83% home win
12% draw
5% away win
Head-to-head before 2015/01/10
65FC Porto
23draws
17Os Belenenses
| Competition | P | W | D | L | Goals | ⌀ FC Porto | ⌀ Os Belenenses | ⌀ Elo | ∑ Elo |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Total | 105 | 65 | 23 | 17 | 201:77 | 1979 | 1736 | 0 | -31 |
Primeira Liga![]() |
104 | 65 | 22 | 17 | 199:75 | 1978 | 1737 | 0 | -23 |
Portugal Cup![]() |
1 | 0 | 1 | 0 | 2:2 | 2060 | 1597 | -8 | -8 |
Rating comparison
FC PortoOs Belenenses
Previous meetings
| Season | Date | Competition | Home | Result | Away | Probabilities |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2013/14 | 2014/03/23 | Primeira Liga![]() |
FC Porto2031 → 2032 (+1) | 1 - 0 | Os Belenenses1609 → 1608 (-1) | 84 / 12 / 4 % |
| 2013/14 | 2013/11/02 | Primeira Liga![]() |
Os Belenenses1637 → 1645 (+8) | 1 - 1 | FC Porto2105 → 2097 (-8) | 9 / 16 / 75 % |
| 2009/10 | 2010/03/28 | Primeira Liga![]() |
Os Belenenses1591 → 1587 (-4) | 0 - 3 | FC Porto2035 → 2039 (+4) | 10 / 17 / 73 % |
| 2009/10 | 2010/01/20 | Portugal Cup![]() |
Os Belenenses1597 → 1605 (+8) | 2 - 2 | FC Porto2060 → 2052 (-8) | 9 / 16 / 75 % |
| 2009/10 | 2009/10/30 | Primeira Liga![]() |
FC Porto2067 → 2058 (-9) | 1 - 1 | Os Belenenses1643 → 1652 (+9) | 84 / 12 / 4 % |
| 2008/09 | 2009/02/01 | Primeira Liga![]() |
Os Belenenses1704 → 1698 (-6) | 1 - 3 | FC Porto2034 → 2040 (+6) | 16 / 22 / 62 % |
| 2008/09 | 2008/08/24 | Primeira Liga![]() |
FC Porto1998 → 2002 (+4) | 2 - 0 | Os Belenenses1749 → 1745 (-4) | 73 / 17 / 10 % |
| 2007/08 | 2008/03/30 | Primeira Liga![]() |
Os Belenenses1713 → 1708 (-5) | 1 - 2 | FC Porto2024 → 2029 (+5) | 18 / 23 / 60 % |
| 2007/08 | 2007/11/02 | Primeira Liga![]() |
FC Porto2032 → 2024 (-8) | 1 - 1 | Os Belenenses1737 → 1745 (+8) | 77 / 15 / 8 % |
| 2006/07 | 2007/04/22 | Primeira Liga![]() |
FC Porto2015 → 2019 (+4) | 3 - 1 | Os Belenenses1767 → 1763 (-4) | 73 / 17 / 10 % |
| 2006/07 | 2006/11/26 | Primeira Liga![]() |
Os Belenenses1652 → 1649 (-3) | 0 - 1 | FC Porto2050 → 2053 (+3) | 12 / 19 / 69 % |
| 2005/06 | 2006/02/11 | Primeira Liga![]() |
Os Belenenses1666 → 1657 (-9) | 0 - 2 | FC Porto1913 → 1922 (+9) | 22 / 26 / 52 % |
| 2005/06 | 2005/09/24 | Primeira Liga![]() |
FC Porto1922 → 1926 (+4) | 2 - 0 | Os Belenenses1720 → 1716 (-4) | 69 / 19 / 12 % |
| 2004/05 | 2005/02/18 | Primeira Liga![]() |
Os Belenenses1671 → 1666 (-5) | 0 - 1 | FC Porto1972 → 1977 (+5) | 18 / 23 / 58 % |
| 2004/05 | 2004/10/03 | Primeira Liga![]() |
FC Porto2039 → 2041 (+2) | 3 - 0 | Os Belenenses1640 → 1638 (-2) | 83 / 12 / 5 % |
| 2003/04 | 2004/03/05 | Primeira Liga![]() |
FC Porto2093 → 2094 (+1) | 4 - 1 | Os Belenenses1621 → 1620 (-1) | 86 / 11 / 3 % |
| 2003/04 | 2003/10/18 | Primeira Liga![]() |
Os Belenenses1724 → 1715 (-9) | 1 - 4 | FC Porto2015 → 2024 (+9) | 19 / 24 / 57 % |
| 2002/03 | 2003/01/19 | Primeira Liga![]() |
Os Belenenses1688 → 1681 (-7) | 1 - 3 | FC Porto1984 → 1991 (+7) | 19 / 24 / 58 % |
| 2002/03 | 2002/08/25 | Primeira Liga![]() |
FC Porto1910 → 1903 (-7) | 2 - 2 | Os Belenenses1716 → 1723 (+7) | 68 / 19 / 13 % |
| 2001/02 | 2002/03/08 | Primeira Liga![]() |
Os Belenenses1711 → 1733 (+22) | 3 - 0 | FC Porto1899 → 1877 (-22) | 27 / 28 / 45 % |
| 2001/02 | 2001/10/20 | Primeira Liga![]() |
FC Porto1991 → 1973 (-18) | 1 - 2 | Os Belenenses1671 → 1689 (+18) | 79 / 14 / 7 % |
| 2000/01 | 2001/01/27 | Primeira Liga![]() |
FC Porto1973 → 1965 (-8) | 0 - 0 | Os Belenenses1685 → 1693 (+8) | 77 / 15 / 8 % |
| 2000/01 | 2000/08/27 | Primeira Liga![]() |
Os Belenenses1625 → 1649 (+24) | 2 - 0 | FC Porto1979 → 1955 (-24) | 15 / 21 / 64 % |
| 1999/00 | 2000/02/26 | Primeira Liga![]() |
FC Porto2031 → 2032 (+1) | 2 - 1 | Os Belenenses1624 → 1623 (-1) | 84 / 12 / 5 % |
| 1999/00 | 1999/10/04 | Primeira Liga![]() |
Os Belenenses1603 → 1610 (+7) | 0 - 0 | FC Porto2002 → 1995 (-7) | 12 / 19 / 69 % |
| 1997/98 | 1998/01/31 | Primeira Liga![]() |
Os Belenenses1588 → 1605 (+17) | 1 - 0 | FC Porto2018 → 2001 (-17) | 11 / 17 / 72 % |
| 1997/98 | 1997/08/30 | Primeira Liga![]() |
FC Porto2074 → 2076 (+2) | 2 - 0 | Os Belenenses1668 → 1666 (-2) | 84 / 12 / 5 % |
| 1996/97 | 1997/05/11 | Primeira Liga![]() |
FC Porto2073 → 2074 (+1) | 2 - 1 | Os Belenenses1667 → 1666 (-1) | 84 / 12 / 5 % |
| 1996/97 | 1996/12/21 | Primeira Liga![]() |
Os Belenenses1661 → 1657 (-4) | 0 - 2 | FC Porto2106 → 2110 (+4) | 10 / 17 / 73 % |
| 1995/96 | 1996/05/12 | Primeira Liga![]() |
FC Porto2038 → 2040 (+2) | 1 - 0 | Os Belenenses1718 → 1716 (-2) | 79 / 14 / 7 % |
| 1995/96 | 1996/01/07 | Primeira Liga![]() |
Os Belenenses1682 → 1689 (+7) | 1 - 1 | FC Porto2064 → 2057 (-7) | 13 / 19 / 67 % |
| 1994/95 | 1995/04/16 | Primeira Liga![]() |
Os Belenenses1627 → 1623 (-4) | 0 - 2 | FC Porto2052 → 2056 (+4) | 11 / 17 / 72 % |
| 1994/95 | 1994/11/26 | Primeira Liga![]() |
FC Porto2018 → 2019 (+1) | 1 - 0 | Os Belenenses1652 → 1651 (-1) | 82 / 13 / 6 % |
| 1993/94 | 1994/03/27 | Primeira Liga![]() |
FC Porto1986 → 1988 (+2) | 1 - 0 | Os Belenenses1650 → 1648 (-2) | 80 / 14 / 6 % |
| 1993/94 | 1993/10/24 | Primeira Liga![]() |
Os Belenenses1670 → 1663 (-7) | 0 - 2 | FC Porto1975 → 1982 (+7) | 18 / 23 / 59 % |
| 1992/93 | 1993/01/30 | Primeira Liga![]() |
FC Porto1998 → 2001 (+3) | 3 - 0 | Os Belenenses1681 → 1678 (-3) | 79 / 14 / 7 % |
| 1992/93 | 1992/08/30 | Primeira Liga![]() |
Os Belenenses1633 → 1640 (+7) | 0 - 0 | FC Porto2020 → 2013 (-7) | 13 / 19 / 68 % |
| 1990/91 | 1991/02/03 | Primeira Liga![]() |
FC Porto2057 → 2048 (-9) | 0 - 0 | Os Belenenses1634 → 1643 (+9) | 84 / 12 / 4 % |
| 1990/91 | 1990/09/16 | Primeira Liga![]() |
Os Belenenses1710 → 1705 (-5) | 0 - 1 | FC Porto2021 → 2026 (+5) | 18 / 23 / 60 % |
| 1989/90 | 1990/04/29 | Primeira Liga![]() |
Os Belenenses1719 → 1734 (+15) | 1 - 0 | FC Porto2028 → 2013 (-15) | 18 / 23 / 59 % |
| 1989/90 | 1989/12/30 | Primeira Liga![]() |
FC Porto1984 → 1988 (+4) | 3 - 0 | Os Belenenses1727 → 1723 (-4) | 74 / 16 / 9 % |
| 1988/89 | 1989/03/05 | Primeira Liga![]() |
Os Belenenses1738 → 1741 (+3) | 1 - 1 | FC Porto1960 → 1957 (-3) | 24 / 27 / 49 % |
| 1988/89 | 1988/10/16 | Primeira Liga![]() |
FC Porto2014 → 2017 (+3) | 1 - 0 | Os Belenenses1800 → 1797 (-3) | 70 / 18 / 12 % |
| 1987/88 | 1988/02/07 | Primeira Liga![]() |
Os Belenenses1732 → 1738 (+6) | 0 - 0 | FC Porto2086 → 2080 (-6) | 15 / 21 / 64 % |
| 1987/88 | 1987/08/26 | Primeira Liga![]() |
FC Porto2042 → 2045 (+3) | 7 - 1 | Os Belenenses1698 → 1695 (-3) | 80 / 13 / 6 % |
| 1986/87 | 1987/03/22 | Primeira Liga![]() |
FC Porto2010 → 2011 (+1) | 1 - 0 | Os Belenenses1671 → 1670 (-1) | 80 / 14 / 6 % |
| 1986/87 | 1986/10/19 | Primeira Liga![]() |
Os Belenenses1743 → 1734 (-9) | 0 - 3 | FC Porto2034 → 2043 (+9) | 19 / 24 / 57 % |
| 1985/86 | 1986/02/23 | Primeira Liga![]() |
FC Porto2031 → 2034 (+3) | 5 - 0 | Os Belenenses1681 → 1678 (-3) | 81 / 13 / 6 % |
| 1985/86 | 1985/10/27 | Primeira Liga![]() |
Os Belenenses1649 → 1646 (-3) | 2 - 3 | FC Porto2037 → 2040 (+3) | 13 / 19 / 68 % |
| 1984/85 | 1985/05/12 | Primeira Liga![]() |
FC Porto2041 → 2043 (+2) | 5 - 1 | Os Belenenses1663 → 1661 (-2) | 82 / 13 / 5 % |
| 1984/85 | 1984/12/02 | Primeira Liga![]() |
Os Belenenses1616 → 1613 (-3) | 0 - 1 | FC Porto1989 → 1992 (+3) | 14 / 20 / 66 % |
| 1981/82 | 1982/01/24 | Primeira Liga![]() |
FC Porto1940 → 1943 (+3) | 3 - 0 | Os Belenenses1639 → 1636 (-3) | 77 / 15 / 8 % |
| 1981/82 | 1981/08/30 | Primeira Liga![]() |
Os Belenenses1680 → 1676 (-4) | 0 - 1 | FC Porto2001 → 2005 (+4) | 17 / 22 / 61 % |
| 1980/81 | 1981/01/18 | Primeira Liga![]() |
Os Belenenses1685 → 1680 (-5) | 0 - 1 | FC Porto1993 → 1998 (+5) | 18 / 23 / 59 % |
| 1980/81 | 1980/08/31 | Primeira Liga![]() |
FC Porto2042 → 2044 (+2) | 3 - 1 | Os Belenenses1707 → 1705 (-2) | 80 / 14 / 7 % |
| 1979/80 | 1980/04/27 | Primeira Liga![]() |
Os Belenenses1761 → 1756 (-5) | 0 - 1 | FC Porto2062 → 2067 (+5) | 18 / 23 / 58 % |
| 1979/80 | 1979/11/25 | Primeira Liga![]() |
FC Porto2040 → 2044 (+4) | 3 - 0 | Os Belenenses1759 → 1755 (-4) | 76 / 16 / 8 % |
| 1978/79 | 1979/02/11 | Primeira Liga![]() |
Os Belenenses1730 → 1734 (+4) | 0 - 0 | FC Porto1979 → 1975 (-4) | 22 / 26 / 52 % |
| 1978/79 | 1978/09/17 | Primeira Liga![]() |
FC Porto1958 → 1964 (+6) | 4 - 0 | Os Belenenses1760 → 1754 (-6) | 69 / 19 / 12 % |
| 1977/78 | 1978/04/09 | Primeira Liga![]() |
FC Porto1984 → 1990 (+6) | 6 - 0 | Os Belenenses1777 → 1771 (-6) | 70 / 19 / 12 % |
| 1977/78 | 1977/11/06 | Primeira Liga![]() |
Os Belenenses1757 → 1760 (+3) | 0 - 0 | FC Porto1955 → 1952 (-3) | 26 / 28 / 46 % |
| 1976/77 | 1977/05/15 | Primeira Liga![]() |
FC Porto1911 → 1920 (+9) | 8 - 0 | Os Belenenses1754 → 1745 (-9) | 64 / 21 / 15 % |
| 1976/77 | 1977/01/09 | Primeira Liga![]() |
Os Belenenses1797 → 1812 (+15) | 2 - 0 | FC Porto1896 → 1881 (-15) | 35 / 29 / 35 % |
| 1975/76 | 1976/01/25 | Primeira Liga![]() |
Os Belenenses1842 → 1851 (+9) | 1 - 0 | FC Porto1892 → 1883 (-9) | 41 / 29 / 30 % |
| 1975/76 | 1975/09/21 | Primeira Liga![]() |
FC Porto1891 → 1900 (+9) | 3 - 1 | Os Belenenses1831 → 1822 (-9) | 53 / 25 / 21 % |
| 1974/75 | 1975/01/26 | Primeira Liga![]() |
FC Porto1918 → 1889 (-29) | 0 - 4 | Os Belenenses1803 → 1832 (+29) | 60 / 23 / 17 % |
| 1974/75 | 1974/09/29 | Primeira Liga![]() |
Os Belenenses1826 → 1826 (0) | 2 - 2 | FC Porto1921 → 1921 (0) | 36 / 29 / 35 % |
| 1973/74 | 1974/01/06 | Primeira Liga![]() |
FC Porto1902 → 1909 (+7) | 2 - 0 | Os Belenenses1793 → 1786 (-7) | 59 / 23 / 18 % |
| 1973/74 | 1973/09/09 | Primeira Liga![]() |
Os Belenenses1797 → 1806 (+9) | 1 - 0 | FC Porto1870 → 1861 (-9) | 38 / 29 / 33 % |
| 1972/73 | 1973/01/14 | Primeira Liga![]() |
Os Belenenses1802 → 1815 (+13) | 2 - 0 | FC Porto1862 → 1849 (-13) | 39 / 29 / 31 % |
| 1972/73 | 1972/09/24 | Primeira Liga![]() |
FC Porto1841 → 1836 (-5) | 1 - 1 | Os Belenenses1743 → 1748 (+5) | 58 / 24 / 18 % |
| 1971/72 | 1972/04/16 | Primeira Liga![]() |
FC Porto1820 → 1825 (+5) | 3 - 2 | Os Belenenses1716 → 1711 (-5) | 58 / 23 / 18 % |
| 1971/72 | 1971/12/12 | Primeira Liga![]() |
Os Belenenses1677 → 1689 (+12) | 3 - 2 | FC Porto1847 → 1835 (-12) | 29 / 29 / 43 % |
| 1970/71 | 1970/12/27 | Primeira Liga![]() |
Os Belenenses1702 → 1692 (-10) | 1 - 2 | FC Porto1819 → 1829 (+10) | 34 / 29 / 37 % |
| 1970/71 | 1970/09/20 | Primeira Liga![]() |
FC Porto1787 → 1793 (+6) | 1 - 0 | Os Belenenses1729 → 1723 (-6) | 53 / 26 / 21 % |
| 1969/70 | 1970/01/04 | Primeira Liga![]() |
FC Porto1884 → 1878 (-6) | 0 - 0 | Os Belenenses1766 → 1772 (+6) | 60 / 23 / 17 % |
| 1969/70 | 1969/09/06 | Primeira Liga![]() |
Os Belenenses1764 → 1766 (+2) | 1 - 1 | FC Porto1933 → 1931 (-2) | 29 / 29 / 43 % |
| 1968/69 | 1969/04/27 | Primeira Liga![]() |
FC Porto1929 → 1933 (+4) | 1 - 0 | Os Belenenses1768 → 1764 (-4) | 65 / 21 / 14 % |
| 1968/69 | 1968/12/22 | Primeira Liga![]() |
Os Belenenses1724 → 1728 (+4) | 1 - 1 | FC Porto1952 → 1948 (-4) | 24 / 27 / 50 % |
| 1967/68 | 1968/02/04 | Primeira Liga![]() |
FC Porto1975 → 1980 (+5) | 4 - 0 | Os Belenenses1737 → 1732 (-5) | 72 / 17 / 10 % |
| 1967/68 | 1967/09/10 | Primeira Liga![]() |
Os Belenenses1718 → 1710 (-8) | 0 - 2 | FC Porto1981 → 1989 (+8) | 21 / 25 / 54 % |
| 1966/67 | 1967/04/16 | Primeira Liga![]() |
FC Porto1958 → 1962 (+4) | 2 - 0 | Os Belenenses1748 → 1744 (-4) | 70 / 18 / 12 % |
| 1966/67 | 1966/12/11 | Primeira Liga![]() |
Os Belenenses1714 → 1707 (-7) | 1 - 2 | FC Porto1924 → 1931 (+7) | 25 / 27 / 48 % |
| 1965/66 | 1966/02/13 | Primeira Liga![]() |
FC Porto1938 → 1942 (+4) | 1 - 0 | Os Belenenses1781 → 1777 (-4) | 64 / 21 / 15 % |
| 1965/66 | 1965/10/17 | Primeira Liga![]() |
Os Belenenses1771 → 1784 (+13) | 2 - 1 | FC Porto1972 → 1959 (-13) | 26 / 28 / 46 % |
| 1964/65 | 1965/03/14 | Primeira Liga![]() |
Os Belenenses1773 → 1766 (-7) | 0 - 1 | FC Porto1980 → 1987 (+7) | 25 / 27 / 47 % |
| 1964/65 | 1964/12/06 | Primeira Liga![]() |
FC Porto1953 → 1959 (+6) | 2 - 0 | Os Belenenses1822 → 1816 (-6) | 62 / 22 / 16 % |
| 1963/64 | 1964/03/22 | Primeira Liga![]() |
Os Belenenses1854 → 1855 (+1) | 1 - 1 | FC Porto1998 → 1997 (-1) | 31 / 29 / 40 % |
| 1963/64 | 1963/12/22 | Primeira Liga![]() |
FC Porto1984 → 1989 (+5) | 3 - 2 | Os Belenenses1911 → 1906 (-5) | 55 / 25 / 20 % |
| 1962/63 | 1963/04/28 | Primeira Liga![]() |
Os Belenenses1893 → 1894 (+1) | 1 - 1 | FC Porto2020 → 2019 (-1) | 33 / 29 / 38 % |
| 1962/63 | 1963/01/13 | Primeira Liga![]() |
FC Porto1976 → 1984 (+8) | 5 - 1 | Os Belenenses1851 → 1843 (-8) | 61 / 22 / 17 % |
| 1961/62 | 1962/04/15 | Primeira Liga![]() |
Os Belenenses1818 → 1820 (+2) | 3 - 3 | FC Porto1976 → 1974 (-2) | 30 / 29 / 42 % |
| 1961/62 | 1961/12/17 | Primeira Liga![]() |
FC Porto1914 → 1925 (+11) | 5 - 0 | Os Belenenses1847 → 1836 (-11) | 54 / 25 / 21 % |
| 1960/61 | 1961/04/09 | Primeira Liga![]() |
FC Porto1904 → 1911 (+7) | 1 - 0 | Os Belenenses1896 → 1889 (-7) | 47 / 28 / 25 % |
| 1960/61 | 1960/11/27 | Primeira Liga![]() |
Os Belenenses1907 → 1915 (+8) | 1 - 0 | FC Porto1933 → 1925 (-8) | 43 / 29 / 28 % |
| 1959/60 | 1960/02/14 | Primeira Liga![]() |
Os Belenenses1932 → 1940 (+8) | 1 - 0 | FC Porto1947 → 1939 (-8) | 44 / 28 / 27 % |
| 1959/60 | 1959/10/18 | Primeira Liga![]() |
FC Porto1959 → 1944 (-15) | 2 - 3 | Os Belenenses1886 → 1901 (+15) | 55 / 25 / 20 % |
| 1958/59 | 1959/03/01 | Primeira Liga![]() |
FC Porto2033 → 2043 (+10) | 7 - 0 | Os Belenenses1914 → 1904 (-10) | 60 / 23 / 17 % |
| 1958/59 | 1958/11/30 | Primeira Liga![]() |
Os Belenenses1842 → 1854 (+12) | 1 - 0 | FC Porto2009 → 1997 (-12) | 29 / 29 / 43 % |
| 1957/58 | 1958/03/23 | Primeira Liga![]() |
Os Belenenses1848 → 1836 (-12) | 1 - 3 | FC Porto2016 → 2028 (+12) | 29 / 29 / 43 % |
| 1957/58 | 1957/12/01 | Primeira Liga![]() |
FC Porto2031 → 2037 (+6) | 4 - 1 | Os Belenenses1845 → 1839 (-6) | 67 / 20 / 13 % |
| 1956/57 | 1957/02/24 | Primeira Liga![]() |
Os Belenenses1902 → 1912 (+10) | 4 - 3 | FC Porto2007 → 1997 (-10) | 35 / 29 / 36 % |
| 1956/57 | 1956/11/18 | Primeira Liga![]() |
FC Porto1936 → 1949 (+13) | 5 - 0 | Os Belenenses1913 → 1900 (-13) | 49 / 27 / 24 % |
| 1955/56 | 1956/01/22 | Primeira Liga![]() |
Os Belenenses1845 → 1834 (-11) | 0 - 1 | FC Porto1921 → 1932 (+11) | 38 / 29 / 33 % |
| 1955/56 | 1955/09/25 | Primeira Liga![]() |
FC Porto1778 → 1775 (-3) | 1 - 1 | Os Belenenses1786 → 1789 (+3) | 45 / 28 / 27 % |
