)1522 → 1522 (0) | 1 - 1 | De Graafschap1633 → 1633 (0) | 34 / 29 / 36 % |
| 1975/76 | 1975/08/31 | Eredivisie![]() |
De Graafschap1638 → 1632 (-6) | 1 - 1 | FC Eindhoven (as SC Eindhoven)1497 → 1503 (+6) | 63 / 22 / 16 % |
| 1972/73 | 1973/03/18 | Eerste Divisie![]() |
FC Eindhoven (as SC Eindhoven)1419 → 1417 (-2) | 1 - 1 | De Graafschap1463 → 1465 (+2) | 41 / 29 / 30 % |
| 1972/73 | 1972/09/17 | Eerste Divisie![]() |
De Graafschap1413 → 1425 (+12) | 2 - 0 | FC Eindhoven (as SC Eindhoven)1435 → 1423 (-12) | 44 / 28 / 28 % |
| 1971/72 | 1972/04/16 | Eerste Divisie![]() |
De Graafschap1409 → 1408 (-1) | 1 - 1 | FC Eindhoven (as SC Eindhoven)1477 → 1478 (+1) | 39 / 29 / 32 % |
| 1971/72 | 1971/10/03 | Eerste Divisie![]() |
FC Eindhoven (as SC Eindhoven)1472 → 1480 (+8) | 2 - 0 | De Graafschap1394 → 1386 (-8) | 55 / 25 / 20 % |
| 1966/67 | 1967/01/22 | Eerste Divisie![]() |
FC Eindhoven (as SC Eindhoven)1506 → 1511 (+5) | 3 - 2 | De Graafschap1437 → 1432 (-5) | 54 / 25 / 21 % |
| 1966/67 | 1966/08/21 | Eerste Divisie![]() |
De Graafschap1546 → 1525 (-21) | 0 - 2 | FC Eindhoven (as SC Eindhoven)1511 → 1532 (+21) | 50 / 27 / 23 % |
